Zemřela Iva Němcová, výtvarnice kostýmů Janáčkova Mrtvého domu v ND

V pátek 5. června 2015 zemřela ve věku pětatřiceti let kostýmní výtvarnice a scénografka Iva Němcová. V Národním divadle navrhla kostýmy ke květnové inscenaci Janáčkovy opery Z mrtvého domu režiséra Daniela Špinara.

V roce 2011 zakončila studium scénografie na DAMU pod vedením prof. Jana Duška. V rámci studia absolvovala roční stáž v Londýně, kde navštěvovala kurzy scénografie a performance na prestižní Central Saint Martins (University of the Arts London). Scénickou a kostýmní výpravu vytvořila pro řadu inscenací u nás i v zahraničí. Spolupracovala s režiséry Danielem Špinarem (Shakespearův Hamlet ve Švandově divadle; Ibsenova Heda Gablerová tamtéž; Havlova Žebrácká opera v Klicperově divadle v Hradci Králové; Maupassantův Miláček v Městském divadle v Kladně; Shakespearovo Zkrocení zlé ženy na Pražském hradě, aj.), Janem Fričem (Čechovův Višňový sad v Divadle Na Zábradlí; Tartuffe Games tamtéž; Mrzák Inishmaanský v Klicperově divadle v Hradci Králové, aj.), Miroslavem Krobotem (Dostojevského Idiot v bratislavské Astorce), Lucií Málkovou (Au Bonheur des Dames v budapešťském Pesti Színház; Urinetown, Divadlo F. X. Šaldy v Liberci). V Národním divadle navrhla též kostýmy ke Špinarově inscenaci Shakespearova Othella.

Aktivně se zajímala o fotografii, design a současné umění. Vytvořila vizuální styl mnoha nekomerčním spotům a projektům (nadace Hospic, Jedličkův Ústav, DesignHelp). Je autorkou výtvarného řešení videoklipů pro The Tap Tap. Vizuální styl vytvořila i pro řadu konceptuálně řešených módních fotografií na podporu české módy a designu. Jako architekt a výtvarník kostýmů navrhla výpravy pro celovečerní filmy Gottland (režie Radovan Síbrt) a Rodinný film (režie Olmo Omerzu).

Zdroj, foto ND 

Komentáře. Respektujte prosím pravidla diskuze.

Please Login to comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
Upozornit na