Týden s hudbou. Koncerty a představení s publikem i bez publika

  1. 1
  2. 2
V aktuálním týdnu bychom se měli dočkat dalšího rozvolnění v kultuře. Čím dál víc akcí bude možné navštívit po splnění příslušných podmínek. I tak se ještě řada akcí bude odehrávat pouze v online prostoru.

Mark-Wigglesworth (foto © Ben Ealovega)

Pondělí 31. května 2021

Na festivalu Pražské jaro vystoupí v Dvořákově síni Rudolfina PKF-Prague Philharmonia s dirigentem Emmanuelem Villaumem. Zazní Apollon Musagète Igora Stravinského, Koncert pro klarinet a orchestr A dur, KV 622 Wolfganga Amadea Mozarta (sólista Jörg Widmann) a Sinfonietta Francise Poulenca. Koncert za přítomnosti publika bude streamován.

Česká filharmonie u příležitosti životního jubilea dirigenta Petra Altrichtera zveřejnila záznam Pohádky Josefa Suka v podání České filharmonie a žáků ZUŠ z roku 2018.

Na ČT Art si poslechněte od 20:00 záznam koncertu České filharmonie s jejím šéfdirigentem Semjonem Byčkovem. Zazní Sinfonia Luciana Beria (sólisté London Voices) a Symfonie č. 7 d moll, op. 70 Antonína Dvořáka.

Symfonický orchestr hl. m. Prahy FOK představí od 18:15 v rámci pořadu FOK On program novou sezónu 2021/2022. Hosty dramaturga Martina Rudovského bude šéfdirigent Tomáš Brauner a ředitel orchestru Daniel Sobotka.

Na Mezinárodním festivalu Leoše Janáčka dnes v Domě kultury Ostravy vystoupí se svým recitálem Ivo Kahánek. Zazní skladby Antonína Dvořáka a Fryderyka Chopina.

Tento týden se můžete těšit na nový cyklus nočních streamů z newyorské Metropolitní opery nazvaný Aria Code: The Operas Behind the Podcast. Jako první byla zařazena opera Giacoma Pucciniho Turandot. V režii Franca Zeffirelliho a pod taktovkou Yannicka Nézet-Séguina účinkují Christine Goerke, Eleonora Buratto, Yusif Eyvazov a James Morris. Streamování každé opery v rámci cyklu Nightly Opera Streams trvá pravidelně 23 hodin, od 19:30 místního času (EDT) až do 18:30 hodin druhého dne. Český divák tak může operu sledovat po celý následující den od 0:30 hodin ráno.

Úterý 1. června 2021

Na festivalu Pražské jaro se od 20:00 uskuteční v kostele sv. Anny – Pražské křižovatce koncert bez diváků. Vystoupí Capella Marianna s uměleckým Vojtěchem Semerádem a ansámbl Constantinopolem (umělecký vedoucí Kiya Tabassian). Zazní díla Kryštofa Haranta z Polžic a Bezdružic. Koncert bude streamován.

Český filharmonický sbor Brno zveřejní od 19:00 hodin záznam mimořádného koncertu duchovní hudby. Záznam sledujte na webu sboru, jeho facebookových stránkách a jeho YouTube kanálu.

Slovenská filharmonie dnes uvádí recitál klavíristky Evy Varhaníkové v Koncertní síni SF od 19:00. Zazní díla Dmitrije Šostakoviče, Jána Cikkera, Franze Liszta a Friderika Chopina. Koncert bude též streamován.

Na dnešní noc byl z newyorské MET připraven stream opery Camile Saint-Saënse Samson a Dalila. V hlavních rolích účinkují Elīna Garanča, Roberto Alagna, Laurent Naouri, Elchin Azizov a Dmitry Belosselskiy. Záznam s dirigentem Markem Elderem byl pořízen dne 20. října 2018.

Středa 2. června 2021

Liberecké Divadlo F. X. Šaldy dnes od 19:00 uvede operu Lovci perel Georgese Bizeta. V nastudování Martina Doubravského a režii Ladislavy Košíkové účinkují Sergej Kostov, Lívia Obručnik Vénosová, Andrij Škurkan a Jan Hnyk.

Na Mezinárodním festivalu Leoše Janáčka dnes od 18:00 na Janáčkově konzervatoři zazní koncert z vítězných skladeb soutěže Generace 2020 pro mladé umělce. Uvedena budou díla Krzysztofa Kiciora, Maté Balogha, Jana Kotyka, Jana Zaleckiho a Martina Konvičky. Vystoupí Ostravští sólisté s dirigentem Tomášem Stančkem.

Třetí noční stream z newyorské Metropolitní opery bude patřit nejznámnější opeře Georgese Bizeta Carmen. V záznamu z 2. února 2019 účinkují Aleksandra Kurzak, Clémentine Margaine, Roberto Alagna a Alexander Vinogradov. Provedení řídil Sir Richard Eyre.

London Philharmonic Orchestra uvede od 22:00 SEČ na Marquee.tv streamovaný koncert s dirigentem Vladimirem Jurovským. Zazní Labutí jezero Petra Iljiče Čajkovského.

Čtvrtek 3. června 2021

Závěrečný koncert festivalu Pražské jaro bude letos patřit České filharmonii a dirigentovi Marku Wigglesworthovi. Zazní původní část Třetí symfonie Gustava Mahlera „Co mi vyprávěly květiny na louce“ v aranžmá Benjamina Brittena, Brittenovy Iluminace, op. 18 (sólista Petr Nekoranec) a Symfonie č. 6 „Pastorální“ Ludwiga van Beethovena. Koncert si můžete poslechnout na webu České filharmonie a na webu Pražského jara.

Slovenská filharmonie dnes od 19:00 uvede koncertní program s dirigentem Leošem Svárovským. Zazní Sinfonietta La Jolla Bohuslava Martinů, Koncert pro klavír, trubku a smyčcový orchestr č. 1 c moll, op. 35 Dmitrije Šostakoviče (sólisté Landislav Fančovič – klavír a Stanislav Masaryk – trubka) a Symfonie č. 103 Es dur „S vířením kotlů“ Josepha Haydna.

Státní filharmonie Košice dnes uvede od 19:00 v Domě umění koncert své smyčcové sekce s dirigentem Marošem Potokárem. Zazní skladby Larse-Erika Larssona, Paula Hindemitha, Josefa Suka, Edvarda Griega a Samuela Barbera.

Dnes se na Mezinárodním festivalu Leoše Janáčka od 17:00 v Domě umění v Opavě uskuteční skladatelský workshop Slavomíra Hořínky určený nejmladším dětem. Zároveň večer od 19:00 zazní v opavském kostele sv. Václava koncert Symfonického orchestru Českého rozhlasu s dirigentem Ainārsem Rubiķisem. Zazní díla Kapesní průvodce ptáků Slavomíra Hořínky, Koncert pro housle a orchestr D dur, op. 61 Ludwiga van Beethovena (sólista Kristóf Baráti) a Symfonie č. 5 B dur, op. 100 Sergeje Prokofjeva.

Severočeská filharmonie Teplice se rozhodla vždy každý čtvrtek od 18:00 zveřejnit nový online koncert. Program bude zveřejněn v průběhu týdne.

Ve Stavovském divadle se od 19:00 uskuteční absolventské představení Tanečního centra Praha.

Čtvrteční noc byla vyhrazena nočnímu streamu opery La Fille du Régiment Gaetana Donizettiho z newyorské Metropolitní opery. S dirigentem Enriquem Mazzolou účinkují Pretty Yende, Stephanie Blythe, Kathleen Turner, Javier Camarena a Maurizio Muraro. Záznam byl pořízen dne 2. března 2019.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

  1. 1
  2. 2

Mohlo by vás zajímat


0 0 vote
Ohodnoťte článek
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments