Aktuálně z tanečního světa – Brno, České Budějovice i Praha
Brno: tanec v rámci festivalu Meeting Brno i v Domě umění
Festival Meeting Brno, který probíhá od 22. do 31. července 2022, připravil tři divadelní a dvě filmové premiéry, diskusní fóra, výstavy, přednášky a workshopy. Nechybí ani taneční projekt: Meeting Brno se 29. července stane poslední zastávkou projektu LOStheULTRAMAR. Toto tanečně-pohybové představení povede mexická taneční skupina Foco alAir, která prostřednictvím jednoduchého průvodu, živé hudby, minimalizovaného pohybu a do detailu zpracovaného výrazu tváře, propojí zdánlivě nepropojitelné komunity Brna. Představení bude zahájeno před Káznicí, průvod se vydá Bratislavskou ulicí směrem k Moravskému náměstí, kde bude zakončen happeningem. Uvedení průvodu je součástí dvouletého mezinárodního projektu Be Part of LOStheULTRAMAR, který propojuje komunity napříč zeměmi, jazyky kulturami a generacemi.
„Když průvod potkáte, je těžké přijít na to, jak se vlastně cítíte, zda se bavíte, jste rozpačití nebo máte chuť se přidat… Původně osmičlenné procesí LOStheULTRAMAR se tentokrát rozroste o profesionální performery z Česka a Islandu a zejména o vás o všechny, o členy minorit i majorit, a vyšle tak ještě intenzivnější zprávu o tom, že cizincem se člověk může cítit i ve svém vlastním městě a o tom, jak absurdní to je,“ říkají organizátoři Be People in Art.
Představení bude slavnostně zahájeno před Káznicí, průvod desítek performerů, živé hudby a diváků se následně vydá Bratislavskou ulicí směrem k Moravskému náměstí, kde bude zakončen happeningem. Trasa má přibližně 1 200 metrů a můžete se přidat kdekoliv v jejím průběhu nebo dorazit až k Joštovi, kam průvod doputuje asi ve třičtvrtě na devět.
Uvedení představení je součástí dvouletého mezinárodního projektu Be Part of LOStheULTRAMAR, který propojuje komunity napříč zeměmi, jazyky kulturami a generacemi a který využívá umělecký proces jako nástroj na podporu rozvoje občanské společnosti, pocitu sounáležitosti a zviditelnění marginalizovaných skupin. Jeho realizaci umožnila finanční podpora Fondů EHP a Norska, města Brna, Ministerstva kultury, Jihomoravského kraje a Státního fondu kultury.
Program celého festivalu najdete na jeho webových stránkách.
Brněnský spolek ORBITA, jehož cílem je nabídnout rozvoj oblasti tance, múzických a výtvarných umění v Brně i za jeho branami, pořádá v neděli 31. července od 19:30 hodin taneční představení s názvem The Second Garden / Druhá zahrada v Domě umění města Brna na Malinovského náměstí. Dílo vychází z týdenní intenzivní práce během Letního tanečního workshopu improvizace a instantní kompozice Psát tance, v režii Roberty Legros. Tančí Jana Bitterová, Andrea Goldbergerová, Tereza Juráková, Daniel Attila Kovács, Roberta Legros, Stefanie Liedtke, Rena Milgrom, Pavel Pospíšil, Agáta Přikrylová, Giulia Ravarotto, Alice Šimečková a Katarína Žubretovská.
Vstupné: Srdce pro tanec: 250 Kč / Jsem tady: 150 Kč
Letošní site-specific projekt Divadla Continuo probíhá v prostoru nákladového depa na vlakovém nádraží v Českých Budějovicích
Divadlo Continuo letos obsadilo se svým v pořadí již 26. mezinárodním divadelním site specific projektem jihočeskou metropoli České Budějovice. Jevištěm projektu AGORA se stalo nákladové depo vlakového nádraží, jeho 120 metrů dlouhý perón a nevyužívané budovy. Premiéra inscenace se uskuteční 28. července a diváci ji budou moci zhlédnout až do 4. srpna vždy od 21 hodin. Předprodej vstupenek probíhá přes GoOut.
Každoročně se do Malovic, kde divadlo sídlí, sjíždějí tanečníci, divadelníci, výtvarníci a muzikanti z celého světa, aby po dobu tří a půl týdnů pracovali na inscenaci, kterou pak mají diváci možnost zhlédnout po omezený počet večerů v některé specifické lokaci jihočeského kraje. Letos se projektu spolu se členy souboru účastní na 2 desítky mladých umělců z celé Evropy.
Projekt AGORA se tentokrát uskuteční v prostoru nevyužívaného nákladového depa vlakového nádraží v Českých Budějovicích, a jak již bývá v site specific projektech (nejen) Divadla Continuo zvykem, mohou se diváci i tentokrát těšit na překvapivé a originální přetvoření původního utilitárního prostoru na netradiční místo pro divadelní událost. Perón dlouhý 120 metrů se stane spolu s nevyužívanou budovou nákladového depa jevištěm inscenace, v níž se budou mísit filozofické, sociologické, vědecké a politologické příspěvky se zprostředkovanými vstupy diváků, připravenými divadelními situacemi a výtvarnými obrazy v režii Pavla Štourače, uměleckého vedoucího souboru.
„Projektem Agora se vracíme k historicko-politické linii v naší tvorbě, kterou jsme rozvíjeli v některých našich repertoárových inscenacích (Poledne, 2018, Sousedi, 2012) i v dalších projektech (V břiše velryby, 2019, “8”, 2018, Zapomenuto v polích, 2015, či Jizvy v kameni, 2010) v posledním desetiletí“, naznačuje dramaturgický směr letošního projektu Pavel Štourač.
Inscenaci bude doprovázet živá hudba, kterou v letošním roce vytvoří duo mladých hudebnic z Brna, Jana Vondrů (zpěv) a Žaneta Vítová (akordeon). Toto duo doplní Jakub Štourač, který obohatí zvuk výsledné inscenace o elektro-akustické kompozice dotvářející specifický sound design projektu. Autory scénografie jsou kmenová výtvarnice Helena Štouračová ve spolupráci s Pavlem Štouračem.
Divadlo Continuo je mezinárodní divadelní soubor založený v roce 1992. Práci Divadla Continuo je prakticky nemožné žánrově zařadit. Ve svých projektech propojuje pohyb, tanec a fyzické herectví s postupy loutkového divadla, živou hudbou a výraznou výtvarnou stylizací. Toto vše pak vytváří nezaměnitelnou poetiku jednotlivých inscenací. Mezinárodní divadelní site specific projekty pořádá Continuo každoročně již od roku 1997, vždy ve vybrané nedivadelní lokalitě jihočeského kraje. Během více než dvaceti let vypracovali členové divadla soubor originálních tvůrčích divadelních postupů a principů, se kterými jednotlivé projekty vytvářejí. Projekt je prvním z řady v rámci dlouhodobé koprodukční spolupráce se dvěma dalšími výraznými českými nezávislými kulturními a divadelními centry, prostorem Industra v Brně a centrem Moving Station v Plzni. V rámci této spolupráce chtějí všechny tři instituce společně rozvíjet nové možnosti divadelní komunikace s divákem na pozadí studia a výzkumu nejrůznějších společenských a politických fenoménů současné české společnosti.
Katedra tance HAMU otevírá další běh kombinovaného programu Pedagogiky tance
Předloni se po třiceti letech otevřelo znovu kombinované studium Pedagogiky tance na pražské HAMU. Přivítalo dvanáct studentů ve čtyřech specializacích, kteří budou na podzim vstupovat do závěrečného třetího ročníku a aspirovat na titul bakalář umění (BcA.) Do akademického roku 2023/24 je tak katedra tance připravena přijmout dalších 14 uchazečů. Fakulta právě vyhlašuje podmínky přijímacího řízení, přihlášky bude možné zasílat do 30. listopadu 2022.
