Balet SND plánuje pro příští rok původní premiéru

Balet slovenské první scény má hosta: londýnského skladatele a dirigenta Carla Davise. Důvod návštěvy? Nový původní projekt, který právě pro bratislavský baletní soubor Davis připravuje, a to pro premiéru na podzim příštího roku. I když šéf Baletu SND Jozef Dolinský moc prozrazovat zatím nechce, chystaná spolupráce s Davisem by jeho soubor měla pomoci přiblížit evropské špičce. Carl Davis se teď po svém příjezdu do Bratislavy už nechal slyšet, že je novou budovou SND ohromený a že to je prý nejlepší místo pro jeho nový balet, na kterém pro Bratislavu pracuje.    Jméno Carl Davis je zárukou kvality. Rozený Newyorčan, dokonale všestranný hudebník, se výrazně prosadil i na starém kontinentu. V roce 1959 získal jako spoluautor muzikálu Diversions cenu Emmy Off – Broadway a pozvání do Edinburghu v roce 1961. Díky úspěchu pověřil Davise Ned Sherrin zkomponovat hudbu do skvělé britské televizní show That Was The Week That Was. Následovaly rozhlasové a televizní nabídky a jeho výjimečná kariéra začala. Carl Davis se úspěšně zapsal v divadelním světě, spolupracoval s Royal Shakespeare Company a National Theatre, navázal úzké kontakty s takovými osobnostmi, jako jsou Laurence Olivier, John Gielgud, Joan Littlewood, Jonathan Miller, John Wells, Barry Humphries, Billy Connolly a mnozí další.

Rozsáhlá je Davisova tvorba pro film a televizi. Zajímavostí je také jeho skládání hudby pro němý film a projekt The mutuals s cílem oživit Chaplinovy filmy – cyklus dvanácti filmů uvedli s původní Davisovou hudbou.Z bohaté tvorby této zajímavé osobnosti uveďme, že například v roce 1991 se začala spolupráce Carla Davise s Paulem McCartneym, se kterým produkoval Liverpoolské oratorium. Toto dílo zaznělo v mnoha zemích po celém světě a dvakrát i v Bratislavě.

Carl Davis je stejně dobře známý i v oblasti tance a baletu, spolupracoval s nejvýznamnějšími choreografy a komponoval hudbu například pro London Contemporary Dance Theatre (David a Goliáš), Sadler Wells Royal Ballet (Obraz Doriana Graye), Northon Ballet (Simple Man, Lippizaner – oba s Gillian Lynne, a další), či Scotisch Ballet.
Foto Alena Klenková

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat