40 let stará inscenace znovu na zájezdu. Kouzelný cirkus teď Laterna hraje v Řecku

Pražská Laterna magika se po dvou letech vydala na zájezd do zahraničí. Předvánoční nadílku v podobě legendární inscenace Kouzelný cirkus nachystala divákům v Řecku, kde odehraje dvanáct představení v Aténách i v druhém největším městě, v Soluni.

„První z vyprodaných večerů se odehrál 11. prosince v aténském divadle Badminton Theater. Soubor zůstane na zájezdu téměř až do Vánoc,“ uvedl dnes mluvčí Národního divadla Tomáš Staněk.

Slavná inscenace, která je nejdéle uváděným divadelním kusem ve střední Evropě, neztrácí podle něj svou přitažlivost pro diváky ani v jednadvacátém století. „Kapacita sálu pro vystoupení Laterny magiky čítá 1.500 míst a představení jsou vyprodaná. Na první z nich dorazili také zástupci české ambasády,“ komentoval zájem umělecký šéf Laterny magiky Zdeněk Prokeš.

Kouzelný cirkus - Laterna magika (foto ND)
Kouzelný cirkus – Laterna magika (foto ND)

Soubor Laterny magiky se do zahraničí vypravil naposledy před dvěma lety, kdy hostoval v USA s inscenací Antikódy. Silné pouto ale váže jeho členy i k Řecku. V roce 2004 vznikla totiž pod hlavičkou Laterny magiky inscenace Argonauti na zakázku řeckého olympijského výboru. Premiéru měla v Aténách v rámci slavnostního zahájení letních olympijských her.

Kouzelný cirkus dosud hostoval ve více než pěti desítkách měst šestnácti zemí. Zatím má na kontě přes 6.333 repríz a nadále patří k nejprodávanějším titulům. Je dílem kompaktním, poetickým, které vypráví svůj příběh tancem, pantomimou, hudbou i s pomocí prvků černého divadla. Duchovním otcem legendární inscenace byl režisér Evald Schorm a spolu s ním dlouholetý šéf Laterny magiky a světoznámý divadelní architekt Josef Svoboda. Premiéra Kouzelného cirkusu se uskutečnila v roce 1977, tedy bezmála před čtyřiceti lety. Poetické vyprávění o marné pouti za nedosažitelným snem ztělesňují postavy klaunů podněcovaných kouzelníkem – Svůdcem – a vidinou krásné Venuše, která na sebe bere podobu pozemských žen. Inscenace vychovala několik generací diváků i tanečníků. V hlavních rolích se dosud objevilo 22 Veselých a 25 Smutných klaunů, 24 Svůdců a 30 Venuší.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

Mohlo by vás zajímat