Znovuotevření Metropolitní opery je stále nejisté

Metropolitní opera uzavřela dohody s některými z odborů zastupujících její zaměstnance. Aby však mohla v září znovu otevřít, musí se ještě dohodnout s hudebníky.

The Metropolitan Opera New York (foto Jürgen Hausmann)
The Metropolitan Opera New York (foto Jürgen Hausmann)

Když se zaměstnanci Metropolitní opery minulý týden konečně vrátili do práce po dlouhé dovolené a následné sedmiměsíční odstávce, ke které došlo při vyjednávání nových smluv a snižování platů, našli zákulisí téměř ve stejném stavu, jak jej opustili.

Jednotlivá křídla byla přeplněna kulisami oper, které se hrály, než pandemie přinutila 12. března 2020 uzavřít brány MET. Vše muselo být odvezeno a uskladněno, aby se scéna mohla připravit na znovuotevření v září.

Realizační tým se vrátil na začátku tohoto měsíce poté, co odbory dosáhly dohody po dramatickém celonočním vyjednávání. Prezident jedné z největších odborových organizací sdružujících umělecké profese James J. Claffey Jr. prohlásil, že pokud by vyjednávání trvala déle, bylo by operu nemožné připravit na zářijové znovuotevření.

Dohoda, dosažená se zaměstnanci realizačního týmu, navazuje na dohodu uzavřenou již v květnu s odbory zastupujícími sbor, sólisty, tanečníky, herce a jevištní mistry. Zvyšuje pravděpodobnost, že se MET bude moci otevřít podle plánu. Stále je tu však významná překážka – doposud nebylo dosaženo dohody o snížení platů hudebníků orchestru, kterým MET po dobu uzavření (tedy téměř rok) nevyplácela mzdy.

Metropolitní opera má před sebou jednoduché rozhodnutí, zda chce mít i nadále orchestr světové úrovně. Pokud ano, budou muset odpovídajícím způsobem investovat,“ uvedl v prohlášení Adam Krautamer, prezident místní odborové organizace federace hudebníků.

Peter Gelb (zdroj The Metropolitan Opera New York)
Peter Gelb (zdroj The Metropolitan Opera New York)

MET tvrdí, že kvůli pandemii a ušlým tržbám musí snížit platy zaměstnanců, aby přežila. Generální ředitel Metropolitní opery Peter Gelb původně usiloval o snížení mzdových nákladů pro nejlépe placené odbory o třicet procent, což by znamenalo snížení mzdy pro zaměstnance o přibližně dvacet procent.

Prvním ze tří hlavních odborových organizací, které se dohodly na nové smlouvě, byla American Guild of Musical Artists. Snížení platů zdaleka nedosáhlo původně navrhované výše – většině zaměstnanců se sníží platy zpočátku o 3,7 procenta. Tento kompromis ušetří značné množství prostředků přesunutím zaměstnanců do zdravotního plánu pojištění odborů a snížením počtu členů sboru zaměstnaných na plný úvazek

Detaily dohody, včetně toho jak dlouhé či trvalé bude snížení platů a k jakým dalším změnám dojde, nebudou zveřejněny do 18. července, kdy budou členové odborů hlasovat o její ratifikaci.

Ujednání uzavřená s American Guild of Musical Artists bude pravděpodobně vzorem pro jednání s ostatními odbory. Ovšem ne všichni členové organizace jsou s dohodou spokojeni – sólisté hlasovali většinou proti, ale jejich nesouhlas nestačil k tomu, aby ratifikaci zabránili.

Zatímco byl na realizační tým vyvíjen tlak, aby se vrátil do práce co nejdříve, hudebníci měli více prostoru k vyjednávání, jejichž jádrem je zachování pracovních podmínek. Vztahy mezi MET a zaměstnanci prošly zkouškou během pandemie, kdy byli hudebníci téměř rok bez výplaty a někteří byli nuceni se odstěhovat z New Yorku nebo uvažovali o prodeji svých cenných nástrojů.

MET spolupracuje s patnácti odborovými svazy a čeká ji ještě další vyjednávání. Zástupce odborové organizace Local 829 of United Scenic Artists Carl Mulert uvedl, že jednání budou vypjatá, obzvláště poté, co opera přesunula část práce zaměstnanců zastupovaných odbory nejen do různých částí USA, ale i do zahraničí. Podle něj si tím mnoho lidí, kteří MET zasvětili svůj život, vyloženě znepřátelila a dobrá vůle, kterou mohli mít před osmi měsíci, je pryč.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

Mohlo by vás zajímat


0 0 vote
Ohodnoťte článek
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments