Žádný člověk: Scénický Gesamtkunstwerk o tragickém osudu Otakara Švece

V neděli 6. ledna 2019 bude na Nové scéně Národního divadla v Praze opět k vidění inscenace hudebně dramatického díla Jiřího Kadeřábka: Žádný člověk. Dílo mělo světovou premiéru 31. března 2017, v roce 2018 bylo uvedeno na Festivalu Globale v Brémách a letos ho mají diváci možnost opět vidět ve dvou lednových a dvou březnových reprízách. Při té příležitosti bude též pokřtěn záznam inscenace na DVD.
Jiří Kadeřábek: Žádný člověk (zdroj ND)

Původní hudebně-scénické dílo ve třech částech pojednává o tragickém osudu sochaře Otakara Švece a osudu jeho posledního díla – Stalinova pomníku na Letné. Inscenace se pohybuje mezi operou a instalací jako scénický Gesamtkunstwerk mezi utopií a dystopií. Hudební tkáň, vytvořená skladatelem Jiřím Kadeřábkem, nabízí kombinaci sólistů a komorního souboru s reprodukovaným dětským sborem, smíšeným sborem a orchestrem.

Hudební koncept se opírá o kombinaci nepřítomných interpretů, ale i živé scénické akce a tímto kontrastem vytváří analogii k nepřítomné přítomnosti Stalinovy sochy ze současné perspektivy. Drama částečně vychází z historických a archivních materiálů, které se prolínají s epickou reflexí lidské touhy po díle, které člověka přesáhne.

Dále se pracuje s obrazem likvidace Stalinova pomníku v roce 1962 jako reakci na politické změny v Sovětském svazu a na kritiku kultu osobnosti. Inženýr, kterému byla svěřena demolice, dostal za úkol vymyslet tichý výbuch: socha měla zmizet, aniž by si výbuchu kdokoliv všiml. Tichý výbuch je dramaturgickým vrcholem druhé části. Zároveň s explozí Stalinovy sochy vybuchne i klasická struktura opery Žádný člověk: dostáváme se od klasické formy k otevřené struktuře. Po tichém výbuchu slyšíme v druhé části jen ruchy samotného divadelního prostoru, kulis, techniky, diváků a ticho. Po tiché explozi se objeví přízraky, které zůstaly po výbuchu Stalinovy sochy v kolektivním vědomí Pražanů.

Letošní čtyři představení (6. a 7. ledna, 18. a 19. března 2019) budou provedena téměř v tomtéž obsazení jako při premiéře, pouze roli Herce ztvární Hynek Chmelař místo Jiřího Štrébla. Komorní soubor Národního divadla, Sbor a Orchestr Státní opery ve spolupráci s Dětskou operou Praha diriguje autor díla, Jiří Kadeřábek.

 

Autor libreta: Katharina Schmitt, Lukáš Jiřička
Režie: Katharina Schmitt
Dramaturgie: Lukáš Jiřička
Scéna a kostýmy: Patricia Talacko

Komorní soubor Národního divadla
Sbor a Orchestr Státní opery
Dětská opera Praha

Švec – Jakub Tolaš
Švecová – Sylva Čmugrová
Soprán – Eliška Gattringerová
Kontratenor – Jan Mikušek
Bas – Josef Škarka
Herec – Hynek Chmelař

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat