Album týdne Normana Lebrechta: Jennifer Pike – Polské housle 2

Britský publicista a hudební kritik Norman Lebrecht v dnešní recenzi hodnotí album „The Polish Violin, Vol. 2“, kde anglická houslistka Jennifer Pike za doprovodu klavíristy Petra Limonova hraje málo známá díla polských skladatelů 20. století.

Jennifer Pike (zdroj Jennifer Pike)
Jennifer Pike (zdroj Jennifer Pike)

Původně jsem měl jet do Varšavy na Chopinovu klavírní soutěž, ale okolnosti mé plány zhatily, tak jsem se rozhodl poslechnout si neznámé Poláky alespoň na této nahrávce. Anglická houslistka Jennifer Pike má polské předky z matčiny strany. Pár let zpátky byla na návštěvě v Krakově, a z tamního obchůdku si odnesla hrstku partitur, ze kterých posléze vytvořila dvojici fascinujících nahrávek.

Ze známých skladatelů na albu najdete Karola Szymanowského a Gražynu Bacewiczovou – ale tyhle skladby známé nejsou. Szymanowského houslové sonátě z roku 1904 chybí hrubost, která je pro jeho pozdější díla typická. Jeho Tři Paganiniho capriccia by byla skvělými přídavky na jakémkoliv koncertu, nebýt jejich intenzivní melancholie. Jediné dílo Bacewiczové na tomto albu je její Capriccio pro sólové housle z roku 1949, ve kterém jako by skladatelka naříkala nad ztracenými slovy – je to pochmurné a strhující rozjímání.

Největším objevem je ale skladatelka jménem Poldowski. Bylo to jedno ze tří jmen, které užívala.

Régine Wienawská byla dcerou skvělého židovského houslisty Henryka Wienawského, který zemřel v jejím dětství. Vdala se mezi nižší anglickou šlechtu a byla známá jako lady Irene Dean Paul. Pod různými jmény byla úspěšnou koncertní klavíristkou až do své smrti v roce 1932. Bylo jí 52 let.

Jako „Poldowski“ byla poměrně plodnou skladatelkou, a její Sonáta d moll z roku 1912 stojí za poslech. Složila ji v Bruselu, kam se přestěhovala po rozvodu, a zní jako houslová sonáta Césara Francka, kdyby jí hrál někde v mlze po půlnoci zpustlý hrdina z románů Georgese Simenona. Její atmosféra je tak silná, že by se dala krájet leda sekáčkem. Jennifer Pike hraje skladbu patřičně filmově a dramaticky – schází jen obláček kouře z dýmky komisaře Maigreta. Klavírista Petr Limonov jí zdařile doprovází. Zvuk nahrávky je naprosto průzračný. Nepropásněte ji.

Ukázka:

The Polish Violin, Vol. 2
Jennifer Pike – housle
Petr Limonov – klavír

Label: Chandos
Datum vydání: 1. října 2021

Hodnocení Normana Lebrechta: ***/*****

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

Mohlo by vás zajímat


0 0 vote
Ohodnoťte článek
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments