Adam Plachetka z Met: S debutem jsem spokojen

Debut na scéně Metropolitní opery v New Yorku má za sebou český basbarytonista Adam Plachetka, který tu ve středu ztvárnil part Masetta v Mozartově opeře Don Giovanni. S reakcí publika i spoluprací s orchestrem a dalšími účinkujícími byl spokojen. Svou roli vnímá jako začátek pravidelné spolupráce s newyorskou scénou.

„Mám pocit, že jsme byli přijati dobře. Publikum mi přišlo příjemně spontánní,“ řekl devětadvacetiletý pěvec, který je stálým členem vídeňské opery. Mezi reakcemi diváků na tamní scéně a v New Yorku je podle něj patrný rozdíl. Potlesky newyorského publika při středečním představení Dona Giovanniho trvaly prý velmi krátce, o to intenzivnější však byly. „Lidi tleskají a tleskají, a jak jde poprvé opona dolů, tak přestanou a odcházejí,“ popsal rozdíl Plachetka.Spolupráci s uznávaným dirigentem Alanem Gilbertem, který se do Met vrátil po sedmi letech, si česká operní hvězda pochvalovala. „S panem dirigentem byla moc milá spolupráce a myslím si, že i s orchestrem kus práce odvedl, protože je hlavně činný v symfonickém světě, což na tom bylo znát,“ hodnotil výkon instrumentálního tělesa absolvent pražské konzervatoře a HAMU. S představiteli dalších rolí se prý znají a měli dostatek času na sezpívání svých partů, proto spolupráce fungovala bez problémů.

Na prestižním newyorském jevišti vystoupil Plachetka 109 let poté, co se zde divákům představil první jako první český pěvec tenorista Karel Burian. V tomto století jsou zde však české mužské hlasy velkou výjimkou a vystupují zde spíše ženy, před téměř čtyřmi lety tu své dosud poslední vystoupení absolvovala Magdalena Kožená. Plachetka však nevidí v newyorské premiéře vrchol své dosavadní kariéry, třeba kvůli tomu, že role Masetta nepatří k hlavním partům.

Středeční představení podle něj bylo spíše začátkem dlouhodobé spolupráce než vrcholem. „Měl bych se sem minimálně v příštích letech pravidelně vracet, pokud všechno vyjde podle plánů,“ prozradil. Jaké role bude zpívat však říci odmítl. „Ve většině případů jde o Mozarta, ale role zatím říkat nebudu, nerad zveřejňuji něco, co nezveřejnilo samo divadlo,“ zdůvodnil.V New Yorku, kde momentálně přechodně pobývá se svou ženou a sotva roční dcerou, jej do 6. března čeká ještě devět představení Dona Giovanniho. Čas si jako velký fanoušek hokeje krátí sledováním zápasů zdejší hokejové NHL a rád by se i se ženou vypravil na nějaký zápas jednoho ze dvou newyorských týmů.

„Hodně to s rodinou řešíme, oba dva bychom rádi, ale vzhledem k tomu, že tam ta atmosféra je hodně hlasitá, tak tam asi malou tahat nebudeme, uvidíme, jestli se nám povede zorganizovat hlídání nebo jestli zůstaneme radši u televize,“ vysvětlil český pěvec.

Exkluzivní rozhovor Adama Plachetky, který poskytl Opeře Plus z New Yorku před svým debutem, najdete zde.

Foto archiv, Met