Zemřel skladatel Jaromír Vogel

Ve věku nedožitých 79 let zemřel 2. června 2022 hudební skladatel Jaromír Vogel. Vogel byl skladatelem hudby k řadě filmů, televizních inscenací, divadelních her, pohádek, melodramů a muzikálů. Také komponoval ve stylu židovské hudby. Byl členem Asociace hudebních umělců a vědců, držitelem řady zahraničních i domácích cen, vyznamenání a ocenění.

Jaromír Vogel (zdroj Jaromír Vogel)
Jaromír Vogel (zdroj Jaromír Vogel)

Jaromír Vogel pro svůj soubor o pětasedmdesáti členech Ala Bohemica nejprve upravoval renesanční hudbu, později začal komponovat svou vlastní ve stylu, který sám nazval Inspirenes (inspirováno renesancí).

V posledních letech se věnoval zejména vážné hudbě inspirované biblickou tematikou a klezmerem, tedy světskou židovskou hudbou. Na objednávku Pražské židovské obce napsal například Juditinu píseň, která zazněla u příležitosti znovuotevření Pinkasovy synagogy. V 90. letech založil orchestr Šarbilach, jehož repertoár byl sestavený převážně z jeho autorské hudby v židovském stylu, ale také z jeho úprav lidových židovských melodií.

Od papeže Jana Pavla II. obdržel osobní poděkování a požehnání za Pontifikální preambulum, které mu věnoval při své návštěvě Prahy.

V roce 2006 měla premiéru jeho mše Missa Ecumenica. Dílo v hebrejštině a češtině spojilo latinské a pravoslavné liturgické texty, inspirované žalmy, gospelem, instrumentální a etnickou hudbou. Během deseti ročníků mezinárodního festivalu židovské hudby Mazif, který založila a pořádala jeho manželka Blanka Vogelová, se každoročně uskutečnila jedna premiéra jeho nově napsané symfonie.

V roce 2018 to třeba byla skladba Opus pro Franze Kafku, v níž byla symfonicky ztvárněná Kafkova literární díla Zámek, Proces a Proměna. Dalšími tématy těchto Vogelových děl byl třeba britský zachránce převážně židovských dětí Nicolas Winton, spisovatel Arnošt Lustig nebo výročí státu Izrael.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

Mohlo by vás zajímat


0 0 vote
Ohodnoťte článek
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments