Viva Venezia! V Praze začínají Letní slavnosti staré hudby

Na Trojském zámku v Praze dnes začíná 17. ročník mezinárodního hudebního festivalu Letní slavnosti staré hudby. Úvodní koncert Portrét benátský nabídne francouzský soubor Les Folies françoises s izraelskou sopranistkou Danielou Skorkou. Přednesou výběr árií francouzských skladatelů komponovaných v italském či přímo benátském stylu.

“Portrét benátský skvěle zapadá do našeho letošního záměru. Během festivalu chceme představit Benátky, město, které zcela mimořádným způsobem poznamenalo kulturní život celé Evropy od šestnáctého do osmnáctého století,” uvedla ředitelka festivalu Monika Václová.

Collegium Marianum - Jana Semerádová (foto Petra Hajská)
Collegium Marianum – Jana Semerádová (foto Petra Hajská)

Do 4. srpna prostoupí interiéry koncertních sálů v řadě pražských paláců a církevních památek hudba minulosti v podání interpretů z celého světa. Letní slavnosti staré hudby představí v programu s podtitulem Venezia majestátní hudbu benátských chrámů, okázalé árie z benátských oper i skladby, které zněly v honosných sálech šlechtických paláců.

Festival připravil jednu raritní premiéru – poprvé se v Česku představí unikátní nástroj viola organista sestrojený podle originálních nákresů ze skicáře renesančního umělce a vynálezce Leonarda da Vinciho.

Závěrečný koncert letošních Letních slavností staré hudby je připraven opět s francouzskými partnery: barokní opera Andrého Campry Karneval v Benátkách, určená původně pro versailleský dvůr, zazní 4. srpna ve Španělském sále Pražského hradu v koncertním provedení rezidenčního souboru Collegium Marianum a zahraničních sólistů.

Grácie a majestát - Letní slavnosti staré hudby 2014 (foto © Anna Chlumská)
Grácie a majestát – Letní slavnosti staré hudby 2014 (foto © Anna Chlumská)

Mohlo by vás zajímat


Komentáře. Respektujte prosím pravidla diskuze.

Please Login to comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
Upozornit na