ZUŠ se budou snažit o vzdělávání na dálku
![](https://operaplus.cz/wp-content/uploads/2020/03/x.jpg)
“Pokud se má nákaza zastavit, tak se skutečně musí zavřít všechny školy. S důvěrou jsme očekávali, že to bude rozšířeno dál, a dnes se tak skutečně stalo,” řekl výkonný ředitel asociace Tomáš Kolafa. Podle něj mohlo toto rozhodnutí přijít i dříve. Poukázal na skutečnost, že se v základních uměleckých školách často schází děti z celého regionu, a případná nemoc se tak může snadněji šířit.
Podle Lednové platí pro učitele v základních uměleckých školách to samé, co pro učitele běžných škol, které jsou zavřené od středy. “Buď se budou nějak připravovat, nebo pracovat z domova, nebo to bude překážka v zaměstnání,” uvedla mluvčí. Pokud není možné pracovníkům přidělovat práci, jde o překážku na straně zaměstnavatele a náleží jim náhrada mzdy. Podobně jako běžným školám doporučuje ministerstvo podle mluvčí také ZUŠ pokračovat ve výuce na dálku, pokud to bude možné.
Ministr školství Robert Plaga dnes po jednání s ředitelem České televize (ČT) Petrem Dvořákem na twitteru uvedl, že ČT do týdne zahájí vzdělávací web s obsahem zhruba 3000 videí. Pro přípravu výukových pořadů se dnes podařilo zajistit deset učitelů, sdělil. “Pokud ČT s nimi pořady připraví, natočí, sestříhá a v rámci veřejné služby odvysílá, tak to bude skvělé,” napsal.
Podle Kolafy se dá očekávat, že školy nebudou zavřeny v řádu dnů, ale spíš týdnů. I ZUŠ proto chtějí fungovat alespoň částečně prostřednictvím tzv. distančního vzdělávání. “To znamená, že učitelé individuální výuky většinou na (hudební) nástroje se mohou domluvit, aby se děti vzdělávaly například přes Skype nebo jinak přes internet,” popsal Kolafa. Podle něj bude záležet i na možnostech a zájmu rodin. Dodal, že problematické bude zejména vzdělávání dětí v tanečním nebo literárně-dramatickém oboru. “Kolektivní výuka plnohodnotně nastavit nelze,” dodal.
Podle Luboše Lisnera, který v radě asociace uměleckých škol zastupuje pražské ZUŠ, se nyní ředitelé škol budou na možnostech výuky teprve domlouvat. Jasněji budou mít zřejmě příští týden. “Nemůžeme na dálku nahradit výuku stoprocentně, ale něco se třeba udělat dá. Uvidíme, jaké budou nápady,” poznamenal. Podle něj se například mohou dětem nebo jejich rodičům posílat e-mailem noty, které by se žáci měli naučit zahrát, nebo texty, které by se měli naučit odrecitovat. Učitelé by se také mohli se žáky spojit po telefonu a vše s nimi ústně probrat. Využít by podle něj šly i aplikace pro videohovory.
Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky
[mc4wp_form id="339371"]