Znovuobjevenou skladbu Mozarta a Salieriho natáčí Český rozhlas, odvysílá ji už v neděli

Český rozhlas v neděli na stanici Vltava odvysílá znovuobjevenou skladbu, jejíž části zkomponovali Wolfgang Amadeus Mozart a Antonio Salieri. Skladbu, o níž historikové věděli, ale dlouho ji považovali za ztracenou, identifikoval nedávno německý muzikolog ve sbírkách Českého muzea hudby. Libreto je dílem básníka Lorenza Da Ponteho a na hudební stránce se podílel ještě skladatel, o němž odborníci vědí jen to, že se jmenoval Cornetti.

Wolfgang Amadeus Mozart a Antonio Salieri (foto archiv)
Wolfgang Amadeus Mozart a Antonio Salieri (foto archiv)

“Společná skladba Mozarta a Salieriho bude premiérově natočená v Českém rozhlase a odvysíláme ji v exkluzivní světové premiéře na stanici Vltava. Věříme, že si získá pozornost posluchačů. Těší nás spolupráce s Národním muzeem, které nám umožnilo skladbu, která byla dlouho považována za ztracenou, zařadit do našeho vysílání,” řekl k zítřejší premiéře ředitel Českého rozhlasu René Zavoral.

Skladbu pro cembalo a soprán v podání cembalo – Lukáš Vendl, soprán – Irena Troupová, natáčí Český rozhlas dnes. Odvysílá ji v neděli 13. března od 16:45 v pořadu Ad libitum.

Skladba s názvem Per la ricuperata salute di Ophelia vznikla k oslavě zpěvačky, která interpretovala díla obou slavných skladatelů. Skladbu potvrzující nikoli rivalitu, ale spolupráci dvou proslulých hudebních skladatelů ztotožnil v Českém muzeu hudby německý muzikolog a skladatel Timo Jouko Herrmann. Odborníci o díle věděli, považovali ho však za ztracené. Herrmann loni bádal v on-line sbírkách muzea v souvislosti se svou prací na Salieriho katalogu děl. V seznamu děl objevil i název dnes prezentované skladby, který díky svému dlouholetému bádání o Salierim znal.

Skladba vznikla v roce 1785 k příležitosti uzdravení oblíbené anglické zpěvačky Nancy Storace působící ve Vídni, která byla ceněnou interpretkou Salieriho a Mozartova díla. O hlas přišla při premiéře opery, v níž účinkovala. Událost inspirovala k napsání radostné písně k uzdravení pěvkyně Lorenza da Ponte, autora libreta k Mozartově zřejmě nejslavnější opeře Don Giovanni.

Libreto se dostalo do sbírek Národního muzea v padesátých letech dvacátého století jako konfiskát, zpracováno bylo poprvé v roce 1976.

Mohlo by vás zajímat


Komentáře. Respektujte prosím pravidla diskuze.

Please Login to comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
Upozornit na