Album týdne Normana Lebrechta: Ligeti a Kodály – Lux Aeterna

Tento týden si Norman Lebrecht vybral k recenzi album sborové hudby dvou maďarských skladatelů, György Ligetiho a Zoltána Kodályho, v podání Dánského národního vokálního souboru pod taktovkou Marcuse Creeda.

Marcus Creed (foto SWR/Klaus J. A. Mellenthin)
Marcus Creed (foto SWR/Klaus J. A. Mellenthin)

Člověk by nikdy neměl strávit příliš dlouhou dobu bez poslechu díla György Ligetiho. Tento maďarský skladatel měl úžasně éterický cit pro hudbu, a jeho sborové skladby jako by byly zcela oproštěny od lidských těl – hlasy zpěváků se třepotají jako motýli kdesi na okraji povědomí.

Jeho nejznámější skladbou je Lux Aeterna, kterou použil Stanley Kubrick ve svém filmu 2001: Vesmírná odysea. Právě toto dílo, v ukázkovém provedení Dánského národního vokálního souboru (diriguje Marcus Creed), celé album zahajuje a posluchače uvádí do neprobádaných světů plných nevídané představivosti. I další Ligetiho písně, některé založené na lidové hudbě, další atonální, jsou provedeny podobně kvalitně a tvoří zcela unikátní zvuk.

Album doplňuje pár děl od Zoltána Kodályho, maďarského folkloristy a pedagoga. Vedle Ligetiho neotřelých hudebních nápadů zní téměř naivně, ale alespoň vám pomohou se vrátit zpátky na zem.

Trailer:

Lux Aeterna – Choral works by György Ligeti and Zoltán Kodály
G. Ligeti: Lux Aeterna
G. Ligeti: Zwei a capella-Chöre

G. Ligeti: Mátraszentimrei Dalok
G. Ligeti: Drei Phantasien nach Friedrich Hölderin
Z. Kodály: Esti Dal
Z. Kodály: Este
Z. Kodály: Mátrai képek

Danish National Vocal Ensemble
Marcus Creed – dirigent

Label: OUR Recordings
Datum vydání: Březen 2022
Hodnocení Normana Lebrechta: ****/*****

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

Mohlo by vás zajímat


0 0 vote
Ohodnoťte článek
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments