Zubin Mehta jmenován zasloužilým dirigentem Los Angeles Philharmonic

Generální ředitel Los Angeles Philharmonic (LAP) Simon Woods jemnoval 3. ledna 2019 Zubina Mehtu emeritním dirigentem orchestru.
Zubin Mehta dirigující Los Angeles Philharmonic kolem roku 1965 (foto Brian Hennessey / zdroj LA Phil Archives)

Dne 3. ledna 2019 dirigoval Zubin Mehta koncert s Filharmonií Los Angeles. Orchestr letos slví 100. výročí od svého založení filantropem Williamem Andrewsem Clarkem Jr. v roce 1919. Prvním šéfdirigentem LAP se měl stát Sergej Rachmaninov, nakonec však byl jmenován Angličan Walter Henry Rothwell.

Na programu koncertu v losangeleské Walt Disney Concert Hall byl Brahmsův Houslový koncert D dur op. 77, jehož sólový part přednesl Pinchas Zukerman, v druhé polovině večera zazněla Brahmsova Symfonie č. 3. Jmenovací akt se uskutečnil během přestávky koncertu, během které předal Woods Mehtovi insignie čestného titulu a přečetl proslov současného šéfdirigenta orchestru Gustava Dudamela.

Dudamel mimo jiné napsal: „Od počátečních let mé kariéry jsem byl hrdý na to, že jsem mohl pokládat Zubina Mehtu za spolehlivého učitele a přítele. Pokračovat v jeho šlépějích jako hudební ředitel Los Angeles Philharmonic je pro mě opravdovou ctí. Zvuk orchestru je prodchnutý jeho duchem a jeho vztah k hudebníkům je skutečně hluboký.“

V roce 1962 se ve svých 26 letech stal Zubin Mehta sedmým ředitelem LAP, kde působil až do roku 1978, kdy se stal hudebním ředitelem filharmonie v New Yorku. Mehta jmenoval do orchestru během své éry celkem 86 hudebníků, jejichž zaměstnání v LAP se časem rozšířila na plný úvazek. Mehta s LAP natočil řadu nahrávek a podniknul množství zájezdů. I po roce 1978 v LAP působil často jako hostující dirigent.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]