Vysokoškolské studium tanečních oborů v dálkové formě je dlouho poptávanou možností, jak si při profesní praxi, kterou tanečníci nastupují velmi mladí v době nejlepší fyzické kondice, doplnit potřebné vzdělání. Vzhledem ke krátké interpretační kariéře se mnoho tanečníků uchyluje právě k pedagogické praxi. Tanec je oproti jiným uměleckým disciplínám zaměřen kromě jiných dovedností právě na vrcholový fyzický výkon a na pedagogy jsou tak kladeny vysoké nároky. Je vyžadováno vzdělání v oblasti anatomie, fyziognomie, kineziologie, psychosomatiky, psychologie a dalších disciplín spolu s dokonalým zvládnutím metodiky tanečních technik. Zároveň tato teorie nemůže probíhat bez závislosti na praktické aplikaci nových poznatků, proto je program zaměřen právě na propojení profesní praxe se studiem.
„Akademické vzdělání poskytuje aktivním profesionálům nejen odborné znalosti z taneční didaktiky, ale také kulturní a umělecký kontext oboru a otevírá tak umělcům další uplatnitelné vědomosti a obohacené zkušenosti,“ argumentuje prof. Václav Janeček, prorektor AMU, dlouholeté snahy o zavedení dálkového studia. Program probíhá formou kombinace kontaktní a bezkontaktní výuky v poměru 1:4, v praxi to tedy znamená, že na 10 hodin prezenčního setkání za semestr připadá přibližně 40 hodin distančního studia. Studenti se osobně setkávají se svými pedagogy většinou jedenkrát za měsíc, a to od října do června.
„Oproti prezenčnímu studiu je daleko více akcentováno samostudium, což obnáší širokou škálu aktivit, jež jsou náročné na čas a studentovu vnitřní disciplínu v plnění zadaných úkolů,“ vysvětluje garantka programu Andrea Opavská náročnost této formy studia.
„Jedná se například nastudování zadané literatury k daným tématům, systematické a praktické ověřování si probraných témat ve své pedagogické praxi a následné konzultace s pedagogem daného předmětu na základě pořízeného videozáznamu z výuky, absolvování určitého počtu observací u doporučených pedagogů a vytváření strukturovaného záznamu, vyhledávání a shromažďování odborných informací, které se týkají probíraných témat atd. V rámci bezkontaktní výuky je kladen velký důraz na rozvoj kritického myšlení studenta, který je zároveň veden k tvorbě vlastního portfolia na základě získávání vlastních zkušeností a dovedností.“
Nová specializace Taneční výchova
První přijímací zkoušky se konaly na jaře 2020 a jejich průběh i následný první rok studia byl samozřejmě značně poznamenán pandemií. Studenti nastoupili do čtyř specializací: Klasický tanec, Lidový tanec, Moderní a současný tanec a nově také Taneční výchova. Právě ta zaznamenala největší poptávku. Zaměřuje se na rozvoj samostatné a tvůrčí pedagogické práce pedagoga taneční výchovy a jeho odbornosti při práci s dítětem s přihlédnutím k charakteristikám daného období vývoje jedince. Velkým přínosem kombinovaného studia tohoto oboru je spolupráce a kontakt s profesionálním tanečním světem, který přináší do práce s dětmi inspiraci, pro studujícího pedagoga je zdrojem informací z aktuálního dění na taneční platformě a vybavuje studenty vlastní tanečně pohybovou zkušeností.
„Student této specializace získá elementární informace, týkající se potřeb dítěte v daném věku. Bude seznámen s vhodnými motivacemi a inspiracemi, které se u dětí rozvíjí pohybem a tvořivou prací. Podstatou je projev dítěte, jeho harmonický rozvoj, přirozený pohyb, tvořivost a rozvoj celé dětské osobnosti,“ komentuje náplň studia hlavní pedagožka tohoto oboru, Lucie Hlaváčková.
„Cílem oboru je seznámit se se základními charakteristikami a specifiky taneční výchovy dětí jednotlivých věkových kategorií od předškolního věku po starší školní věk a zároveň naučit se pracovat s představou a přiměřeným způsobem umět zprostředkovat pohybové principy. Hlavním tématem, které prochází celou výukou, je kreativita a vědomé rozvíjení emocionální, psychické a fyzické stránky osobnosti dítěte,“ dodává.
Jaké předpoklady musí uchazeč splňovat?
Kontaktní lekce nepokrývají pohybové tréninky a techniky. Uchazeč, který projeví zájem o studium pedagogiky tance v kombinované formě, by měl mít již vlastní profesní zkušenost, interpretační nebo pedagogickou. Musí mít možnost své získané informace aplikovat v praxi a tím si ověřovat jejich funkčnost.
Spolu s přihláškou je nutno do 30. listopadu 2022 zaslat také motivační dopis s důrazem na zamýšlené zaměření (klasický tanec / moderní a současný tanec / lidový tanec / taneční výchova), doklad o víceleté praxi v oboru a video s ukázkou vlastního pedagogického výstupu a koncepci tréninku pro další kolo. Na základě dodaných materiálů komise rozhodne o postupu uchazečů k vykonání dalšího kola přijímacího řízení v lednu 2023. To zahrnuje kromě pedagogického výstupu a pohovoru také prověrku ze znalosti kulturního prostředí, dějin umění, hudby a tance. Další informace je možné nalézt na webových stránkách Hudební a taneční fakulty AMU.
Cirk La Putyka uvede světovou premiéru představení BOOM s mladými českými a ukrajinskými akrobaty na Fringe festivalu v Edinburghu
Soubor Cirk La Putyka uvede 4. srpna na prestižní skotské divadelní přehlídce Edinburgh Festival Fringe světovou premiéru nového představení BOOM. V prostoru McEwan Hall od Underbelly se bude poté hrát dvacetkrát až do 28. srpna. Projekt, který v režii principála souboru Rostislava Nováka ml. spojuje mladé české herce, tanečníky a akrobaty se studenty Kyjevské akademie divadelního a cirkusového umění, uvidí čeští diváci v premiéře od 30. září do 5. října v prostoru Jatek78. Vedle BOOMu představí Cirk La Putyka na Fringe festivalu v jednom z místních divadel Zoo Southside loňskou novinku Runners.
BOOM volně navazuje na jednorázové společné představení BOOM vol. 1 z března letošního roku. Nyní ale půjde již o celovečerní inscenaci, která bude na programu minimálně po celou první polovinu příští divadelní sezóny. Je výsledkem zkoušení členů dlouhodobého projektu Young Blood Cirku La Putyka se skupinou zkušených ukrajinských studentů, které Cirk La Putyka dokázal bezprostředně po začátku války dostat do bezpečí.
„Mladá generace. Young Blood. Generace Z. Heads down generace. Spojuje je nejen věk, ale také sociální sítě. Účinkující v tomto představení spojuje ještě něco jiného – potkali se v březnu 2022 pár dnů po vypuknutí války na Ukrajině,” říká na úvod Rosťa Novák ml. „Nehrajeme o válce, hrajeme příběhy každého z nás. Válka nám dala důvod se spojit a nevzdat se. Udržet kulturu a umění živé. Poskytnout bezpečí. Divadelním jazykem vyprávíme to, co jsme prožili a co nadále prožíváme,” pokračuje. Diváci uvidí rozmanité cirkusové disciplíny – cyr wheel, šály, kruhy, čínskou tyč, žonglování, párovou akrobacii, ale i klauny, break dance, street dance a současný tanec. To vše za doprovodu uhrančivé živé hudby z dílny Igora Ochepovského.
„Cirkus je o důvěře, rodině, kruhu, zodpovědnosti, svobodě i překonávání hranic. Během války ukázal, jak nás dokáže v krizových dobách propojovat a inspirovat. BOOM je postavený na reálném základu. Tohle se skutečně stalo a dále děje. Ukazujeme vám to skrze cirkusové umění, divadelní jazyk, projekce, hudbu a kostýmy. Vše od prvního setkání, podání ruky a objetí přes společné jídlo a tréninky až po první vystoupení a vytváření si vlastního unikátního uměleckého jazyka,” vysvětluje Rosťa Novák ml. „Hrajeme o tom, co se nás dotýká. Hrajeme o životě, který žijeme. Naplno, s chutí a nadšením. Pojďte tenhle výbuch pozitivní energie (za)žít s námi,” uzavírá.
Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky
[mc4wp_form id="339371"]