Žádný člověk: Scénický Gesamtkunstwerk o tragickém osudu Otakara Švece

V neděli 6. ledna 2019 bude na Nové scéně Národního divadla v Praze opět k vidění inscenace hudebně dramatického díla Jiřího Kadeřábka: Žádný člověk. Dílo mělo světovou premiéru 31. března 2017, v roce 2018 bylo uvedeno na Festivalu Globale v Brémách a letos ho mají diváci možnost opět vidět ve dvou lednových a dvou březnových reprízách. Při té příležitosti bude též pokřtěn záznam inscenace na DVD.
Jiří Kadeřábek: Žádný člověk (zdroj ND)

Původní hudebně-scénické dílo ve třech částech pojednává o tragickém osudu sochaře Otakara Švece a osudu jeho posledního díla – Stalinova pomníku na Letné. Inscenace se pohybuje mezi operou a instalací jako scénický Gesamtkunstwerk mezi utopií a dystopií. Hudební tkáň, vytvořená skladatelem Jiřím Kadeřábkem, nabízí kombinaci sólistů a komorního souboru s reprodukovaným dětským sborem, smíšeným sborem a orchestrem.

Hudební koncept se opírá o kombinaci nepřítomných interpretů, ale i živé scénické akce a tímto kontrastem vytváří analogii k nepřítomné přítomnosti Stalinovy sochy ze současné perspektivy. Drama částečně vychází z historických a archivních materiálů, které se prolínají s epickou reflexí lidské touhy po díle, které člověka přesáhne.

Dále se pracuje s obrazem likvidace Stalinova pomníku v roce 1962 jako reakci na politické změny v Sovětském svazu a na kritiku kultu osobnosti. Inženýr, kterému byla svěřena demolice, dostal za úkol vymyslet tichý výbuch: socha měla zmizet, aniž by si výbuchu kdokoliv všiml. Tichý výbuch je dramaturgickým vrcholem druhé části. Zároveň s explozí Stalinovy sochy vybuchne i klasická struktura opery Žádný člověk: dostáváme se od klasické formy k otevřené struktuře. Po tichém výbuchu slyšíme v druhé části jen ruchy samotného divadelního prostoru, kulis, techniky, diváků a ticho. Po tiché explozi se objeví přízraky, které zůstaly po výbuchu Stalinovy sochy v kolektivním vědomí Pražanů.

Letošní čtyři představení (6. a 7. ledna, 18. a 19. března 2019) budou provedena téměř v tomtéž obsazení jako při premiéře, pouze roli Herce ztvární Hynek Chmelař místo Jiřího Štrébla. Komorní soubor Národního divadla, Sbor a Orchestr Státní opery ve spolupráci s Dětskou operou Praha diriguje autor díla, Jiří Kadeřábek.

 

Autor libreta: Katharina Schmitt, Lukáš Jiřička
Režie: Katharina Schmitt
Dramaturgie: Lukáš Jiřička
Scéna a kostýmy: Patricia Talacko

Komorní soubor Národního divadla
Sbor a Orchestr Státní opery
Dětská opera Praha

Švec – Jakub Tolaš
Švecová – Sylva Čmugrová
Soprán – Eliška Gattringerová
Kontratenor – Jan Mikušek
Bas – Josef Škarka
Herec – Hynek Chmelař

Mohlo by vás zajímat


Komentáře. Respektujte prosím pravidla diskuze.

Please Login to comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
Upozornit na