Zemřela Yveta Synek Graff. Ta, která zařídila, že Rusalka v Americe zpívá česky

Mimořádná žena, která se zcela výjimečným způsobem zasloužila o prosazení českých oper ve světě. Rodačka z Prahy, která prakticky celý svůj život prožila ve Spojených státech amerických a která české opeře a její popularizaci zasvětila doslova a do písmene vše. Právě jí patří hlavní dík za to, že z jevišť největších operních domů nejen v USA, ale též v Evropě i Japonsku zní čeština. Česky učila zpívat největší světové hvězdy v čele s Renée Fleming.

Yveta Synek Graff a Renée Fleming (foto archiv)
Yveta Synek Graff a Renée Fleming (foto archiv)

Dnes večer jsme dostali ze zámoří zatím neoficiální zprávu, která se ani do zahraničních médií do této chvíle nedostala a kterou tak přinášíme jako první: paní Yveta Synek Graff v pátek 6. listopadu ve svém domě v Kalifornii, v městě Santa Barbara, zemřela. Ač svůj věk úzkostlivě i před svými nejbližšími přáteli tajila, lze se dopočítat, že jí bylo kolem pětasedmdesáti.

Yveta Synek Graff (foto archiv
Yveta Synek Graff (foto archiv)

Její sen se nestal skutečností snadno. Za svoji až úpornou snahu o prosazení českých oper v zahraničí, zpívaných navíc v originálním znění, zpočátku paní Yveta často sklízela posměch. Odtud i název půlhodinového dokumentu, který o ní před třinácti lety pod názvem Nejdřív se mi smáli připravila Česká televize (v archivu ČT najdete zde ). Český rozhlas Vltava pak loni na podzim přinesl dokument Ve službách české opery aneb Jak jsem je naučila zpívat česky (k poslechu zde ).

Opera Plus loni v létě s paní Yvetou Synek Graff pořídila obsáhlý, více než hodinový telefonický rozhovor. Fascinující životní příběh této obdivuhodné ženy, zpracovaný podle jejího vyprávění, najdete na našich stránkách zde .

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

Mohlo by vás zajímat