Zemřela někdejší sólistka opery Národního divadla Marcela Machotková

Ve věku 90 let dnes zemřela někdejší sólistka Opery Národního divadla (ND) Marcela Machotková, držitelka ceny Thálie za celoživotní mistrovství v opeře. O úmrtí sopranistky, která pěveckou kariéru ukončila v roce 1988, informoval mluvčí ND Tomáš Staněk.

Marcela Machotková (zdroj Národní divadlo)
Marcela Machotková (zdroj Národní divadlo)

Marcela Machotková se narodila 12. října 1931. Od raného dětství ji lákalo zpívání. Hrála také na klavír a během pěveckých studií na Pražské konzervatoři měla možnost vybrat si, zda se jako hlavnímu oboru chce věnovat zpívání anebo hře na klavír.

Turnovská rodačka svoji pěveckou dráhu zahájila v Divadle F. X. Šaldy v Liberci, kde odehrála mnoho významných rolí. První úspěchy zaznamenala ve smetanovském a dvořákovském repertoáru, který jí byl blízký. Kritika ocenila její role Mařenky v Prodané nevěstě či Vendulky v Hubičce.

Jako interpretka českého repertoáru se po angažmá v Plzni od 60. let prosazovala jako členka Národního divadla v Praze, kde se mimo jiné zhostila role Libuše v opeře Bedřicha Smetany, Julie v Jakobínu, Rusalky a Kněžny v Čertovi a Káče Antonína Dvořáka. Z jejích dalších postav v českých operách ztvárnila Libinu v Šárce Zdeňka Fibicha nebo Evy ve stejnojmenné opeře Josefa Bohuslava Foerstera. S tvorbou Leoše Janáčka se setkala v postavách Karolky v Její pastorkyni a ve dvojroli Kohout-Sojka v Příhodách lišky Bystroušky. V Řeckých pašijích Bohuslava Martinů byla představitelkou Lenia a ve Hrách o Marii ztělesnila postavu Marie. V opeře Rudolfa Karla Smrt kmotřička ztvárnila Princeznu.

A. Dvořák: Jakobín – Marcela Machotková (Julie) – ND Praha 1968 (foto Jaromír Svoboda)

Hostovala také v zahraničí, například na festivalu Wiener Festwochen 1967, v Haagu a Amsterdamu zpívala v témže roce a ve Varšavě v roce 1969. O rok později absolvovala turné v Itálii, v roce 1973 byla v Dublinu a v roce 1975 na turné po tehdejším Sovětském svazu.

V roce 1975 obdržela titul zasloužilá umělkyně. V roce 2014 ji byla udělena Cena obce města Turnova a v březnu 2017 převzala cenu Thálie za rok 2016 za celoživotní mistrovství v oboru opera.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat


1 1 vote
Ohodnoťte článek
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments