Adam Plachetka vydává Dvořáka a Smetanu

České centrum ve Vídni bylo tento měsíc svědkem komorní slavnosti. V zaplněném sále bylo představeno a dle tradice pramínkem sektu pokřtěno nové CD českého basbarytonisty a respektovaného člena Vídeňské státní opery Adam Plachetka Live (vydal Radioservis).

CD Adam Plachetka Live je záznamem koncertu konaného v Kongresovém centru ve Zlíně v dubnu tohoto roku, kde Adam Plachetka vystoupil za doprovodu Filharmonie Bohuslava Martinů řízené Robertem Jindrou s českým repertoárem: Biblickými písněmi Antonína Dvořáka a áriemi z oper Bedřicha Smetany. „Jsem velmi rád, že do svých programů nyní mohu zařadit i český repertoár, zejména stěžejní písňové cykly Antonína Dvořáka a árie Bedřicha Smetany. Podle mého názoru je velká škoda, že se k dílům tohoto skladatele chovají významné operní domy tak zdrženlivě,“ uvedl zpěvák.Na konci listopadu přibude do portfolia Radioservisu další Plachetkovo CD nazvané Songs, složené výhradně z dvořákovského repertoáru: Novořeckých písní, Cigánských melodií a znovu Biblických písní. Tentokrát ovšem všechny skladby pěvec v létě nazpíval za doprovodu klavíristy Garyho Matthewmana ve studiu Českého rozhlasu a bude rozhodně zajímavé porovnat jak živou a studiovou nahrávku, tak orchestrální a klavírní verzi. „Z mého pohledu jsou obě nahrávky natolik odlišné, že považuji za výhodu, když posluchači budou mít srovnání. Tato CD vycházejí v rámci Roku české hudby, kterému jsem se chtěl pověnovat, a jsem rád, že se našla příležitost i vhodná forma, jak to uskutečnit.

Obě CD, jež dramaturgicky vytvářejí provázaný komplet, budou za účasti Adama Plachetky v Praze pokřtěna na začátku prosince v kostele sv. Vavřince.

Na otázku OperyPlus, proč se pustil do českého repertoáru, když jsou jeho doménou především mozartovské role, Adam Plachetka odpověděl, že nechce ustrnout v jedné škatulce, ale hodlá se rozvíjet dál. Smetanovský a dvořákovský projekt v rámci Roku české hudby je toho dokladem, přestože ho prý zejména od Smetany někteří odborníci zrazovali. „Z reakcí po koncertech však soudím, že jejich nastudování předčasné nebylo. Jen je třeba mít vedle sebe dobrého dirigenta a kvalitní orchestr,“ dodává Adam Plachetka.

Se Symfonickým orchestrem Českého rozhlasu za řízení Ondreje Lenárda natočil pěvec v září studiové nahrávky árií z českých a světových oper, určené zatím pro rozhlasový archiv. Nechybějí mezi nimi árie Marbuela z opery Čert a Káča, Voka z Čertovy stěny i árie téže postavy z Pauerovy Zuzany Vojířové. Ze světového repertoáru pak Lazebník sevillský, Trubadúr, Puritáni a Tannhäuser.

Nejbližší plány
S anglickým pianistou Gary Matthewmanem vystoupí Adam Plachetka počátkem příštího roku v londýnské Wigmore Hall a 13. ledna na koncertě Českého spolku pro komorní hudbu. V Londýně zazpívá Biblické písně, Cigánské melodie a písně Richarda Strausse, v Praze pak uslyšíme zcela odlišnou dramaturgii: Mozarta, Schuberta a Richarda Strausse. A pochopitelně nesmíme zapomenout na novoroční koncert s Českou filharmonií řízenou Tomášem Netopilem, na němž vystoupí s americko-mexickou sopranistkou Ailyn Pérez.

Adam Plachetka si pochvaluje změnu v režimu spolupráce s Vídeňskou státní operou, k níž došlo od této sezony: český pěvec na příští roky podepsal rezidenční smlouvu, jež ho zavazuje k vystupování ve Vídni v dohodnutých termínech, ale jinak má volné ruce pro přijímání dalších zajímavých nabídek.

V současné době, kdy je o jeho vystupování velký zájem, Adam Plachetka pečlivě zvažuje, jakou nabídku přijmout. „Víc než to, jestli stojím na jevišti ve Vídni nebo v New Yorku, mě zajímá, koho mám na scéně vedle sebe, kdo diriguje a jaká inscenace se hraje. Když budu mít to štěstí, že se budu dál rozvíjet, rozšiřovat svůj repertoár a vybuduji si renomé spolehlivého zavedeného umělce, nebude mi tolik záležet na tom, kde zpívám, ale s kým tam spolupracuji,“ upozorňuje Adam Plachetka.V nejbližších sezonách se s Adamem Plachetkou budeme na evropských jevištích setkávat o něco méně. Pěvec totiž přijal zajímavé nabídky ze Spojených států, kde ho po jarním hostování v newyorské Metropolitní opeře očekávají i v Chicagu a v Houstonu. Repertoár? – No přece Mozart!

Foto Ilona Sochorová

Mohlo by vás zajímat


Napsat komentář