12 nejlepších nahrávek? Tady jsou: Gramophone Classical Music Awards 2016

Gramophone Classical Music AwardsPrestižní časopis The Gramophone zveřejnil 22. srpna 2016 seznam vítězů Gramophone Classical Music Awards. Ceny jsou uděleny ve dvanácti hlavních nahrávacích kategoriích na základě hlasování poroty složené z předních hudebních kritiků.

Jedna z vítězných nahrávek se stane nahrávku roku. Vítězové speciálních ocenění – za celoživotní dílo, mladý umělec roku, nahrávací společnost roku a umělec roku – budou na základě hlasování veřejnosti vyhlášeni na ceremoniálu, který se uskuteční 15. září 2016 v St John’s Smith Square. Předávání cen bude živě vysíláno na Medici.TV. Mezi vítězi je vidět mnoho mladých umělců – Igor Levit, Vilde Frang, Andris Nelsons a Heath Quartet.

Houslistka Rachel Podger vítězí v kategorii Barokní instrumentální hudba s Růžencovými sonátami Heinricha Ignaze Franze Bibera.

Paul Agnew a Les Arts Florissants zvítězili v kategorii Barokní vokální hudba se svým prvním dílem nahrávek Monteverdiho madrigalů.

The Heath Quartet přesvědčil odbornou porotu posuzující Komorní hudbu živou nahrávkou z Wigmore Hall, na které je pět smyčcových kvartet Michaela Tippetta.

Na nejlepším snímku Sborové tvorby se podílel Gürzenich-Orchester Köln, celá řada evropských sborů a tým sólistů pod vedením Markuse Stenze. Písně z Gurre Arnolda Schoenberga jistě každého uchvátí.

Norská třicetiletá houslistka Vilde Frang vyhrála kategorii Koncert provedením koncertů Benjamina Brittena a Ericha Korngolda za doprovodu hr-Sinfonieorchester (dříve znám pod názvem Radio-Sinfonie-Orchester-Frankfurt) s dirigentem Jamesem Gaffiganem.

Barbara Hannigan se Symfonickým orchestrem Bavorského rozhlasu pod taktovkou Andrise Nelsonse ovládla nahrávky Soudobé hudby s dílem dánského skladatele Hanse Abrahamsena. Jeho kompozice Let me tell you pro soprán a orchestr na text novely Paula Griffithse je Barbaře Hannigan věnována a zazněla v premiéře 20. prosince 2013 s Berlínskou filharmonií.

Vítězem kategorie Early Music je Andrew Parrott a jeho Taverner Choir & Players. CD obsahuje hudbu a písně komponované pro anglického krále Jindřicha VIII. a díla Johna Tavernera (1490-1545).

Western Wind: Music by John Taverner & Court Music for Henry VIII (zdroj andrewbensonwilson.org)
Western Wind: Music by John Taverner & Court Music for Henry VIII (zdroj andrewbensonwilson.org)

V Instrumentální kategorii dostal přednost klavírista Igor Levit před nahrávkami Jonathana Plowrighta (Brahms: Klavírní dílo – část 3), Stephena Hougha (Grieg: Lyrické kusy), Bertranda Chamayou (Kompletní dílo Maurice Ravela), Yevgeny Sudbina (Domenico Scarlatti: Sonáty) a Aliny Ibragimové (Ysaÿe: Sonáty pro housle). Na jeho CD Variace jsou díla Johanna Sebastiana Bacha, Ludwiga van Beethovena a amerického skladatele a virtuózního klavíristy Frederika Anthonyho Rzewského (*1938).

Ocenění v Opeře získal sir Antonio Pappano a Sbor a orchestr Accademia Nazionale di Santa Cecilia za nahrávku opery Aida Giuseppe Verdiho. Záznam s hlavními protagonisty Anjou Harteros a Jonasem Kaufmannem byl pořízen v únoru 2015 v římském auditoriu Parco della musica – koncertním sále pro 2.800 posluchačů od architekta Renza Piano.

V kategorii Recitál zpívá Sabine Devieilhe písně a árie, které zkomponoval Wolfgang Amadeus Mozart pro tři Weberovy sestry (Aloysie, Konstanze, Josepha). Nahrávku diriguje manžel zpěvačky Raphaël Pichon.

Andris Nelsons vyhrál své druhé ocenění s Boston Symphony Orchestra v Orchestrální kategorii. Šostakovičova Symfonie č. 10 a a Passacaglia z Lady Macbeth jsou jeho první živou nahrávkou pořízenou v Boston Symphony Hall pro Deutsche Grammophon.

Se snímkem Néère vyhrává zpěvačka Véronique Gens společně s klavíristkou Susan Manoff kategorii Vokální sólista. Prezentuje ve svém albu melodie skladatelů Ernesta Chaussona, Henri Duparca a Reynalda Hahna z konce devatenáctého století.

Recenze všech dvaasedmdesáti nominovaných nahrávek najdete volně ke čtení zde.His masters voice (ilustrační foto)

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat