Zemřel sbormistr Lubomír Mátl
Sbormistr, dirigent, pedagog a zpěvák Lubomír Mátl se narodil 6. března 1941 v Brně. Jeho rodiče i sourozenci se věnovali hudbě. Ke sboru se dostal již jako malý kluk v Brněnském dětském sboru pod vedením Františka Lýska. S hudební teoretičkou Jiřinou Mátlovou má šest dcer, které se věnují profesionálně hudbě.
Vystudoval hru na varhany u Josefa Černockého a klavír u Viléma Vaňury na brněnské konzervatoři. Vzdělání rozšířil absolutoriem na Janáčkově akademii múzických umění v oborech dirigování sboru u Josefa Veselky (absolvoval s vyznamenáním) a dirigování orchestru u Richarda Týnského. V roce 1994 byl na brněnské JAMU jmenován docentem.
Posléze začal působit na pódiích v Čechách i zahraničí. Koncertoval např. s Brněnským akademickým sborem, Moravským komorním sborem či Pěveckým sdružením Moravských učitelů. Zapsal se do dějin Ostravského filharmonického sboru, Filharmonického sboru Bratislava, Smíšeného sboru Českého rozhlasu Praha či Pražského filharmonického sboru. Často hostoval u SPS Radio France. Byl hlavním sbormistrem operních festivalů v italském Pesaru a v irském Wexfordu.
Spolupracoval s významnými jmény jako např. Sir Alan Charles Maclaurin Mackerras, Claudio Abbado, Gregory Albrecht, Leonard Bernstein, Jiří Bělohlávek, Ricardo Mutti atd.
V roce 1981 předal Josef Veselka Lubomíru Mátlovi řízení Pražského filharmonického sboru. Společně s Pražským filharmonickým sborem natočil gramofonové nahrávky s díly Antonína Dvořáka s dirigentem Wolfgangem Sawallischem nebo Johanese Brahmse s Giuseppe Sinopolim. Nahrávky získaly mezinárodní ocenění.
Natočil mnoho významných nahrávek i s jinými sbory a orchestry v Čechách i zahraničí pro firmy Supraphon, Deutsche Gramophon, Opus Bratislava, Naxos, Fonitcetra, Panton a jiné.
Byl několikanásobným spolunositelem sborových cen a společně s Pěveckým sborem moravských učitelů získal prestižní Cenu Classic za interpretaci díla Leoše Janáčka. V roce 2016 získal Cenu Bedřicha Smetany a v roce 2012 Cenu Nadace Život umělce Senior Prix.
Lubomír Mátl se se svou prací ocitl i před televizními kamerami. Byl hostem v hudebních magazínech, televizním zpravodajství, aj. K nejvýznamnějšímu – často reprízovanému – záznamu koncertu lze zařadit Českou mši vánoční – Hej, mistře! Jana Jakuba Ryby, v režii Evy Marie Bergerové.
Lidé, kteří Lubomíra Mátla znali, vypráví jeho příběh svýma očima v knize Zdeňka Herodese Dirigentský mág (2016).
Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky
[mc4wp_form id="339371"]