Album týdne Normana Lebrechta: Pēteris Vasks – Musica serena

Britský hudební kritik a publicista Norman Lebrecht si k dnešní recenzi vybral album Musica serena lotyšského skladatele Pēterise Vaskse v podání Mnichovského rozhlasového orchestru pod taktovkou Ivana Repušiće.
Pēteris Vasks – Musica serena (foto BR Klassik)
Pēteris Vasks – Musica serena (foto BR Klassik)

Lotyškou reakcí na Arvo Pärta je Pēteris Vasks – skladatel, který komponuje dlouhá, pomalá a zamyšlená díla se silným citem pro jezera, lesy a krajinu. Titulní skladbou pro smyčcový orchestr je typické Adagio à la Samuel Barber, které nemá začátek, střed, ani konec a zároveň nabízí obraz vesmíru, který je okamžitě rozpoznatelný a neohrožující. Velká část Vāsksovy tvorby je jakýmsi oplakáváním – například oplakáváním okupace jeho země Německem i Ruskem, či oplakávání zemřelých přátel – ale budiž mu uznáno, že nikdy není morbidní. Na baltském břehu je vždy trocha naděje.

Tento, letos pětasedmdesátiletý, kontrabasista, kterému sovětský režim zakázal studium skladby, má dar pro vytváření rozmanitých konverzací mezi smyčcovými sekcemi, a tím kreslí zvukový obraz, který ve skladbě Musica dolorosa pokrývá vše – od každodenní banality až po výbušný hněv.

Nejvýraznější skladbou tohoto alba, jehož hlavním interpretem je Mnichovský rozhlasový orchestr pod taktovkou Ivana Repušiće, je violoncellový koncert s bezeslovným finále pro sopránové sólo. Konec je tak nečekaný, že si člověk musí promnout uši, aby tomu vůbec uvěřil. Ale je zde i ohromná krása. A sólisté – violoncellista Uladzimir Sinkevich a sopranistka Anna-Maria Palii – jsou navzájem perfektně sladění. Skladba připomíná mimo jiné Goreckého Třetí symfonii.

V roce, kdy málokterý orchestr mohl hrát naplno, jsou možná Vāsksovy smyčcové skladby právě tím, co nás převede skrz temnotu zpět na světlo – pokud tedy můžeme spoléhat na přeplacené umělecké poradce velkých orchestrů, aby poslouchali dostatečně široký repertoár. Mezitím hraje Mnichovský rozhlasový orchestr mnohem lépe, nežli máme vůbec právo očekávat od orchestru, který si ve svém domovském městě drží čtvrté místo.

Pēteris Vasks – Musica serena
Uladzimir Sinkevich – violoncello
Anna-Maria Palii – soprán
Münchner Rundfunkorchester
Ivan Repušić – dirigent

Label: BR Klassik
Datum vydání: 2. dubna 2021

Hodnocení Normana Lebrechta: ***/*****

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat


0 0 votes
Ohodnoťte článek
Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments