Festival Firkušného už příští týden

Vytvořit kompaktní klavírní přehlídku se čtyřmi až pěti recitály a zároveň zaplnit prázdné místo na pražské hudební scéně má nový Klavírní festival Rudolfa Firkušného. Na konci listopadu ho pořádá Pražské jaro. Festivalový nováček, který nese jméno světoznámého českého pianisty, chce do budoucna představovat zahraniční i českou špičku v tomto oboru a zároveň upozorňovat na vycházející hvězdy. Jeho koncept dnes podrobně představili pořadatelé.

Ředitel Pražského jara Roman Bělor věří, že nový festival přispěje ke zkvalitnění pražské koncertní sezony, byť si je vědom, že to nebude snadné. Pořadatelé přitom spoléhají na to, že zavedená značka Pražského jara bude dobrým marketingovým lákadlem, stejně jako samotný název přehlídky. Rudolf Firkušný (1912–1994) byl snad nejslavnějším českým pianistou minulého století a jeho osobnost se stala inspirací i pro mnoho skladatelů.První ročník festivalu se uskuteční od 24. do 30. listopadu v Rudolfinu, v jednom týdnu představí čtyři renomované pianisty – Dénese Várjona z Maďarska, mladého českého talentovaného pianistu působícího ve Spojených státech Lukáše Vondráčka i Francouzku Lise de la Salle. Největší pozornost se ale soustřeďuje na první koncert, v němž vystoupí světoznámý americký klavírista Emanuel Ax. Ceny vstupenek na koncerty se pohybují mezi 80 až 900 korunami. V Rudolfinu budou sólisté hrát na tamní Steinway č. 5. Nové koncertní křídlo stejné značky, které v hodnotě asi 3,5 milionu korun nedávno v hamburském sídle firmy Česká filharmonie koupila, ještě kvůli záručním podmínkám prý zapůjčit nemůže.

Příští rok se mohou příznivci klavíru při druhém ročníku festivalu těšit i na symfonický koncert, jeho dramaturgii ani sólisty však pořadatelé zveřejnit zatím nechtějí. Termín Firkušného festivalu nebude fixní, je ale jisté, že se bude vždy pořádat v listopadu. Datum závisí na tom, jak se pořadatelé dostanou do Rudolfina. Česká filharmonie má totiž v Rudolfinu zabranou koncertní síň i vzhledem k tomu, že sama expandovala ve své abonentní řadě. Dřívější podzimní termíny mají naopak rezervované festivaly Struny podzimu a Dvořákova Praha.Rozpočet Firkušného festivalu činí 2,6 milionu korun, přičemž největší část tvoří honoráře a výdaje za pronájem Dvořákovy síně a klavíru. Rozpočet je součástí velkého rozpočtu Pražského jara, který se pohybuje okolo 75 milionů korun.  Do budoucna pořadatelé chtějí přilákat sponzory, kteří mohou být jiní než u „mateřského“ festivalu. Nevzdávají se také organizování dalších mimořádných akcí, například na 24. března plánují koncert Sanfranciského symfonického orchestru.

Klavírní festival Rudolfa Firkušného 2013

Emanuel Ax (USA)
24. listopadu 2013 Dvořákova síň Rudolfina
program:
Ludwig van Beethoven: Sonáta pro klavír č. 2 A dur, op. 2/2
Ludwig van Beethoven: Sonáta c moll, op. 13 „Patetická“
Johannes Brahms: Čtyři klavírní kusy, op. 119
Johannes Brahms: Variace a fuga B dur na Händelovo téma, op. 24

Dénes Várjon (Maďarsko)
26. listopadu 2013 Dvořákova síň Rudolfina
program:
Ludwig van Beethoven: Sonáta As dur, op. 26
Leoš Janáček: V mlhách
Béla Bartók: Maďarské rolnické písně (výběr; čísla 7 až 15)
Ferenc Liszt: Sonáta h moll, S. 178

Lukáš Vondráček (ČR)
26. listopadu 2013 Dvořákova síň Rudolfina
program:
Joseph Haydn: Sonáta C dur, Hob XVI:50
Sergej Rachmaninov: Variace na Corelliho téma, op. 42
Johannes Brahms: Sonáta f moll, op. 5
Bohuslav Martinů: Tři české tance

Lise de la Salle (Francie)
30. listopadu 2013 Dvořákova síň Rudolfina
program:
Robert Schumann: Dětské scény, op. 15
Robert Schumann: Fantasie C dur
Sergej Prokofjev: Romeo a Julie, op. 75

www.firkusny.cz

Foto Zdeněk Chrapek

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

Mohlo by vás zajímat