Zemřela dlouholetá sólistka olomoucké opery Vlasta Preislerová Ployharová

Dne 26. ledna 2021 zemřela ve věku 93 let dlouholetá sólistka olomoucké opery, paní Vlasta Preislerová Ployharová. Novináře o tom dnes informovalo Moravské divadlo Olomouc.

Vlasta Preislerová Ployharová (zdroj MDO)

Vlasta Preislerová Ployharová (*25. 1. 1928), rodačka ze Zbynic, nastoupila do angažmá v olomouckém divadle v říjnu 1956 poté, co absolvovala pražskou konzervatoř. Působila zde až do začátku roku 1983. Účinkovala ve více než devadesáti inscenacích. Zahrála si hlavní ženské úlohy v inscenacích Prodaná nevěsta, Hubička, Figarova svatba, Rigoletto, Evžen Oněgin, Idomeneo, Zkrocení zlé ženy či Madame Butterfly.

Z jejích dalších působišť jmenujme Státní divadlo Ostrava, Divadlo Josefa Kajetána Tyla v Plzni, Národní divadlo v Brně a Národní divadlo v Praze. Úspěchy slavila i v zahraničí – v roce 1957 získala na mezinárodní pěvecké soutěži ve Francii stříbrnou medaili, v 60. letech pak s Laternou Magikou zavítala do New Yorku a Berlína a s ostravskou operou zase do Itálie. Bohatá byla i její koncertní činnost.

S olomouckým jevištěm se rozloučila rolí Kněžny v inscenaci Dvořákovy opery Čert a Káča. Na přání zesnulé proběhne poslední rozloučení v úzkém rodinném kruhu. 

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

Mohlo by vás zajímat


5 3 votes
Ohodnoťte článek
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments