Čeká orchestr Metropolitní opery „světlo na konci tunelu“?

Členové orchestru Metropolitní opery byli dosud nuceni žít téměř rok bez platu. Necelá polovina z nich (40%) se musela vystěhovat z New Yorku a 10% se rozhodlo pro předčasný důchod. Jiní byli nuceni prodat drahocenné nástroje. Čeká je teď světlo na konci tunelu?

Metropolitní opera (foto Jonathan Tichler, MET Opera)
Metropolitní opera (foto Jonathan Tichler, MET Opera)

Orchestr Metropolitní opery byl odstaven v dubnu 2020, krátce po té, co musel přední světový operní dům zrušit všechna představení. Několik měsíců poté nabídlo vedení Metropolitní opery hráčům částečný plat s podmínkou, že zaměstnanci přistoupí na dlouhodobé snížení platů. Tento postup však sklidil kritiku odborů a po téměř rok dlouhém vyjednávání bylo vedení Metropolitní opery nuceno učinit ještě výhodnější nabídku: zaměstnanci budou brát až 1543 dolarů týdně (necelou polovinu platu) jen za to, že budou otevřeni jednání o budoucím řešení. Tuto nabídku orchestrální odbory nakonec předevčírem přijaly. Orchestr Metropolitní opery se tak stal až posledním významným hudebním tělesem ve Spojených státech, kterému byla poskytnuta finanční podpora během pandemie. Stejnou nabídku udělalo vedení MET i sboru, tanečníkům, inspicientům a dalším zaměstnancům, které zastupuje jiná odborová organizace (AGMA – American Guild of Musical Artists). Ti na nabídku přistoupili již v lednu a její členové tedy čerpají finanční podporu již pět týdnů. Sólisté žádné finanční kompenzace neobdrželi a neobdrží.

Jak jsme psali v předchozích měsících, Metropolitní opera se ocitla v nelehké finanční situaci již před propuknutím pandemie, ztratila od zrušení provozu 151 milionů dolarů na příjmech z prodejů. Vedení Metropolitní opery chtělo nejlépe placeným členům odborů snížit hrubou mzdu o 30% (20% čistého platu) do té doby, než se finanční situace celé organizace nezlepší.

Ironií je, že intendant Peter Gelb, jeho zástupkyně Diana Fortuna i šest náměstků si zachovalo své pozice po celou dobu. Během pandemie byla dokonce vytvořena pozice šestého náměstka pro rasovou a pohlavní diverzitu.

Metropolitní opera chce na podzim opět zahájit umělecký provoz, přesné datum bude však záležet na rychlosti vakcinace obyvatel. V dopise zaměstnancům k ročnímu výročí zrušení všech představení sděluje generální ředitel Metropolitní opery Peter Gelb, že vidí „světlo na konci tunelu.“

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

Mohlo by vás zajímat


4.6 5 votes
Ohodnoťte článek
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments