Album týdne Normana Lebrechta: Friedrich Gulda – Symfonie G dur

Britský hudební kritik a publicista Norman Lebrecht si k dnešní recenzi vybral Symfonii G dur rakouského klavíristy a skladatele Friedricha Guldy.

Friedrich Gulda – Symphony in G (zdroj Amazon)

Vídeňský klavírista Friedrich Gulda (1930 – 2000) byl v 50. a 60. letech vzorovým interpretem Mozarta a Beethovena. Kdyby zůstal u klasiků a utlumil své excentrické tendence, mohlo mu patřit místo v nahrávacím kanónu, které později zaplnil Alfred Brendel.

Gulda byl však muž mnoha tváří. Poté, co debutoval v Carnegie Hall, odjel hrát na Newport Jazz Festival. Vystupoval v turecké kepi, a občas byl kromě této armádní čapce zcela nahý.

Jeho zájem o jazz byl naprosto pohlcující a finančně nezištný. Organizoval mezinárodní soutěž současných jazzových skladatelů a založil letní kurz improvizace. V roce 1970 napsal Symfonii v G dur, ve které kombinoval klasický smyčcový orchestr a jazzový big band. Symfonie měla tři věty: Maestoso, Andante a Adagio. Má blíže k Norimberku nežli New Orleansu.

Ale co se psaní melodií týče, měl Friedrich Gulda dar. Jeho pomalé věty jsou skromně podmanivé. Stuttgartský symfonický orchestr si diriguje sám, a když si tuto nově vydanou nahrávku pořídíte, budete mezi prvními, kteří symfonii uslyší. Jeho symfonie obsahuje pětatřicet minut invence, což je víc, než se dá říct o většině symfonií pozdního 20. století. A pokud se nevydržíte soustředit, přeskočte na bonusovou klavírní skladbu v podání Guldy – okamžitě si uvědomíte, že jste v přítomnosti mistra.

Friedrich Gulda – Symfonie G dur
Stuttgart Radio-Orchester
Südfunk-Tanzorchester
Friedrich Gulda – dirigent
, klavír
Fritz Pauer – klavír

Label: SWR Classic
Datum vydání: leden 2021

Hodnocení Normana Lebrechta: ****/*****

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

Mohlo by vás zajímat


5 2 votes
Ohodnoťte článek
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments