Zlatá Praha rozdala ceny. Mezi protagonisty vítězných snímků jsou Solti, Klimentová, Gardiner, Maillot i Ek

Hlavní cenu festivalu Zlatá Praha získal rakouský dokumentární film Cesta životem vyprávějící o životě a díle dirigenta Georga Soltiho. “Kombinací vzácných archivních materiálů, skvěle vybraných osobností a dokonalého střihu vznikl zábavný a poučný program, který si plným právem zaslouží letošní Grand Prix,” uvedla k výběru hlavní ceny porota. Snímek vznikl ve společnosti Bernhard Fleischer Moving Images, koproducentem je Bayerischer Rundfunk & Arte.Cenu diváků si odnesl snímek České televize Daria Klimentová – Život v tanci o slavné české primabaleríně, pod kterým je podepsán režisér a kameraman Martin Kubala.Padesátý ročník festivalu filmů s taneční a hudební tématikou uvedl devětaosmdesát snímků, soutěžili s nimi tvůrci z dvaceti zemí.

V kategorii Performing arts, tedy hudebních a tanečních pořadů, mezi nimiž jsou i záznamy koncertů, cenu získal snímek Jezero. Vznikl v koprodukci slavného souboru Les Ballets de Monte Carlo a televizí France Télévisions a Mezzo. Studiový záznam slavného baletu v interpretaci choreografa Jeana-Christopha Maillota podle poroty “nadchne diváka strhující interpretací mistrovského díla Petra Iljiče Čajkovského skrze moderní tanec”.

Mezi dokumenty o hudbě a tanci dostal cenu Český křišťál britský film Bach – vášnivý život. Dirigent Sir John Eliot Gardiner v něm boří mýtus zažitého portrétu Bach jako nabručeného starého strýce v paruce a společenském kabátě, přestože jeho nejlepší díla vznikla v závěru třetí a počátku čtvrté dekády jeho života. “Film vypráví příběh jednoho z největších skladatelů očima jeho vynikajícího interpreta. Díky zanícenému hudebnímu provedení, překrásným exteriérovým záběrům a dosud neznámým životopisným detailům se přiblížíme géniu Johanna Sebastiana Bacha,” uvedla porota.

Ocenění Nadace Dagmar a Václava Havlových Vize 97 má snímek Tanec z celého srdce švédské televize SVT. Vypráví o světově proslulém švédském choreografovi Matsi Ekovi, který se rozhodl oslovit pro svůj projekt mladé talentované tanečníky a bez jakéhokoli nároku na honorář za svou práci založil na Kubě vlastní balet nazvaný Apartmá.Německý film Grand opera – Verdi dostal Cenu České televize a zvláštní uznání za mimořádný umělecký počin dostal německý snímek Mezi: Isang Yun v Severní a Jižní Koreji, který pojednává o korejském avantgardním skladateli Isang Yunovi, jehož nejhlubším přáním bylo znovusjednocení jeho vlasti pomocí hudby jako jediné možné zbraně. Mistrovsky vyprávěný příběh staví proti sobě dvě kultury a jejich nárok na Isang Yunovu hudbu, uvádí porota.

Vice informací najdete přímo na stránkách festivalu zde.

Mohlo by vás zajímat


Komentáře. Respektujte prosím pravidla diskuze.

Please Login to comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
Upozornit na