Zemřela Jitka Krupová Bartůňková

25. dubna 2023 zemřela v ranních hodinách ve věku nedožitých 100 let operní a operetní sólistka Moravského divadla Olomouc Jitka Bartůňková Krupová.
Jitka Krupová Bartůňková (zdroj Adéla Volcová)
Jitka Krupová Bartůňková (zdroj Adéla Volcová)

Jitka Krupová se narodila v roce 1923 v Čáslavi legionáři a důstojníkovi ČSL. armády Rudolfu Krupovi a matce Marii. Otec předčasně zemřel v době Jitčiných 16. narozenin na následky nemoci, kterou si odnesl z bojů na východní frontě. V nešťastném zvratu osudu se tak rodina vyhnula nacistickým represím. Jitka, podporovaná pouze svou matkou Marií a mladším bratrem Radovanem, se dostala na Pražskou konzervatoř, kde studovala zpěv.

Po náhlém vystěhování z internátu jednotkami SS pobývala mimo jiné ve vile rodiny později známého kunsthistorika Jiřího Šetlíka. Brzy po dokončení studií získala angažmá v Libereckém divadle. V té době zemřel tragicky její bratr Radovan, který byl nešťastně zastřelen vlastním kamarádem při hře s nalezenou zbraní. Zanedlouho zemřela i její matka na zánět pohrudnice. Neštěstí v rodině však vyvážily úspěchy na jevišti. V Liberci se Jitka nejen seznámila se svým budoucím chotěm a operním pěvcem Františkem Bartůňkem, ale její role cherubína v Mozartově Figarově svatbě jí zajistila stálé angažmá v Moravském divadle v Olomouci. V objevila se i v Její pastorkyni (Karolka a Berena), či v Příhodách lišky Bystroušky (Bystrouška). Zde také pod taktovkou skladatele a dirigenta Iši Krejčího brzy vyrostla v operetní subretu. Na jevišti spolupracovala mimo jiné se jmény jako Josef Bek, Otta Kubín, Karel Jernek, Zdeněk Ornest, Radoslav Brzobohatý a další. Její výkony bylo možné spatřit nejenom naživo, ale také v nesčetných televizních přenosech.

Jitka Krupová Bartůňková (zdroj Adéla Volcová)
Jitka Krupová Bartůňková (zdroj Adéla Volcová)

Jitka Krupová Bartůňková se v angažmá udržela téměř čtyřicet let a stala se tak jednou z největších stálic Moravského divadla v Olomouci. O jejích jevištních kvalitách svědčí i fakt, že nebyla zbavena svého vysokého postavení ani po té, co při vpádu Sovětských vojsk v roce 1968 před kádrovou komisí vystoupila z Komunistické strany Československa.

Jitka Bartůňková Krupová zesnula tiše v ranních hodinách 25. dubna 2023 v Olomouci. 

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat


5 2 votes
Ohodnoťte článek
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments