Zrušení testů zdarma podle zástupců českých divadel poškodí kulturní aktivity

Pokud by stát přestal hradit preventivní testování na covid-19, poškodilo by to podle zástupců českých divadel veškeré kulturní aktivity. Diváci, kteří si platí vstupenky, nebudou podle nich v žádném případě ochotní hradit si ještě testy.

Ilustrační foto (zdroj Freepik)
Ilustrační foto (zdroj Freepik)

„Marně přemýšlím, jak najít řešení. Samozřejmě očkování dává svobodu nejen cestovat, ale i účastnit se kulturních akcí, ale mohou být případy lidí, kteří se z nějakých důvodů nemohli dát včas očkovat a pro ně by to byla velká diskriminace,“ sdělila ředitelka festivalu Tanec Praha a prezidentka Českého střediska Mezinárodního divadelního institutu Yvona Kreuzmannová.

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch po pondělním jednáním vlády uvedl, že od 1. září by nemusely být už z veřejného zdravotního pojištění hrazeny preventivní testy na koronavirus. Shodla se na tom podle něj i Rada vlády pro zdravotní rizika. „Myslíme si, že to je doba, kdy už budeme v situaci, že ten, kdo se mohl nechat naočkovat, tak se naočkoval,“ řekl. Pro systém je to podle něj efektivnější možnost, neboť se jedná o jednorázovou úhradu očkování proti stabilní úhradě testů. Momentálně jsou z veřejného pojištění hrazeny dva PCR testy měsíčně, antigenní test na náklady pojišťovny mohou lidé podstoupit jednou za sedm dní.

Předsedkyně Asociace nezávislých divadel Lenka Havlíková míní, že pokud bude k 1. září ukončeno testování zdarma, mělo by být ukončeno i požadování prokazování se testem při návštěvě kultury a dalších služeb. „Celá oblast služeb by totiž byla tímto rozhodnutím diskriminována. Kromě toho mi ukončení testování zdarma připadá nešťastné i vzhledem k předpokládanému vývoji epidemie, kdy je všeobecně očekáváno podzimní zhoršení situace,“ uvedla.

Také předseda Asociace profesionálních divadel ČR Stanislav Moša uvedl, že pro kulturu by zrušení testů zdarma znamenalo další nepříjemnou překážku a další „klacek pod nohy“.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat


0 0 votes
Ohodnoťte článek
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments