9 týdnů baroka jako zážitková turistika

  1. 1
  2. 2
  3. 3

Rozhovor s hudební dramaturgyní festivalu 9 týdnů baroka Markétou Cukrovou 

První hodiny dělí Spálené Poříčí na jižním Plzeňsku od pondělního zahájení unikátního projektu – festivalu barokní kultury, nazvaného 9 týdnů baroka. Na nadcházejících devět týdnů při něm na západě Čech ožijí barokní kostely, zámky i sýpky dobovou hudbou, divadlem, chutěmi i vůněmi. Program je připraven na 63 dní v 63 lokalitách. Zapojí se do něj přes 120 souborů, umělců a účinkujících. Pod hudební dramaturgií projektu, který je jednou z hlavních částí programu Plzeň – Evropské hlavní město kultury 2015, je podepsána mezzosopranistka Markéta Cukrová.

Nejednoho z těch, kteří vás znají jako sólistku nejrůznějších koncertních projektů, to určitě překvapilo: Markéta Cukrová jako hudební dramaturgyně. Jak jste k tomu vůbec přišla? Váhala jste, zda do toho jít?

Nabídka na hudební dramaturgii překvapila i mě samotnou, ale dnes, s odstupem tří let, jsem za ni vděčná, protože značně rozšířila obzory mé dosavadní práce. Navíc, týkala se období hudebního baroka, kterým odstartovala má pěvecká kariéra, v němž jsem se dlouhá léta pohybovala a které mě stále zajímá. Váhala jsem jen potud, pokud jsem pochybovala o svých teoretických znalostech. Nemám totiž v oblibě nahodilé dramaturgie, kde každý hraje, co chce. Pak mi ale moji spolupracovníci vyložili barokní ideu Plzně jako hlavního města kultury a já jsem se do věci nadchla.

Kde a jak vůbec myšlenka Devíti týdnů baroka vznikla? Co je jejím hlavním cílem? Smyslem? Záměrem?

Základní myšlenka vznikla v hlavě manažerky regionáního programu Kateřiny Melenové, která přemýšlela, jak v roce 2015 otevřít světu trochu odlehlý západočeský kraj, jeho památky, pamětihodnosti, historická místa, krajové zvláštnosti a rarity. Projela jej křížem krážem a zjistila, že krajina i architektura mají výrazně barokní ráz a že tamějších památek se nelze ani dopočítat. Patří mezi ně naprosté skvosty světové architektury, stavby Santiniho a Diezenhofera, katedrály, kláštery, zámky, jízdárny, ale i venkovské kostelíky, boží muka, kapličky, křížové cesty i pomníčky sebevražd historických osobností(!), barokní zahrady a parky, náměstí… Po zjištění, že západočeský kraj je takřka dokonalou prázdninovou destinací, následovalo rozhodnutí naplnit krajinu a památky životem, hudbou, divadlem bez ohledu na stav (někdy odstrašující), ve kterém se nacházejí. Zkoumat baroko v jeho vlastních souřadnicích. V barokních stavbách proto zazní barokní hudba, barokní nástroje, varhany, zpěv, bude k vidění barokní tanec, barokizující činohra: baroko šlechtické i venkovské, vznešené i lidové, intelektuální i jednoduché, „poučené” i moderní. Naším záměrem je přivábit poutníky z Evropy k objevování dalšího půvabného koutu naší země, odkrýt jeho lákadla. Nabídnout jim zážitek z letního pobytu, při němž okusí různé druhy umění, vdechnou místní atmosféru, barevnost a náladu, dotknou se vlastní rukou dějin, které tudy prošly. Již v letech 2013 a 2014 proběhla zahřívací kola letních týdnů baroka s malými koncerty v malých místech, kde jsme si ověřovali, jak získat pro spolupráci místní pořadatele, podpořit je nebo pomoci se speciální dramaturgií, jak věci také produkovat a vyvarovat se větších chyb. Již nyní můžeme říci, že vznikly mnohé vazby pracovní i přátelské, z nichž snad bude kulturní síť v západních Čechách čerpat i v dalších letech.

Několikatýdenní maratón se v červenci a srpnu odehraje v šesti desítkách lokalit Plzeňského kraje. Podle jakého klíče byly jednotlivé lokality vybírány?

Podle zajímavosti a potenciálu. Také podle komunikace s místními, a také tak, aby ani jeden z devíti hlavních regionů nezůstal opomenut. Program je rozdělen do devíti hlavních týdnů, kdy se od pondělka do neděle v každé oblasti lze ubytovat a každý den zajít na túru s legendou, koncert, výstavu, do hospody, na přednášku, zpívanou mši nebo jen posedět v kostelíku, který byl dlouhá léta zavřený. Podle toho, co nám to které místo nabídlo. Doufáme, že se najdou i tací, kteří s květinovým letákem baroko2015.cz v ruce stráví v západních Čechách celé prázdniny a odškrtnou si všech šedesát tři položek.

Za jednu z dominant programu je považována obnovená světová premiéra barokní korunovační opery Johanna Josefa Fuxe Costanza e Fortezza na historicky věrné replice barokního divadla, se kterou přijede Musica Florea & Florea Theatrum do Světců u Tachova. Co o tomto projektu můžete prozradit? Myslím tím nejen protagonisty, ale samotnou scénickou podobu…

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

  1. 1
  2. 2
  3. 3

Mohlo by vás zajímat


0 0 vote
Ohodnoťte článek
1 Komentář
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments