Balet SND plánuje pro příští rok původní premiéru

Balet slovenské první scény má hosta: londýnského skladatele a dirigenta Carla Davise. Důvod návštěvy? Nový původní projekt, který právě pro bratislavský baletní soubor Davis připravuje, a to pro premiéru na podzim příštího roku. I když šéf Baletu SND Jozef Dolinský moc prozrazovat zatím nechce, chystaná spolupráce s Davisem by jeho soubor měla pomoci přiblížit evropské špičce. Carl Davis se teď po svém příjezdu do Bratislavy už nechal slyšet, že je novou budovou SND ohromený a že to je prý nejlepší místo pro jeho nový balet, na kterém pro Bratislavu pracuje.    Jméno Carl Davis je zárukou kvality. Rozený Newyorčan, dokonale všestranný hudebník, se výrazně prosadil i na starém kontinentu. V roce 1959 získal jako spoluautor muzikálu Diversions cenu Emmy Off – Broadway a pozvání do Edinburghu v roce 1961. Díky úspěchu pověřil Davise Ned Sherrin zkomponovat hudbu do skvělé britské televizní show That Was The Week That Was. Následovaly rozhlasové a televizní nabídky a jeho výjimečná kariéra začala. Carl Davis se úspěšně zapsal v divadelním světě, spolupracoval s Royal Shakespeare Company a National Theatre, navázal úzké kontakty s takovými osobnostmi, jako jsou Laurence Olivier, John Gielgud, Joan Littlewood, Jonathan Miller, John Wells, Barry Humphries, Billy Connolly a mnozí další.

Rozsáhlá je Davisova tvorba pro film a televizi. Zajímavostí je také jeho skládání hudby pro němý film a projekt The mutuals s cílem oživit Chaplinovy filmy – cyklus dvanácti filmů uvedli s původní Davisovou hudbou.Z bohaté tvorby této zajímavé osobnosti uveďme, že například v roce 1991 se začala spolupráce Carla Davise s Paulem McCartneym, se kterým produkoval Liverpoolské oratorium. Toto dílo zaznělo v mnoha zemích po celém světě a dvakrát i v Bratislavě.

Carl Davis je stejně dobře známý i v oblasti tance a baletu, spolupracoval s nejvýznamnějšími choreografy a komponoval hudbu například pro London Contemporary Dance Theatre (David a Goliáš), Sadler Wells Royal Ballet (Obraz Doriana Graye), Northon Ballet (Simple Man, Lippizaner – oba s Gillian Lynne, a další), či Scotisch Ballet.
Foto Alena Klenková

Mohlo by vás zajímat


Komentáře. Respektujte prosím pravidla diskuze.

Please Login to comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
Upozornit na