Zemřela Iva Němcová, výtvarnice kostýmů Janáčkova Mrtvého domu v ND

V pátek 5. června 2015 zemřela ve věku pětatřiceti let kostýmní výtvarnice a scénografka Iva Němcová. V Národním divadle navrhla kostýmy ke květnové inscenaci Janáčkovy opery Z mrtvého domu režiséra Daniela Špinara.

V roce 2011 zakončila studium scénografie na DAMU pod vedením prof. Jana Duška. V rámci studia absolvovala roční stáž v Londýně, kde navštěvovala kurzy scénografie a performance na prestižní Central Saint Martins (University of the Arts London). Scénickou a kostýmní výpravu vytvořila pro řadu inscenací u nás i v zahraničí. Spolupracovala s režiséry Danielem Špinarem (Shakespearův Hamlet ve Švandově divadle; Ibsenova Heda Gablerová tamtéž; Havlova Žebrácká opera v Klicperově divadle v Hradci Králové; Maupassantův Miláček v Městském divadle v Kladně; Shakespearovo Zkrocení zlé ženy na Pražském hradě, aj.), Janem Fričem (Čechovův Višňový sad v Divadle Na Zábradlí; Tartuffe Games tamtéž; Mrzák Inishmaanský v Klicperově divadle v Hradci Králové, aj.), Miroslavem Krobotem (Dostojevského Idiot v bratislavské Astorce), Lucií Málkovou (Au Bonheur des Dames v budapešťském Pesti Színház; Urinetown, Divadlo F. X. Šaldy v Liberci). V Národním divadle navrhla též kostýmy ke Špinarově inscenaci Shakespearova Othella.

Aktivně se zajímala o fotografii, design a současné umění. Vytvořila vizuální styl mnoha nekomerčním spotům a projektům (nadace Hospic, Jedličkův Ústav, DesignHelp). Je autorkou výtvarného řešení videoklipů pro The Tap Tap. Vizuální styl vytvořila i pro řadu konceptuálně řešených módních fotografií na podporu české módy a designu. Jako architekt a výtvarník kostýmů navrhla výpravy pro celovečerní filmy Gottland (režie Radovan Síbrt) a Rodinný film (režie Olmo Omerzu).

Zdroj, foto ND