Změna dirigenta a klavíristy na koncertech FOKu

Dvojici koncertů Symfonického orchestru hl. m. Prahy FOK 26. a 27. března bude místo indisponovaného Jiřího Kouta dirigovat Heiko Mathias Förster. Nevystoupí ani klavírista Martin Helmchen, kterého nahradí český virtuos Martin Kasík. Program koncertu zůstane nezměněn. Dnes o tom za Symfonický orchestr hl. m. Prahy FOK informovala Lucie Maňourová.Důvodem změny je dlouhodobá zdravotní indispozice Jiřího Kouta. Jsme rádi, že se náročného programu ujme dirigent Förster, který se Symfonickým orchestrem hl. m. Prahy FOK vystoupí také 19. a 20. února se Straussovou Domesticou,“ uvedla manažerka orchestru Tereza Kramplová. Klavírista Helmchen nevystoupí z rodinných důvodů.

V programu koncertů je pozoruhodné především uvedení cyklu písní pro nižší hlas a orchestr Dřevěný Kristus českého skladatele Jana Hanuše. Cyklus má několik verzí obsazení, Symfonický orchestr hl. m. Prahy FOK bude premiérovat verzi pro baryton a orchestr, v podání barytonisty Ivana Kusnjera. Martin Kasík pak zahraje jediný klavírní koncert Antonína Dvořáka – Koncert g moll. V první polovině koncertu zazní také Šostakovičova Symfonie č. 1.

Förster se v roce 1993 stal hlavním hudebním ředitelem města Brandenburg. Během následujících devíti sezon zde dirigoval celkem třicet dva operních a operetních premiér a více než pět set koncertů. Coby šéfdirigent Mnichovských symfoniků (1999 až 2006) dirigoval téměř čtyři sta padesát koncertů. V září 2007 se stal novým hlavním hudebním ředitelem Nové filharmonie Vestfálsko, jednoho z největších orchestrů v Německu.

Martin Kasík, vítěz jedné z nejprestižnějších světových soutěží Young Concert Artists Competition v New Yorku 1999, se věnuje klavírní hře od čtyř let. Studoval Janáčkovu konzervatoř v Ostravě pod vedením Moniky Tugedliebové a Akademii múzických umění v Praze ve třídě Ivana Klánského. Je vítězem mnoha domácích i mezinárodních soutěží. Od roku 2009 vyučuje na Pražské konzervatoři.

Foto Symfonický orchestr hl. m. Prahy FOK

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky