Zrušení pražského Alagnova koncertu vyvolalo rozruch

Aktualizováno

Reklama

Slavný francouzský tenorista Roberto Alagna nezazpívá 23. listopadu v Praze, pořádající agentura Art Invest Holding nečekaně jeho koncert zrušila. Situace zaskočila i samotného pěvce, který na Facebooku zmínil finanční potíže pražských pořadatelů i svou nabídku zpívat bez nároku na honorář a pouze s doprovodem klavíru. Nespokojeni jsou i fanoušci, kteří na internetu na adresu agentury nešetří kritikou. Zakoupené vstupenky se mohou vrátit do 23. listopadu.Přípravu koncertu provázely obtíže od začátku, pořadatelé dvakrát změnili místo koncertu a program. Není to navíc jediný koncert, který agentura Art Invest Holding nedokončila. Téměř všechny, které tato firma loni na podzim ohlásila, byly z organizačních důvodů zrušeny.

Promotérka Alena Nachtigalová, která vlastní konkurenční agenturu a na Alagnově koncertu se měla podílet produkčně, připustila, že situace může poškodit pověst České republiky v zahraničí. “Art Invest Holding má na koncert smlouvy. Projekt se jim nepodařilo dotáhnout do konce,” uvedla. Jedná prý o tom, aby Alagna přijel do Prahy v jiném termínu. Zřejmě ale už v její režii, Zíka prý do budoucna koncerty pořádat nehodlá.

Alagna na Facebooku uvedl, že pražští pořadatelé se potýkají s vážnými finančními potížemi a rozhodli se koncert zrušit. “Navrhl jsem několik řešení, abych zachránil večer, který je mému srdci obzvláště drahý. Mohla by spočívat v tom, že bych se zřekl svého honoráře a orchestr by nahradil sólový klavír,” napsal o víkendu Alagna. Dnes na Facebooku oznámil, že navzdory úsilí neumožňuje finanční situace organizátora koncert uspořádat a definitivně se ruší.

“Myslím, že společnost Art Invest se už zcela zdiskreditovala svojí neschopností realizovat svůj ohlášený plán operních koncertů – kromě Danielle de Niese byly všechny zrušeny,” uvedl jeden z nespokojených fanoušků na internetovém serveru Opera Plus. Podle společnosti Art Invest Holding ale o koncert nebyl očekávaný zájem, rakouská agentura zastupující Alagnu se s českou stranou nedohodla na podmínkách a nakonec minulý týden odstoupila od smlouvy.

Majitel Art Invest Holding, bývalý sportovní manažer Pavel Zíka uvedl, že jeho firma zaplatila začátkem roku jako zálohu na koncert 30 tisíc eur a do přípravy investovala nemalé peníze. Přestože nízký prodej vstupenek odpovídal současné špatné situaci na trhu, chtěla podle Zíky dostát i z vlastních zdrojů veškerým závazkům. “S politováním musíme konstatovat, že zmíněná nabídka pana Alagni zpívat bez nároku na honorář a pouze s doprovodem klavíru se ke společnosti Art Invest Holding vůbec nedostala,” reagoval Zíka. Nabídka Alagni se už o víkendu objevila na jeho facebookovém profilu.

Padesátiletý Alagna se měl na svém pražském recitálu představit například v Bizetově Carmen a Massenetově Wertherovi. Původně se nejdražší lístky do Rudolfina šplhaly k 7000 korunám. Po přesunutí akce do Obecního domu klesly o dva tisíce.

Reklama

9
Komentáře. Respektujte prosím pravidla diskuze.

Please Login to comment
7 Comment threads
2 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
8 Comment authors

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
nejnovější nejstarší nejlépe hodnocené
Upozornit na
isi

Tímto se přidávám k velice rozhořčeným obdivovatelům Roberta Alagni.Vstupenku za 3000 jsem zakoupila už vloni v říjnu a nesmírně jsem se na ten koncert těšila .Agentura ART Invest tak má vlastně rok naše peníze na účtu a není schopna dodržet svým závazkům.Jaký asi může mít vztah sportovní manažer ke kultuře .Podle toho to také vypadá.Nějaké kapele z popu by si to určitě nedovolil zrušit.Doufám ,že se paní Nachtigalová ,která svoji práci doposud dělala úžasně ,bude od nich co nejdále separovat.Jsou velice neseriozní a neschopní.Také pro pěvecké koncerty není akusticky Smetanova sín vůbec vhodná i když se agentura z toho snažila… Číst vice »

gilda

Také se připojuji k rozhořčení v předchozím příspěvku – jednání pořadatelské agentury pokládám za neslušné vůči divákům i vůči interpretovi. R. Alagna na Facebooku velkoryse a jasně deklaroval, že je pro záchranu koncertu ochoten vystoupit bez honoráře a s klavírním doprovodem, přesto bylo zveřejňováno že “se rozhodl nevystoupit”. Nechápu jak je možné se takto zachovat k někomu,kdo je špičkou ve svém oboru. Je to přinejmenším trapné.

Sarah

Ano, lhát se nemá, ale to už se jaksi v našich krajích nenosí….

PeVos

Ale proč nebyl o koncert “očekávaný zájem”? Protože Art Invest nasadil i na místní poměry neúnosně vysoké vstupné – místo na stání stálo původně 1000 Kč a to je skutečně trochu moc – čímž odradil řadu zájemců (včetně mě). Naopak u umělců jako je E. Owens, M. Ernman, S. Schwartz i A. Kirschlager splečnost přecenila jejich “tržní potenciál” a myslela si, že český operní fanoušek prostě zbaští všechno, co se mu “předhodí” (zvlášť když se napíše, že jde o “hvězdu MET”). Jedná se v každém případě o vynikající umělce, ale předpokládat, že dokáží vyprodat velký koncertní dům (bez masivní propagace),… Číst vice »

hanka

Je opravdu zajímavé, že pan Zíka o nabídce Roberta Alagni nevěděl, ač každý si ji mohl přečíst na Alagnově profilu. Nebo Alagnu kontaktovat, předpokládám, že by se dověděl totéž, co se mohl dočíst na Facebooku. Tak nevím, co si o takovém prohlášení myslet, a jsem moc ráda, že jsem si nekoupila lístek. Při těch cenách…

Khail Jan

Nemá cenu to už řešit. Prodejem vstupenek se žádný takový koncert nezaplatí. Je nutné buď dotovat z vlastních zdrojů nebo mít sponzora. To Mrs. Nachtigalová dobře ví a tak nedala ani korunu, aby závazkům dostála a umožnila konání tohoto koncertu i přesto, že se do jeho promoce vítězoslavně a s pompou včetně tiskové konference vložila. Raději si trochu ostudy uřízne nyní, aby později ve vlastní režii a jakoby se slávou Alagnu přivezla a trhla na tom jen a jen sama a co nejvíc. :-) Inu je chytrá a rozhodně nepracuje jen z lásky k umění. Láska k penězům je silná.

Sarah

Ano, lze jen souhlasit s tím, co tu již bylo řečeno. Je to velmi trapné při současném stavu komunikačních možností, že si někdo, komu by OPRAVDU leželo na srdci udělat vše pro záchranu tohoto nevšedního koncertu, neudělal čas a nezajímal se vůbec o názor, nabídky druhé strany (potažmo toho nejdůležitějšího pro tento koncert) – tedy interpreta. O ceně lístků nemá již ani cenu diskutovat – koncert Roberta Alagni jsem viděla ve Vídeňské opeře 2011 a lístek do první řady v přízemí stál (slovy) šedesát euro, do lóží nejblíže jevišti 53 euro, atd. Roberto Alagna tam zpíval jen za doprovodu klavíru,… Číst vice »

jiskrova

Nemohu najít, kde se dají vstupenky vrátit. Kupuji je zásadně na internetu – a nevím, kde je místo předprodeje. Myslí se tím místa předprodeje Eventimu? Art Invest tam snad žádné nemá… Můžete mi někdo poradit?