Album Miroslava Tótha věnované obětem holocaustu zazní v tramvaji a vyjde i na vinylu
“Máme víru v lidskost. Sílu čerpáme z památky na oběti zhovadilých ideologií a z umění, které přesahuje balast doby. Black Angels Songs jsou výkřikem. Vznikly na popelu našich mrtvých, v konfliktech s našimi nepřáteli a v našich vlastních vášnivých sporech o smysl života a paměti,” řekl Fedor Gál.
Příběh Black Angels Songs
Miroslav Tóth je skladatel, jehož Kvarteto siahajúcich chápadiel uvedl na festivalu Pohoda 2018 světoznámý Kronos Quartet. Právě tehdy se zrodil nápad, jehož realizace vrcholí premiérou a vydáním alba Black Angels Songs. Inspirací byla jedna z nejikoničtějších kvartetových skladeb 20. století, skladba Black Angels od George Crumba. Zatímco ten se koncem šedesátých let pokoušel prostřednictvím tohoto svého díla vypořádat s frustrací z války ve Vietnamu, Miroslav Tóth si do něj promítl téma nevypořádané poválečné minulosti u nás. Ta se bohužel nad námi temně vznáší do dnešních dnů. Válečný Slovenský stát, jehož vznik si někteří spoluobčané dne 14. března dodnes se zvrhlou nostalgií připomínají, se účastnil vraždění a deportací vlastních občanů během holocaustu. S jeho odkazem se slovenská moderní společnost dodnes nedokázala smysluplným způsobem vyrovnat.
Skladba je věnována Barboře a Vojtěchovi Gálovým. Vojtěcha Gála zastřelil německý voják na pochodu smrti z koncentračního tábora Sachsenhausen v dubnu 1945. Zbytek rodiny, tedy manželka Barbora se dvěma dětmi, Egonem a Fedorem, přežili válku v terezínském ghettu.
Exploze zvuků v “dystopických” časech
Hudební dílo Black Angels Songs je rozděleno na Dvě knihy. BOOK I je souborem devíti aluzivních válečných a pohřebních skladeb. Ty autor později použil na resampling a granulární syntézu prostřednictvím elektroniky v druhé části smyčcového kvarteta – BOOK II. Ta je výrazově explozivním a zvukově masivnějším protikladem první části. Vznikly tak dvě odlišné části díla – první jako reminiscence na zapomenutou minulost a druhá jako připomínka zcizené přítomnosti. Album má speciální přílohu – malý flexi disk s nahrávkou krátkého komentáře Fedora Gála.
Skladbu nahráli koncertní muzikanti, kteří při této příležitosti zformovali Dystopic Requiem Quartet. Tvoří ho prvotřídní čeští houslisté David Danel a Anna Veverková a slovenští interpreti klasické současné hudby Peter Zwiebel (viola) a Andrej Gál (violoncello), členové Slovenské filharmonie a Slovenského komorního orchestru.
První část, tedy BOOK I, byla uvedena ve spolupráci s Festivalem Pohoda a T3 – Kulturním prostředkem v rámci série akcí Shluk a Koncert pro všímavé. Koncert se uskutečnil online, 17. listopadu 2020 v 16:00, přesně v době, kdy jen o několik ulic dál, na Hodžově náměstí v Bratislavě, probíhal protest přívrženců pochybných občanských a politických směrů od pravicových radikálů, přes ultras, proruské aktivisty, levicové populisty až po odpůrce vládních opatření proti šíření pandemie COVID-19. I nahrávka zvuků z tohoto protestu je součástí Tóthová díla.
Premiéra smyčcového kvarteta BOOK II, kde elektroniku obsluhuje sám autor jako interpret, se uskuteční stejně ve spolupráci s T3 – Kulturním prostředkem a festivalem Pohoda dne 14. března 2021 v 17:30.
Zde se zároveň bude konat diskuse, na níž vystoupí Egon Gál, Miroslav Tóth a další hosté. Live přenos bude možné sledovat na facebookových kanálech T3 – Kulturní prostředek, Deník N a Pohoda Festival.
Podpora projektu, vydání LP a koncerty v čase pandemie
Vznik díla podpořily Fond na podporu umění, Nadace Bratislava a Hudební fond. Na dofinancování projektu momentálně probíhá kampaň na StartLabu, kde je možné si vinyl objednat a podpořit tak umělce i koncert, který šíří myšlenku připomínání si náročné minulosti a vzpomínku na oběti holocaustu. Grafického zpracování desky se ujala držitelka Národní ceny za design Tereza Maco a součástí obalu jsou i vzácné rodinné fotografie rodičů Gálových, Barbory a Vojtěcha.
O dílo Black Angels Songs ještě před oficiálním uvedením projevily zájem německé rádio Gagarin i český rozhlas Rádio Vltava a domácí veřejnou premiéru bude mít v Slovenském rozhlase na Rádiu Devín.
Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky
[mc4wp_form id="339371"]