Zprávy z tanečního světa

Co se nevešlo do Týdne s tancem? Například pozvánka na dva projekty do divadla Ponec, na některé projekty v rámci Noci divadel spojené s tanečními venues nebo na čtvrteční vernisáž videoinstalace na Nové scéně ND inspirované tancem.
Soňa Ferienčíková a Mária Judová – Inbetween (foto archiv divadla Ponec)

Dvě pozvánky do divadla Ponec
Slovenský současný tanec
uvidíme v Ponci 19. listopadu: „Inbetween, které volně navazuje na úspěšné představení Everywhen, zkoumá skupinové pnutí ve světě klimatické změny, globální pandemie, neustálého propojení a okamžitých reakcí, kde se prostor mezi námi stává naším kolektivním orgánem žádajícím si změnu. I přes geografickou vzdálenost jsme vzájemně propojení víc než kdykoli dříve, a v této fázi se měníme na masu, která se snaží znovu najít rovnováhu.

Dílo inspirované interaktivní architekturou představuje čtyři tanečníky a materiál vznášející se nad nimi. Objekt, se kterým tanečníci pracují, se stává performativní architekturou – „společným tělem“. Proměny objektu jsou výsledkem jejich dialogu, ale stává se také jejich prostředím, úkrytem a domovem. Tento dočasný úkryt a prostor pro dialog je odrazem bojů a interakcí mezi čtyřmi těly, ale i uvnitř celé společnosti.

Po představení bude následovat diskuze s tvůrci moderovaná Lucií Kašiarovou.

Koncept: Soňa Ferienčíková, Mária Júdová, Alexandra Timpau, choreografie: Soňa Ferienčíková ve spolupráci s Mária Júdová, zvuk: Milan Sláma, Alexandra Timpau, světelný design: Ints Plavnieks, performeři a spoluautoři: Lukáš Bobalík, Daniel Raček, Zdenka Brungot Svíteková, Jaro Viňarský,

Hned 21. listopadu bude v Ponci hostovat tanečně-divadelní inscenace Sen o Boženě. Experimentuje s prolínáním různých forem tance a pohybu. Autorka projektu Jana Drdácká je již přes 20 let interpretkou a propagátorkou flamenka u nás. Její nejnovější projekt vychází ze snahy hledat inspirace a spojitosti flamenka s jinými tanečními formami, zejména s moravským folklórem, výrazovým tancem a současným moderním tancem.

Tematickou inspirací projektu se autorce stal život její babičky, která žila přes sto let a se kterou se cítí být duchovně i fyzicky spřízněna. Obsahem představení je osobní výpověď ženy, která pro autorku ztělesňuje základní témata ženské povahy, intimity, role a síly. Jakási nadčasová pohybová obrazárna ženského osudu a duše. Představení je rozděleno do kapitol, které korespondují s životními etapami od dětství po smrt, a zároveň přibližují životní prožitky od bezstarostné radosti přes lásku, naději, bolest, ztrátu po pokoru a smíření s životem. Obsah i náladu dokreslují videoprojekce a živý hudební doprovod.

Námět, scénář: Jana Drdácká, choreografie a tanec: Jana Drdácká, Michal Heriban, režie a světla: Alena Pešková, scénografie: Richard Pešek, video projekce: Vojtěch Kopecký, zvuk: Beata Hlavenková, kytara a zpěv: Stanislav Kohútek, zpěv: Silva Morasten, perkuse: Mateo Garriga

My Way x Laterna magika: Interaktivní instalace
Na Nové scéně ND se dnes v 19:00 hodin koná vernisáž interaktivní videoinstalace My Way, kterou budete moci vidět (a vyzkoušet) po celý prosinec. Jde o interaktivní taneční kout, ve kterém senzor snímá váš pohyb, v reálném čase podle něj vytváří kresbu, kterou následně uloží jako originální pohlednici. Tu si návštěvník může automaticky nechat zaslat na svůj e-mail. Instalace nabízí 4 audiovizuální motivy, ve kterých kombinuje individualitu a svobodu tanečníka/performera spolu se zpětnou vazbou, která asociuje proud života a nekonečné množství způsobů, jak s ním naložit.

Autoři:
Alegs (Alexandr Sadirov, tanečník Laterny magiky)
Aeldryn (Jakub Larva, Lunchmeat Studio)
ve spolupráci s Laternou magikou

Radim Vizváry v autorské inscenaci Sólo (foto David Konečný)

Čeští umělci na festivalu pantomimy v Drážďanech
Ve dnech 10. – 14. listopadu se v Drážďanech konal 36. ročník mezinárodního festivalu mimického divadla PantomimeTheaterFestival. Čeští umělci měli v jeho programu své zastoupení také. Divadlo Continuo vystupovalo se svou „vizuální básní s prvky magické obrazivosti, absurdity a grotesknosti“ Hic Sunt Dracones, inscenaci spojující fyzické, loutkové a výtvarné divadlo. Mim Radim Vizváry uvedl na festivalu svou úspěšnou inscenaci Sólo a také představení pro nejmenší diváky Pejprbój. Obě inscenace může domácí publikum vidět na repertoáru divadla BRAVO v Braníku, inscenaci pro děti Pejprbój například tuto neděli a Sólo je na programu ve čtvrtek 25. listopadu.

Noc divadel – taneční tipy

Divadlo Ponec (zdroj wikipedia.org, autor VitVit)

Divadlo Ponec:

V rámci Noci divadel pořádá divadlo Ponec komentovanou procházku Po stopách Tance, workshop pro rodiče s dětmi s Mirkou Eliášovou nebo lekci současného tance s choreografkou Věrou Ondrašíkovou. Více v programu na https://divadloponec.cz/cs/events

Alfred ve dvoře:

Tomáš Danicelis:21&COUNTING – 20:00

Performance o pohybe, slovách, eufemizmoch a o tom, čo sa skrýva vo vnútri.

Hlavnými témami 21&COUNTING sú komunikácia a vnímanie reality. Základom performance je ironická zámienka: oneskorená oslava 20. výročia autora na scéne, pri príležitosti ktorej tanečník loví v spomienkach a používa tanec a pohyb ako nástroje rozprávania o slovách a komunikácii. 21&COUNTING humorne skúma používanie politickej korektnosti a eufemizmov ako úteku od reality, v dôsledku ktorých sa prehlbujú súčasné problémy s prijímaním ľudí, ich okolia a s nedostatkom dôvery v hodnoty pri bežných ľudských stretnutiach.

Choreografia a performance: Tomáš Danielis
Zvuk, hudba: Johann Sebastian Bach, Ľubomír Panák
Koprodukcia: FEYNMEN & DYNAMEaeT
Premiéra: 13. 4. 2019, Nu Dance Fest, Bratislava

Tomáš Danielis tancuje medzi Bruselom, Grazom, Moskvou a Topoľčanmi. Jeho kreatívny fokus sa nachádza na priesečníku vizuálneho/digitálneho umenia s pohybom/tancom. Ako skúsený tanečník sa zaoberá pochopením a konceptualizáciou performance prostredníctvom priestoru. To ho doviedlo k skúmaniu svetla a k tvorivému úniku do fotografie. Pre každý zo svojich projektov vytvára špecifický súbor nástrojov a pohybového jazyka. Svoje diela uviedol vo viac než 20 krajinách. Je autorom predstavení Landscapes (2011), Suites (2016) Game (2018) a ďalších.

Invalidovna, sídlo Studia ALTA (foto z archivu festivalu Nultý bod)

Pozvánka Studia ALTA:

Hostina – 17:00–20:00

Hostina je kolektivním impulzem týmu Studia Alta, jak si být o trošku blíž. Chceme vytvořit sdílené prostředí, do něhož mohou vstoupit jednotliví aktéři a aktérky (ambasadoři a spolubydlící organizace) tvořící organizmus Alty stejně jako přítomní návštěvníci. Formou dlouhotrvající, tří-hodinové hostiny, si přejeme spojit jednotlivé komunity, vyčlenit si čas a prostor, zaměřit pozornost na myšlenky a praxe, které nacházely od jara v Altě zázemí. Být si o trochu blíž.

Noc divadel je každoroční celorepublikovou akcí vytvářející rámec pro prezentaci jak individuálních umělců*umělkyň, tak kulturních institucí. Naším záměrem je umocnit komunitní potenciál Alty a dát hlas těm, kteří se dlouhodobě podílí na formování její identity.

Chtěli bychom vás tímto pozvat k spoluúčasti. Stejně tak jako bude hostina tvořena různými chody, recepty, jídly, která se budou na místě vařit i těmi, které donesou návštěvníci, bychom chtěli koncipovat přidružený program: jako mnohovrstevnatou hostinu myšlenek a ne/uměleckých praxí.

Umělci*umělkyně
Buenas Artes
Místní místním
tYhle
Dočasná company

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat


0 0 votes
Ohodnoťte článek
Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments