Týden s tancem

  1. 1
  2. 2
Zprávy a pozvánky ze světa tance a pohybového divadla: v pražské Invalidovně probíhá dnes festivalový den KoresponDance, festival se pak od 14. do 16. srpna odehraje ve Žďáru, blíží se také Letní Letná, která informuje o doprovodných programech, a zanedlouho bude poprvé v Olomouci hostovat Cirk La Putyka. Kondici udržíte online s ENB.

KoresponDance, zahájení v Praze 2019, foto archiv festivalu

Festival KoresponDance se blíží
Pořadatelé letošního ročníku festivalu současného tance KoresponDance připravili i variantu pro případ, že by se akce nemohla kvůli koronaviru uskutečnit. Předtočená vystoupení nabídnou on-line i tehdy, když budou mít lidé možnost osobního setkání s tanečními umělci. Ve Žďáru nad Sázavou se festival uskuteční od 14. do 16. srpna, termín je posunutý z července. Festival však bude zahájen už dnes, a to jednodenním programem v Praze.

Epidemiologická situace letos nedovolila účast zahraničních interpretů ani místních seniorů, kteří v minulých letech pod vedením profesionálních lektorů nacvičovali jedno z festivalových vystoupení. Celý letošní program je tak postavený na českých umělcích. „Udělali jsme to tak ze dvou důvodů. Jednak nebylo vůbec jisté, jak bude vypadat situace na hranicích, jednak se celoročně zabýváme i podporou umělců, takže jsme měli jasné informace o tom, že umělci prostě potřebují práci, potřebují vystupovat,“ říká mluvčí festivalu Michaela Kessler.

Eliška Brtnická: Enola – Praha 7. dubna 2018 (zdroj Česká taneční platforma / foto Vojtěch Brtnický)

Pořadatelé se jistili i tím, že představení předtočili pro případ, že by se festival konat nemohl. Nyní je plán takový, že zatímco poběží naživo festival na zámku, současně budou vysílána předtočená představení, festival bude tedy duální. Je to vstřícný krok pro ty, kteří se zatím bojí mezi větší množství lidí, nebo nechtějí cestovat.

Regulovat návštěvníky na povolených 1000 lidí do venkovním prostoru budou pořadatelé pomocí rezervace. Spustí ji dnes, 11. srpna, předtím si budou muset zájemci koupit on-line festivalový pas. Festival podle pořadatelů nabídne přehlídku nejzajímavějších představení posledních sezon: „Zajímavá je třeba Eliška Brtnická, což je novocirkusová umělkyně, která bude vystupovat s představením na hrazdě. S hrazdou pracuje velmi neotřelým způsobem, zároveň do nového cirkusu přináší poetiku. Nebo bude vystupovat Jan Bárta s představením pohybového divadla Pitch.“ Mezi účinkujícími bude také performerka Markéta Stránska přibližující život s handicapem svým úspěšným sólem LeŤ.

Program 11. srpna začíná v 10 hodin dopoledne workshopem house dance. Pro veřejnost jako publikum se chystá od 15 hodin KoresponDance Battle. Pro letošní rok se akce stěhuje ze Žďáru do pražské Invalidovny, ale jinak je vše při starém: KoresponDance ve spolupráci s Kristiánem Mensou uvádí pravý taneční battle, na který se sjedou účastními z různých koutů republiky. Od 19 hodin čeká návštěvníky open air verze projektu Elišky Brtnické Enola. Novocirkusové sólo na hrazdě je inspirované tématem přeživších atomový výbuch v Hirošimě, legendou o tisíci jeřábech a japonskými estetickými koncepty. Původně avizovaná předpremiéra nového projektu nemůže z technických důvodů proběhnout, ale organizátoři věří, že diváci si užijí i oblíbený kus, který možná někteří znají, v jiném prostředí mohou vyniknout jeho odlišné aspekty. Program uzavře ve 20 hodin Jan Bárta se sólem Pitch pro jednoho umělce, bicí soupravu a zpomalený čas.

 

Letní Letná 2019 – Tatiana-Mosio Bongongu (foto František Ortmann)

Letní Letná představuje doprovodný program
Letní Letná Light promítne v premiéře a bez reprízy dokumentární film, který zachycuje nejdiskutovanější událost loňského ročníku, přechod provazochodkyně Tatiany-Mosio Bongonga bez jištění nad Vltavou při zahájení festivalu, opět po roce ohromí české publikum. Projekci umělkyně uvede osobně, uskuteční se 20. srpna ve 21 hodin. I doprovodný program „odlehčené“ verze oblíbeného letního festivalu nového cirkusu a příbuzných žánrů, bude pestrý. Letos se koná již 17. ročník.

Dokument Provazochodkyně nad Prahou mapuje událost, kterou sledovalo na 30 tisíc diváků. Tatiana-Mosio Bongongu přešla po na 350 metrů dlouhém laně přes Vltavu ve výšce 35 metrů a bez jištění. Vznikl v produkci Letní Letné a premiéry se zúčastní nejen hlavní představitelka, ale i další tvůrci, všichni se zapojí i do následující debaty. Open air promítání se uskuteční jen jednou, přístupné je zdarma, kapacita je ale z důvodu bezpečnosti omezena, zájemci si proto nesmí zapomenout rezervovat vstupenky na webu festivalu.

Výkon provazochodkyně byl výzvou i pro organizátory a autory snímku: producenty Ivanu Pěknou Vrbíkovou a Václava Flegla (zodpovědného zároveň za zvuk), dramaturgyni Zuzanu Kopečkovou, kameramana Adama Sejku a střihače Jakuba Vovsa. Všem zúčastněným prý přinesl zamyšlení a radostnou katarzi. Snímek Provazochodkyně nad Prahou není jen záznamem samotného představení a jeho mnohdy dramatického zákulisí a náročných příprav: „Riskantní vzdušný přechod od právnické fakulty do Letenských sadů vnímá zároveň jako nejistou cestu mezi dvěma krajnostmi: životem a smrtí, začátkem a koncem, neustálým napětím a zároveň neuvěřitelným klidem. Důležité je neztratit rovnováhu,“ popisuje smysl snímku produkce festivalu.

Provazochodecké lano chápu metaforicky jako strom. Čerpám zespodu a rostu do nebe. Cítím sílu a propojení. Lano je malý kus země. Jsem uvnitř toho, co dělám. Bezprostředně prožívám přítomnou chvíli, jsem v ní celým svým bytím,“ přibližuje těžko sdělitelný prožitek Tatiana-Mosio Bongonga. Dokument zachytil mimo jiné i její nečekané setkání s osudovým mentorem Rudym Omankowským mladším ze slavné české provazochodecké rodiny. Film je totiž vedle emotivního přiblížení světoznámé provazochodkyně a její osobní výzvy také obecnou oslavou funambulismu čili chůze po laně.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

  1. 1
  2. 2

Mohlo by vás zajímat


0 0 vote
Ohodnoťte článek
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments