Margita dostal platinovou deskou

V zahraničí úspěšný český tenorista Štefan Margita byl dnes v Praze oceněn platinovou deskou za prodej alba Melancholie. Loňská nahrávka věnovaná hudbě na pomezí žánrů se hned po vydání ocitla na první pozici prodejního žebříčku TOP 50 popových tuzemských desek. Následně opanovalo na šestnáct týdnů první místo v hitparádě nejprodávanějších alb klasické hudby. Celkem se ho podle vydavatelství Supraphon prodalo přes šest tisíc nosičů. Předání platinové desky se mimo jiné zúčastnili Margitova manželka Hana Zagorová, zpěvačka Marta Kubišová a Karel Gott, kteří se na vzniku alba podíleli. „Musíme si přiznat, že tahle deska má úspěch také proto, že na ni zpívají naše největší pěvecké hvězdy,“ řekl Margita, kterého zpráva o úspěchu nahrávky zastihla v Amsterdamu, kde zpívá roli Loga v opeře Richarda Wagnera Zlato Rýna. „Je hezké vědět, že nahrávka zaujala tolik posluchačů,“ sdělil Margita, který album připravoval s producenty Danielem Hádlem a Janem Adamem.

Vedle stěžejních témat z muzikálů Bídníci, West Side Story nebo Notre-Dame de Paris zde najdeme skladby Ave Maria nebo Lux Aeterna i písně klasiků francouzského šansonu Jacquese Brela a Léa Ferréa. Na albu dále hostují Daniel Hůlka, Lucie Bílá nebo Eva Urbanová. Největším úskalím bylo pro tvůrce alba Melancholie dát dohromady všechny pěvecké hvězdy. Například Gott natočil svůj part v den svých narozenin. Všichni, kdo se na albu podíleli, se nikdy pohromadě ve studiu nesešli. Margita pobývající v té době v New Yorku komunikoval s nahrávacím studiem Daniela Hádla zejména mailem.

Margita zvítězil v roce 1986 na Mezinárodním hudebním festivalu Pražské jaro a v srpnu téhož roku získal angažmá v opeře Národního divadla v Praze. V této době (1987 – 1991) byl současně sólistou vídeňské Volksoper. V roce 1992 přešel do stálého angažmá ve Státní opeře Praha, kde působil do roku 1994. S úspěchem působí na scénách nejslavnějších operních domů jako například milánská La Scala, londýnská Covent Garden a především newyorská Metropolitní opera. Jeho program je nyní naplánován až do roku 2019.

Margita připravuje v letošním roce k vydání autobiografickou knihu, plánuje několik společných koncertů v České republice s Dagmar Peckovou a v roli Loga v opeře Richarda Wagnera Zlato Rýna vystoupí v dubnu také v Houston Grand Opera. Na podzim čeká Margitu nové nastudování opery Leoše Janáčka Z mrtvého domu, které chystá Státní opera v Berlíně. Na koncertu se v Česku naposledy představil loni 16. ve vyprodané Státní opeře na koncertu s adventním programem, který pěvec osobně sestavil jen pro tuto příležitost.

Foto archiv

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky