Filharmonie Brno příští týden nabídne tři adventní večery

Na příští středu, čtvrtek a pátek připravila Filharmonie Brno tři večery s orchestrem: se dvěma streamovanými koncerty a oratoriem na obrazovkách České televize. První koncert, středeční, nabídne ochutnávku z dvou CD, kterými Filharmonie Brno otevírá svou novou edici. „Zazní tak části Rejchova temného oratoria Lenora, Dvořákovy Symfonie č. 1 a Maličkostí, které náš šéfdirigent Dennis Russell Davies zaranžoval do orchestrální podoby,“ uvedla ředitelka Filharmonie Brno Marie Kučerová.

A. Rejcha: Lenora – Filharmonie Brno 2020 (zdroj TZ)

O čtvrtečním večeru se mohou posluchači přenést k televizní obrazovce. ČT art totiž ve 22:15 vysílá záznam únorového provedení Lenory. Antonín Rejcha své dílo za života neslyšel, zakázala ho totiž vídeňská cenzura a nepomohla ani přímluva Ludwiga van Beethovena.  „Námětem oratoria je baladická báseň Gottfrieda Augusta Bürgera, která zpracovává stejný námět jako Erbenovy Svatební košile. Útržkovité věty, výkřiky básní, ohlasy vojenských písní, refrénovité opakování slov… Text přímo láká ke zhudebnění. A není vyloučeno, že Rejchův svobodomyslný naturel přitahovala i kontroverze, kterou báseň vyvolávala a kterou luteráni označovali za výsměch náboženství a zneužití biblických výrazů a učení,“ uvedl dramaturg Filharmonie Brno Vítězslav Mikeš. Titulní roli Lenory ztvárnila sopranistka Martina Janková.

Třídenní hudební nadílku uzavře páteční živý stream Adventního koncertu. „Je to jeden z našich nejmilejších v celé sezoně a posluchači ho mají rádi. Byla by škoda je o tento večer ochudit, proto budeme hrát v čase původního koncertu, jen se změněným programem,“ uvedla Marie Kučerová. Ke zpříjemnění adventního času jsou připraveny čtyři skladby. Linkova Sinfonia pastoralis ex C, Haydnův Koncert pro cembalo a smyčce F dur, Schnittkeho Suita ve starém slohu a Pokorného Koncert pro 2 klarinety a orchestr B dur, ve kterém se jako sólisté představí Emil Drápela a Lukáš Daňhel. „Dílo Františka Xavera Pokorného, představitele českého klasicismu, se pomalu vrací na pódia. Až do roku 1957 byla zapomenuta, baron Theodor von Sachs totiž po jeho smrti ze zášti vymazal jeho jméno z titulních listů mnoha rukopisů,“ uvedl Drápela. Pokorného dílo přitom podle něj upoutá invenčností, vitalitou, technickou vyspělostí a obtížnou stylovou zařaditelností. Slavnostní koncert povede Vojtěch Spurný, který bude většinu večera dirigovat od cembala, v Haydnově koncertu se představí i jako sólista.

Streamy obou koncertů, středečního i pátečního, začínají v 19.00, zájemci je mohou sledovat na webu Filharmonie Brno, jejím YouTube kanálu a také na facebookovém profilu.

Po trojici hudebních večerů je na zlatou neděli připraveno hudební překvapení. Ve 20. okénku Filharmonického adventního kalendáře se rozezní autorská koleda Za Brnem kometa, kterou složil tubista Petr Jirák a otextoval Jan Krajčírovič. Hudbu nahrál orchestr, zpěvem doprovází dětský sbor Kantiléna. „Koledu doprovodí klip ze zasněženého předvánočního Brna. Jeho natáčení bylo poněkud dobrodružné, sníh byl totiž ve městě jediný den, hned jsme toho využili a natáčeli od odpoledne do čtyř hodin do rána následujícího dne,“ podotkla Kučerová.

Adventní koncert Filharmonie Brno (zdroj TZ)

Stream koncertu Ochutnávka z nových CD
Středa 16. prosince, 19:00
Filharmonie Brno

Dennis Russell Davies – dirigent 
Program:
Antonín Dvořák (arr. Dennis Russell Davies) – Maličkosti Op. 47 (výběr)
Antonín Dvořák (úprava Dennis Russell Davies) – Symfonie č. 1 C moll, Op. 3 „Zlonické zvony“ – 2. věta (Adagio di molto)
Antonín Rejcha – Lenora (výběr)

ČT Art, Antonín Rejcha: Lenora
Velký hudební obraz pro sóla, sbor a orchestr

Čtvrtek 17. prosince, 22:15
Dennis Russell Davies – dirigent
Martina Janková – soprán, Pavla Vykopalová – soprán, Wojciech Parchem – tenor, Jiří Brückler – baryton
Český filharmonický sbor Brno; Petr Fiala – sbormistr
Filharmonie Brno
Jakub Kořínek – režie televizního záznamu

Stream Adventního koncertu
Pátek 18. prosince, 19:00
Vojtěch Spurný – dirigent 
Emil Drápela – klarinet, Lukáš Daňhel – klarinet

Filharmonie Brno
Program:
Jiří Ignác Linek – Sinfonia pastoralis ex C
Joseph Haydn – Koncert pro cembalo a smyčce F dur Hob.XVIII:3
Alfred Schnittke (arr. Vladimir Spivakov) –
Suita ve starém slohu (úprava pro komorní orchestr)
František Xaver Pokorný –
Koncert pro 2 klarinety a orchestr B dur

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

Mohlo by vás zajímat


0 0 vote
Ohodnoťte článek
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments