Aukce, která asi přepíše prodejní rekordy. Do dražby jde rukopis Mahlerovy symfonie

Rukopis druhé symfonie rakouského hudebního skladatele Gustava Mahlera se může stát nejdráže prodanou hudební partiturou v historii, pokud vyjdou odhady aukční síně Sotheby’s, která jej nabídne v listopadové dražbě za vyvolávací cenu 3,5 milionu liber (asi 110 milionů Kč). Celkem 232 stran hudby, kterou Mahler zkomponoval v roce 1894, je podle aukční síně nejdůležitějším rukopisem z oblasti vážné hudby, který se kdy dostal prodeje.

Gustav Mahler (foto sites.pse.edu)
Gustav Mahler (foto sites.pse.edu)

Mahlerova druhá symfonie Vzkříšení je monumentálním dílem pro sóla, sbor a orchestr; rukopis dlouhá léta vlastnil americký milionář Gilbert Kaplan. Ten tuto symfonii na mezinárodní scéně opakovaně rovněž dirigoval a vystoupil i v Česku. Partituru Američan získal od dirigenta Willema Mengelberga, kterému ji v roce 1920 předala Mahlerova manželka Alma. Kaplan ale letos v lednu zemřel a jeho sbírka hudebnin se postupně rozprodává.

Podle odborníků partitura zřejmě přitáhne obrovský zájem hudebních expertů a pravděpodobně proto přepíše prodejní rekordy. Ty dosud drží devět symfonií Wolfganga Amadea Mozarta, které se v roce 1987 prodaly za 2,93 milionů eur (80 milionů Kč), a druhá symfonie Roberta Schumanna, za niž nový majitel v roce 1994 zaplatil 1,76 milionů eur (48 milionů Kč).

Související články


Napsat komentář