ZUŠ v Hrotovicích připravuje vánoční koncerty s ručními zvony

O letošních vánočních svátcích bude koncertovat i soubor Zvonek Základní umělecké školy (ZUŠ) v Hrotovicích na Třebíčsku. Ta je podle jejího ředitele Jakuba Lojdy jedinou základní uměleckou školou v České republice, která vyučuje hru na ruční zvony. Výuku zavedla před lety kvůli tomu, aby budoucím klavíristům umožnila účastnit se souborové komorní hry s více než deseti hráči, což s klavíry ve škole nelze. Ruční zvony v podání hrotovického souboru zazní i při novoročním koncertu v Kamenném sále třebíčského zámku.
Žáci ZUŠ Hrotovice (zdroj ZUŠ Hrotovice)
Žáci ZUŠ Hrotovice (zdroj ZUŠ Hrotovice)

Souborová hra je sice v rámcovém vzdělávacím programu, je tudíž povinná, ale podle Jakuba Lojdy pro hru na klavír neexistuje adekvátní literatura. Problém by bylo i ladění většího počtu klavírů. „A za třetí, ten prostor by musel být neskutečně monumentální, aby to z hlediska akustiky, potažmo hygieny, bylo vůbec možné vydržet,“ řekl Lojda.

Hrát v kolektivu je podle ředitele ZUŠ důležité nejen hudebně. „Je to šance, jak získávat nějaké sociální návyky, a řekněme si to otevřeně, i návyky k demokracii. Najednou se od sólisty dostáváte do skupiny, kde se stáváte týmovým hráčem,“ uvedl Lojda. Ve skupině pak rozhoduje spolupráce a pomoc ostatním.

Ruční zvony byly řešením, jak kolektivní hru zajistit. Bývalý ředitel školy František Malý se inspiroval u sboru Zvonky dobré zprávy, který vznikl v roce 2011 v Kateřinicích na Vsetínsku. Spolu s několika kolegy a žáky absolvoval kurz pořádaný v Kateřinicích americkým lektory. „Tak jim to učarovalo, že jsme začali shánět peníze na to, abychom mohli zvonky nakoupit a vyučovat i u nás,“ řekl Lojda. Zvony škola nakoupila v USA i díky penězům z Kraje Vysočina určených na pomůcky základních uměleckých škol.

Aby soubor obsáhl celou zvukovou škálu od nejvyšších po nejnižší tóny, je potřeba pořídit zvony v hodnotě takřka dvou milionů korun. Hrotovický sbor má zatím k dispozici zvony za asi půl milionu. „Nejprve jsme si vzali střední oktávu tak, by to bylo možné hned provozovat, pak jsme dokupovali další, takže se rozsah našeho hraní rozšiřoval,“ vysvětluje Lojda. Ke kompletnímu hudebnímu rozsahu si zatím mladí hudebníci pomáhají jinými bicími nástroji. „Ještě na tom chceme zapracovat, v ručních zvonech máme zatím tři oktávy,“ řekl Lojda.

Jako host bude zvonový soubor vystupovat poslední adventní neděli v Zadní synagoze v Třebíči při koncertu smyčcového kvarteta Cordial String Quartet nebo při vánočním koncertu v Hrotovicích. Koncert v třebíčském zámku je dohodnutý na 6. ledna příštího roku.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat


0 0 votes
Ohodnoťte článek
Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments