Zemřel skladatel Milan Jíra

Témata:Milan Jíra

Ve věku jednaosmdesáti let zemřel dnes ráno v Praze po těžké nemoci klavírista, skladatel, dramaturg, hudební redaktor a publicista Milan Jíra. Za pozůstalé o tom informoval novinář Jan Petránek, autor textů k některým Jírovým skladbám.

„Byl to virtuózní skladatel a klavírní šéf spolku Šanson – věc veřejná, který byl založen měsíc po smrti Jana Palacha s tím, že by se Československo mělo bránit proti sovětské okupaci alespoň na kulturní frontě,“ uvedl Jan Petránek.

Milan Jíra (zdroj umeleckabeseda.cz)
Milan Jíra (zdroj umeleckabeseda.cz)

Milan Jíra se narodil 7. dubna 1935 v Praze. Jako skladatel se uplatnil nejen coby autor scénické a vážné hudby, ale i jako skladatel hudby populární, zejména šansonové. Vystupoval pravidelně jako klavírista, moderátor a občasný zpěvák na koncertech sdružení Šanson – věc veřejná. Složil několik desítek opusů z oblasti vážné hudby, přibližně stovku šansonů v interpretaci zejména Aleny Havlíčkové a Ljuby Hermanové, ale též Rudolfa Pellara, Jana Faltýnka a dalších. K hlavním textařům Jírových písní patřili Ivo Štuka, Jan Petránek a Jaroslav Jakoubek.

Milan Jíra byl činný i jako hudební publicista, vytvořil také okolo dvou set scénických skladeb pro divadlo.

Vzdělání získal na pražské konzervatoři a hudební fakultě Akademie múzických umění, doplnil je postgraduálním studiem estetiky na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy. Působil jako operní korepetitor v Armádní opeře a Národním divadle, hudební vedoucí kabaretní skupiny Armádního uměleckého souboru Víta Nejedlého, hudební redaktor v Československém rozhlasu, pedagog Lidové konzervatoře (dnes Konzervatoř Jaroslava Ježka) a pražské konzervatoře. V letech 1997 až 2003 byl předsedou Společnosti českých skladatelů.

Napsat komentář