15 let komorního souboru Duo Bene
Čtenáři Opery Plus blogují
Koncertem, který se uskutečnil 13. prosince 2015 v Komorním sále Pražské konzervatoře v Pálffyho paláci, oslavil soubor Duo Bene patnáct let svého působení. Flétnistka Jana Bošková a klavíristka Eva Doušová přizvaly ke spolupráci ještě klarinetistu, člena Symfonického orchestru hl. m. Prahy FOK Miroslava Plechatého.
Soubor, který se zaměřuje především na interpretaci děl českých soudobých autorů a české hudby dvacátého století, se posluchačům prezentoval v dramaturgicky zajímavě postaveném programu, v němž zazněla tato díla: Baroque and Blue ze Suity pro flétnu, basklarinet a klavír nestora francouzského jazzu Claude Bollinga, Sonatina giocosa pro flétnu a klavír Eduarda Douši, Karlovarské obrázky pro flétnu a klavír Jiřího Temla, Karty pro flétnu, basklarinet a klavír Jindry Nečasové Nardelli, Vaudeville pro flétnu a klavír Pavla Trojana a Slovníček pojmů pro flétnu, basklarinet a klavír mladého komponisty Jiřího Slabihoudka; program se uzavřel opět skladbou Clauda Bollinga Veloce ze Suity pro flétnu, basklarinet a klavír.
Kompoziční dikce uváděných děl byla různorodá – mohli jsme zaslechnout neoklasické názvuky (Teml), romantizující prvky (Trojan), jazzové stylizace (Nečasová) a také vyrovnávání se s dědictvím takzvané Nové hudby (Slabihoudek). Jedno však prezentovaná díla měla společné – dala by se zahrnout pod pojem komunikativní moderna. Což bylo znát i z příznivých reakcí publika. Zarámování celého programu jazzem prosluněnými skladbami Clauda Bollinga pak celému večeru dodalo velmi příjemnou atmosféru, kterou uzavřel hudební žert Čardáš v Rytířské (ulici) Eduarda Douši. Atmosféře koncertu napomohlo i krátké a vtipné průvodní slovo Jiřího Slabihoudka. Soubor Duo Bene má za sebou řadu provedení českých autorů dvacátého století či soudobých děl – uveďme jen letmý výběr: Báchorek, Douša, Dvořáček, Eben, Ištvan, Laburda, Nečasová, Novák, Pelikán, Schulhoff, Teml, Trojan, Ullmann, Vlach, Vorlová.
Z mladých autorů pak Kalavská, Lukeš, Slabihoudek. Soudobou hudbu prezentuje soubor například na koncertech v rámci Dnů soudobé hudby Společnosti skladatelů AHUV, sdružení Přítomnost, natáčí v rozhlase a také se věnuje výchovným koncertům pro děti (například v žižkovském Átriu) a klubovým pořadům poezie a hudby (mimo jiné pořad Třetí poločas na verše Jiřího Žáčka s hudbou Eduarda Douši). Do dalších patnácti let přejeme mnoho dalších úspěšných uměleckých počinů.
I váš text v této rubrice uveřejníme. Naše adresa: [email protected]
Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky
[mc4wp_form id="339371"]