Album týdne Normana Lebrechta: Mieczysław Weinberg – Koncerty pro violoncello

Dnešní recenze britského publicisty a hudebního kritika Normana Lebrechta se věnuje dílům pro violoncello skladatele Mieczysława Weinberga.

Jsou skladatelé, které potřebuji slyšet pravidelně, jinak začnu vykazovat abstinenční příznaky. Mahler to není – ten je tak dobře zasazen do mé paměti, že si kterékoliv jeho téma dokážu ihned vybavit. Není to ani Beethoven, se kterým žiji každý den po snídani. Ale je to rozhodně Šostakovič, a nedaleko za ním jeho blízký přítel, Weinberg. Měsíc bez jejich společnosti, a jejich nepřítomnost citelně vnímám.

Mieczysław Weinberg (1919-96), polský žid a uprchlík ze Stalinova Ruska, měl štěstí, že přežil čistku, při které byl zavražděn jeho tchán. Koncert pro violoncello napsal v roce 1956 během úpadku Chruščova zavrhování Stalina. Premiéru hrál přední ruský violoncellista Mstislav Rostropovič. Je to folklórní dílo, které čeří židovská témata,  druhá věta dokonce předznamenává Šumaře na střeše. V čase vrcholu Sovětského antisemitismu tak proklamoval Weinberg své židovství.

Britský cellista Raphael Wallfisch hraje koncert s velkorysou empatií, podmanivě se prolínající s Kristiansandským symfonickým orchestrem, pod taktovkou Łukase Borowicze. Největším objevem této nahrávky je však Concertino pro violoncello a orchestr, které Weinberg napsal v roce 1948 a pak je musel stáhnout ze strachu před Stalinovou odvetou. Tuto tichou meditaci na židovská témata – kulturu, která byla těsně před tím zpustošena Hitlerem a pak potlačována Stalinem, nikdo do roku 2017 neslyšel. Ač jsem s koncertem obeznámen lépe, řekl bych, že concertino je silnějším dílem – výmluvnější, poutavější, hudebnější. Miluji Weinberga.


Voices in the Wilderness: Cello Concertos by Exiled Jewish Composers
Mieczysław Weinberg, Koncert pro violoncello op. 43, Fantazie op. 52, Concertino op. 43bis.

Rafael Wallfisch – violoncello
Kristiansand symfoniorkester (Norsko)
Łukas Borowicz – dirigent

label: Cpo Records
datum vydání: 3.7. 2020
hodnocení: ****/*****

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat


0 0 votes
Ohodnoťte článek
Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments