Album týdne Normana Lebrechta: Kvartet pro konec času Oliviera Messiaena

Tento týden se Norman Lebrecht věnuje ve své recenzi nové nahrávce ikonického díla Oliviera Messiaena. Kvartet pro konec času – jméno pochmurné tak jako okolnosti, za kterých toto dílo vzniklo.
Olivier Messiaen (zdroj Interwining Arts)
Olivier Messiaen (zdroj Interwining Arts)

Olivieru Messiaenovi bylo jednatřicet let, když se v květnu 1940 stal válečným zajatcem. Němci jej poslali do tábora v Polsku. Stravu tvořila náhražka kávy, krajíc černého chleba s polévkou k obědu a večer nic.

Po příjezdu mu nařídili, aby se svléknul do naha, ale svou brašnu s kapesními partiturami (Berga, Debussyho, Stravinského a Bacha) nedal z ruky. Čerpal z nich nápady pro kvartet, který napsal pro nástroje, jež byly v táboře k dispozici: klavír, klarinet, housle a violoncello. “Klarinet je kos,” prohlásil Messiaen ornitolog.

Kvartet o osmi větách a délce tři čtvrtě hodiny se dočkal prvního provedení v mrazivých kasárnách 15. ledna 1941 s Messiaenem u klavíru. ‘Nikdy mi nenaslouchali s takovou pozorností a porozuměním,’ napsal.

První dvě věty jsou pochmurné, ale třetí, které dominuje posměšný kos, uvolňuje pouta morbidity. Prostřední věty jsou stále rozvernější, bohaté na citáty z celého spektra klasické hudby. Messiaen, zbožný katolík, se vrací k vážnosti a obřadnosti, ale ne dříve, než ukáže kouzlo. Každý úsměv v tomto díle má cenu milionu.

Čtyři kodaňští hudebníci Christina Åstrand, Johnny Tessier, Henrik Dam Thomsen a Per Salo pořídili tuto nahrávku uprostřed prvního covidového léta. Jejich zkušenost s lockdownem a úleva ve společném hraní odráží Messiaenovo vlastní uvěznění. Jedná se o velkolepý výkon od první do poslední noty, přesvědčivější a optimističtější, než jaké uslyšíte na nahrávkách mnoha slavnějších sólistů.

Olivier Messiaen: Quatuor pour la fin du temps (Quartet for the End of Time)
Christina Åstrand – housle
Johnny Tessier – klarinet
Henrik Dam Thomsen – violoncello
Per Salo – klavír

Label: OUR Recordings
Datum vydání: 20. května 2022

Hodnocení Normana Lebrechta: ****/*****

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat


0 0 votes
Ohodnoťte článek
Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments