Znalec české hudby Beckerman je čestným doktorem Univerzity Palackého
Americký muzikolog Michael Beckerman získal ve středu 12. listopadu na Univerzitě Palackého v Olomouci titul doctor honoris causa. Specialista na dílo Leoše Janáčka, Antonína Dvořáka či Bohuslava Martinů a také nadšený obdivovatel a znalec moravské lidové hudby jej získal za rozvoj muzikologie a přínos pro českou kulturu.„Je to pro mě neuvěřitelné ocenění. Je to můj první čestný doktorát a jsem velmi rád, že jsem tento titul získal právě v Olomouci. Je to krásné město a zdejší filozofická a pedagogická fakulta, které mne na udělení titulu navrhly, jsou prvotřídní kvality,“ uvedl Beckerman krátce po slavnostním aktu.
Profesor Beckerman z New York University buduje úzké vztahy mezi českou a americkou muzikologií od osmdesátých let. V centru jeho odborného zájmu stojí vedle Janáčka a Dvořáka také Adam Michna z Otradovic, Jaroslav Ježek, Ervin Schulhoff či takzvaní terezínští autoři. Zorganizoval několik velkých mezinárodních konferencí zaměřených na dílo těchto umělců, české hudbě věnoval šest knih a sborníků, šedesát studií a v současné době pracuje na třech knihách.
„Česká hudba je něco, co jsem musel přijmout do srdce. Když jsem slyšel v mládí Dvořáka, myslel jsem si, že je to nejkrásnější hudba, kterou jsem v životě slyšel. Pak to bylo stejné s Martinů, Janáčkem a dalšími autory. Česká hudba je zvláštní, specifická. Pro mě ve světě neexistuje nic podobného. Vždy, když se sem vrátím, slyším něco nového,“ doplnil Beckerman.
Česká hudba je podle něj směsí „vysoké a pop kultury“. „Jsou zde ve větším spojení než například v německé či francouzské hudbě. Je to možná tím, že města a venkov jsou zde v užším kontaktu. Právě tato směs akademického a lidového činí českou hudbu speciální,“ doplnil Beckerman, který si vedle oblíbených klasiků rád najde čas i na současnou českou hudbu.Beckerman má velmi dobré povědomí i o českém akademickém prostředí, působil na několika tuzemských vysokých školách. V Olomouci působil poprvé v roce 1997, naposledy zde přednášel vloni. Jeho akademická éra je spojena především s Washington University, University of California a New York University, kde dlouhá léta působil jako vedoucí katedry hudby. „Svou vysokoškolskou výukou dějin české hudby ovlivnil stovky studentů, z nichž nejméně dvacet přednáší o české hudbě na vysokých školách nejen v USA, ale po celém světě,“ uvedl Jan Vičar z Katedry muzikologie Filozofické fakulty Univerzity Palackého.
Svoji doktorskou řeč věnoval muzikolog skladateli, učenci a učiteli Hanuši Schimmerlingovi, rodáku z Brna, který později přesídlil do USA. Ve znalostech o jeho díle a životě ale stále zůstávají nezaplněná místa. „Takže by možná nebylo od věci zvolit Hanuše Schimmerlinga za patrona intelektuálního a hudebního pluralismu,“ vyzval ve své řeči Beckerman.
Vizitka:
Prof. Michael Beckerman po studiích na Columbia University pobýval několik let v Brně, kde se věnoval výzkumu teoretického díla Leoše Janáčka.
Na University of California založil nadaci na podporu studia české hudby a získal pro ni od sponzorů 350 tisíc dolarů.
O české hudbě proslovil stovky přednášek po celém světě, zorganizoval několik velkých mezinárodních konferencí věnovaných dílu Antonína Dvořáka, Leoše Janáčka, Bohuslava Martinů a dalších skladatelů.
Za svou práci získal mimo jiné medaile Společnosti Leoše Janáčka, Antonína Dvořáka a Bohuslava Martinů, Ministerstva kultury České republiky, Cenu České hudební rady a čestné uznání Parlamentu ČR.
Je členem výboru Českého centra v New Yorku a viceprezidentem americké Dvořákovy společnosti.
Foto Universita Palackého
Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky
[mc4wp_form id="339371"]