Album týdne Normana Lebrechta: Gija Kančeli – Poetry of Silence

Britský hudební kritik a publicista Norman Lebrecht si pro svou dnešní recenzi vybral album Poetry of Silence s hudbou Giji Kančeliho v podání klavíristky Ketevan Sepašviliové, sopranistky Madiny Karbeliové a flétnisty Tema Kharšiladze.

Přebal CD: Gija Kančeli – Poetry of Silence / Ketevan Sepašviliová, Temo Kharšiladze, Madina Karbeliová (zdroj Amazon)

Jako většina skladatelů Sovětského svazu měl Gija Kančeli dvě zaměstnání. Živil se jako hudební ředitel a profesor, bokem psal hudbu pro tuctové stranické filmy. Ale v jeho případě, ač samotné filmy upadly v zapomnění, filmová hudba odmítala odeznít. Kančeli, který před rokem zemřel v 84 letech, zachoval nejlepší motivy své filmové hudby ve 33 klavírních miniaturách.

Znáte ten pocit, když vás ta nejlepší hudba chytí pod krkem a nenechá vás dělat cokoliv jiného, dokud neskončí? To vás čeká při poslechu těchto miniatur. Některé jsou napsány pro sólový klavír, jiné pro klavír a flétnu. Na první poslech jsou něžné a konejšivé, ale ve skutečnosti obsahují nesmírné vnitřní pnutí a vyjadřují jakési nevyřknuté smrtelné ohrožení.

Kančeli strávil většinu života ve svém rodném Tbilisi, hlavním městě Gruzie, kde po rozpadu Sovětského svazu propukla občanská válka. Kančeliho tušení nejasné hrozby bez viditelné příčiny má více společného s Beckettem a Pinterem než s jakýmkoliv gruzínským umělcem. Nejefektnější hrozbou je ticho a klid před explozí. Tyto miniatury mě zanechaly ve stavu naprostého rozechvění.

Ketevan Sepašviliová, pozoruhodná klavíristka a hlavní interpretka tohoto alba, přidala do programu Kančeliho dvanáct miniatur pro zpěv a klavír se sopranistkou Madinou Karbeliovou. Každá píseň trvá jen jednu či dvě minuty a nepředstavuje o mnoho více než aforismus. Posluchače ale zneklidní stejným způsobem, jako ony klavírní klenoty na tomto albu. Jsem šťastný, že se tato hudba dochovala. Nechápu, proč se Kančeli nehraje častěji.

Ukázka:

Gija Kančeli: Poetry of Silence
Ketevan Sepašviliová
Temo Kharšiladze
Madina Karbeliová

Label: Gramola
Datum vydání: 7. října 2020

Hodnocení Normana Lebrechta: ****/*****

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat


0 0 vote
Ohodnoťte článek
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments