Aktuálně z tanečního světa – Brno, České Budějovice i Praha

  1. 1
  2. 2
  3. 3
Prázdninové zpravodajství z oblasti tance a pohybového divadla: současný tanec v Brně i v Českých Budějovicích, premiéra Cirku La Putyka a další běh kombinovaného studia Pedagogy tance na pražské HAMU.

Foco alAire – LOStheULTRAMAR (foto archiv Be People In Art)

Brno: tanec v rámci festivalu Meeting Brno i v Domě umění
Festival Meeting Brno, který probíhá od 22. do 31. července 2022, připravil tři divadelní a dvě filmové premiéry, diskusní fóra, výstavy, přednášky a workshopy. Nechybí ani taneční projekt: Meeting Brno se 29. července stane poslední zastávkou projektu LOStheULTRAMAR. Toto tanečně-pohybové představení povede mexická taneční skupina Foco alAir, která prostřednictvím jednoduchého průvodu, živé hudby, minimalizovaného pohybu a do detailu zpracovaného výrazu tváře, propojí zdánlivě nepropojitelné komunity Brna. Představení bude zahájeno před Káznicí, průvod se vydá Bratislavskou ulicí směrem k Moravskému náměstí, kde bude zakončen happeningem. Uvedení průvodu je součástí dvouletého mezinárodního projektu Be Part of LOStheULTRAMAR, který propojuje komunity napříč zeměmi, jazyky kulturami a generacemi.

„Když průvod potkáte, je těžké přijít na to, jak se vlastně cítíte, zda se bavíte, jste rozpačití nebo máte chuť se přidat… Původně osmičlenné procesí LOStheULTRAMAR se tentokrát rozroste o profesionální performery z Česka a Islandu a zejména o vás o všechny, o členy minorit i majorit, a vyšle tak ještě intenzivnější zprávu o tom, že cizincem se člověk může cítit i ve svém vlastním městě a o tom, jak absurdní to je,“ říkají organizátoři Be People in Art.

Představení bude slavnostně zahájeno před Káznicí, průvod desítek performerů, živé hudby a diváků se následně vydá Bratislavskou ulicí směrem k Moravskému náměstí, kde bude zakončen happeningem. Trasa má přibližně 1 200 metrů a můžete se přidat kdekoliv v jejím průběhu nebo dorazit až k Joštovi, kam průvod doputuje asi ve třičtvrtě na devět.

Uvedení představení je součástí dvouletého mezinárodního projektu Be Part of LOStheULTRAMAR, který propojuje komunity napříč zeměmi, jazyky kulturami a generacemi a který využívá umělecký proces jako nástroj na podporu rozvoje občanské společnosti, pocitu sounáležitosti a zviditelnění marginalizovaných skupin. Jeho realizaci umožnila finanční podpora Fondů EHP a Norska, města Brna, Ministerstva kultury, Jihomoravského kraje a Státního fondu kultury.

Program celého festivalu najdete na jeho webových stránkách.

Dům umění města Brna (foto M. Dvořáková)

Brněnský spolek ORBITA, jehož cílem je nabídnout rozvoj oblasti tance, múzických a výtvarných umění v Brně i za jeho branami, pořádá v neděli 31. července od 19:30 hodin taneční představení s názvem The Second Garden / Druhá zahrada v Domě umění města Brna na Malinovského náměstí. Dílo vychází z týdenní intenzivní práce během Letního tanečního workshopu improvizace a instantní kompozice Psát tance, v režii Roberty Legros. Tančí Jana Bitterová, Andrea Goldbergerová, Tereza Juráková, Daniel Attila Kovács, Roberta Legros, Stefanie Liedtke, Rena Milgrom, Pavel Pospíšil, Agáta Přikrylová, Giulia Ravarotto, Alice Šimečková a Katarína Žubretovská.
Vstupné: Srdce pro tanec: 250 Kč / Jsem tady: 150 Kč


Divadlo Continuo (foto Michal Hančovský)

Letošní site-specific projekt Divadla Continuo probíhá v prostoru nákladového depa na vlakovém nádraží v Českých Budějovicích
Divadlo Continuo letos obsadilo se svým v pořadí již 26. mezinárodním divadelním site specific projektem jihočeskou metropoli České Budějovice. Jevištěm projektu AGORA se stalo nákladové depo vlakového nádraží, jeho 120 metrů dlouhý perón a nevyužívané budovy. Premiéra inscenace se uskuteční 28. července a diváci ji budou moci zhlédnout až do 4. srpna vždy od 21 hodin. Předprodej vstupenek probíhá přes GoOut.

Každoročně se do Malovic, kde divadlo sídlí, sjíždějí tanečníci, divadelníci, výtvarníci a muzikanti z celého světa, aby po dobu tří a půl týdnů pracovali na inscenaci, kterou pak mají diváci možnost zhlédnout po omezený počet večerů v některé specifické lokaci jihočeského kraje. Letos se projektu spolu se členy souboru účastní na 2 desítky mladých umělců z celé Evropy.

Projekt AGORA se tentokrát uskuteční v prostoru nevyužívaného nákladového depa vlakového nádraží v Českých Budějovicích, a jak již bývá v site specific projektech (nejen) Divadla Continuo zvykem, mohou se diváci i tentokrát těšit na překvapivé a originální přetvoření původního utilitárního prostoru na netradiční místo pro divadelní událost. Perón dlouhý 120 metrů se stane spolu s nevyužívanou budovou nákladového depa jevištěm inscenace, v níž se budou mísit filozofické, sociologické, vědecké a politologické příspěvky se zprostředkovanými vstupy diváků, připravenými divadelními situacemi a výtvarnými obrazy v režii Pavla Štourače, uměleckého vedoucího souboru.

Divadlo Continuo (foto Michal Hančovský)

„Projektem Agora se vracíme k historicko-politické linii v naší tvorbě, kterou jsme rozvíjeli v některých našich repertoárových inscenacích (Poledne, 2018, Sousedi, 2012) i v dalších projektech (V břiše velryby, 2019, “8”, 2018, Zapomenuto v polích, 2015, či Jizvy v kameni, 2010) v posledním desetiletí“, naznačuje dramaturgický směr letošního projektu Pavel Štourač.

Inscenaci bude doprovázet živá hudba, kterou v letošním roce vytvoří duo mladých hudebnic z Brna, Jana Vondrů (zpěv) a Žaneta Vítová (akordeon). Toto duo doplní Jakub Štourač, který obohatí zvuk výsledné inscenace o elektro-akustické kompozice dotvářející specifický sound design projektu. Autory scénografie jsou kmenová výtvarnice Helena Štouračová ve spolupráci s Pavlem Štouračem.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

  1. 1
  2. 2
  3. 3

Mohlo by vás zajímat


0 0 vote
Ohodnoťte článek
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments