Album týdne Normana Lebrechta: Nikolaj Kapustin – koncerty

Pro svou pravidelnou recenzi si Norman Lebrecht tentokrát vybral novou nahrávku skladeb Nikolaje Kapustina v podání sólistů Franka Dupreeho a Rosanne Philippens doprovázených Württemberským komorním orchestrem pod taktovkou Case Scaglioneho.

Nikolaj Kapustin (zdroj Nikolaj Kapustin)
Nikolaj Kapustin (zdroj Nikolaj Kapustin)

Hudba Nikolaje Kapustina byla za jeho života vždy nedoceněná. Byl to milovník jazzu, který se živil jako klavírista v Moskevském rádiovém orchestru, kde hrál hudbu snad každého skladatele – kromě své vlastní. Ve své Toccatě pro klavír a big band z roku 1964 dal jasně najevo své umělecké záměry. Sovětští komisaři z ní nebyli nadšení. Ačkoliv se mu později podařilo zajistit pár vystoupení, západní svět si ho začal všímat až v 21. století. Když před rokem zemřel, zanechal za sebou 161 publikovaných děl, včetně šesti klavírních koncertů a dvaceti sonát.

Z pohledu moderního posluchače zní Kapustinova hudba skromně a skoro zastarale. Klavírní koncert č. 4 by se hodil do tančíren třicátých let a jeho koncert pro housle a klavír evokuje rytmy, které vyšly z módy pár dní poté, co Rolling Stones vydali své první album. Poslouchat Kapustina v roce 2021 je nostalgický zážitek a projev vzdoru proti diktátu trendů. Jeho hudba nebyla v módě ani v době, kdy jí psal, přesto však má co říct o problémech, se kterými se potýkáme dnes.

Dlouhý článek, který o Kapustinovi vyšel teď v srpnu v New York Times – úspěch, o kterém se většině skladatelů upadlých v nemilost sovětského státu mohlo jen zdát – je důkazem rostoucího zájmu o jeho dílo. Tohle album byste mohli pustit svým přátelům a vyzvat je, ať hádají, odkud skladatel pochází. Vsadím se s vámi o dva Lang Langy, že Moskvu nebude tipovat nikdo.

Frank Dupree má v klavírním koncertu skvělý rytmus a housle Rosanne Philippens jsou okouzlující. Solidní Württemberský komorní orchestr diriguje Case Scaglione. Jen nechápu, proč je jméno klavíristy Dupreeho na obalu o tolik větším písmem, než jméno houslistky a dirigenta – a navíc je i na obrázku. To se mi zdá vůči ostatním zúčastněným přinejmenším neslušné.

Ukázka:

Nikolai Kapustin – Orchestral works
N. Kapustin: Klavírní koncert č. 4
N. Kapustin: Koncert pro housle a klavír
N. Kapustin: Komorní symfonie

Frank Dupree – klavír
Rosanne Philippens – housle
Case Scaglione – dirigent
Württembergisches Kammerorchester

Label: Capriccio
Datum vydání: 29. července 2021

Hodnocení Normana Lebrechta: ****/*****

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat


0 0 votes
Ohodnoťte článek
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments