Zlatá Praha rozdala ceny. Mezi protagonisty vítězných snímků jsou Solti, Klimentová, Gardiner, Maillot i Ek

Hlavní cenu festivalu Zlatá Praha získal rakouský dokumentární film Cesta životem vyprávějící o životě a díle dirigenta Georga Soltiho. „Kombinací vzácných archivních materiálů, skvěle vybraných osobností a dokonalého střihu vznikl zábavný a poučný program, který si plným právem zaslouží letošní Grand Prix,“ uvedla k výběru hlavní ceny porota. Snímek vznikl ve společnosti Bernhard Fleischer Moving Images, koproducentem je Bayerischer Rundfunk & Arte.Cenu diváků si odnesl snímek České televize Daria Klimentová – Život v tanci o slavné české primabaleríně, pod kterým je podepsán režisér a kameraman Martin Kubala.Padesátý ročník festivalu filmů s taneční a hudební tématikou uvedl devětaosmdesát snímků, soutěžili s nimi tvůrci z dvaceti zemí.

V kategorii Performing arts, tedy hudebních a tanečních pořadů, mezi nimiž jsou i záznamy koncertů, cenu získal snímek Jezero. Vznikl v koprodukci slavného souboru Les Ballets de Monte Carlo a televizí France Télévisions a Mezzo. Studiový záznam slavného baletu v interpretaci choreografa Jeana-Christopha Maillota podle poroty „nadchne diváka strhující interpretací mistrovského díla Petra Iljiče Čajkovského skrze moderní tanec“.

Mezi dokumenty o hudbě a tanci dostal cenu Český křišťál britský film Bach – vášnivý život. Dirigent Sir John Eliot Gardiner v něm boří mýtus zažitého portrétu Bach jako nabručeného starého strýce v paruce a společenském kabátě, přestože jeho nejlepší díla vznikla v závěru třetí a počátku čtvrté dekády jeho života. „Film vypráví příběh jednoho z největších skladatelů očima jeho vynikajícího interpreta. Díky zanícenému hudebnímu provedení, překrásným exteriérovým záběrům a dosud neznámým životopisným detailům se přiblížíme géniu Johanna Sebastiana Bacha,“ uvedla porota.

Ocenění Nadace Dagmar a Václava Havlových Vize 97 má snímek Tanec z celého srdce švédské televize SVT. Vypráví o světově proslulém švédském choreografovi Matsi Ekovi, který se rozhodl oslovit pro svůj projekt mladé talentované tanečníky a bez jakéhokoli nároku na honorář za svou práci založil na Kubě vlastní balet nazvaný Apartmá.Německý film Grand opera – Verdi dostal Cenu České televize a zvláštní uznání za mimořádný umělecký počin dostal německý snímek Mezi: Isang Yun v Severní a Jižní Koreji, který pojednává o korejském avantgardním skladateli Isang Yunovi, jehož nejhlubším přáním bylo znovusjednocení jeho vlasti pomocí hudby jako jediné možné zbraně. Mistrovsky vyprávěný příběh staví proti sobě dvě kultury a jejich nárok na Isang Yunovu hudbu, uvádí porota.

Vice informací najdete přímo na stránkách festivalu zde.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

Mohlo by vás zajímat