Týden s hudbou. Koncerty a představení s publikem i bez publika

V aktuálním týdnu bychom se měli dočkat dalšího rozvolnění v kultuře. Čím dál víc akcí bude možné navštívit po splnění příslušných podmínek. I tak se ještě řada akcí bude odehrávat pouze v online prostoru.
Mark-Wigglesworth (foto © Ben Ealovega)

Pondělí 31. května 2021

Na festivalu Pražské jaro vystoupí v Dvořákově síni Rudolfina PKF-Prague Philharmonia s dirigentem Emmanuelem Villaumem. Zazní Apollon Musagète Igora Stravinského, Koncert pro klarinet a orchestr A dur, KV 622 Wolfganga Amadea Mozarta (sólista Jörg Widmann) a Sinfonietta Francise Poulenca. Koncert za přítomnosti publika bude streamován.

Česká filharmonie u příležitosti životního jubilea dirigenta Petra Altrichtera zveřejnila záznam Pohádky Josefa Suka v podání České filharmonie a žáků ZUŠ z roku 2018.

Na ČT Art si poslechněte od 20:00 záznam koncertu České filharmonie s jejím šéfdirigentem Semjonem Byčkovem. Zazní Sinfonia Luciana Beria (sólisté London Voices) a Symfonie č. 7 d moll, op. 70 Antonína Dvořáka.

Symfonický orchestr hl. m. Prahy FOK představí od 18:15 v rámci pořadu FOK On program novou sezónu 2021/2022. Hosty dramaturga Martina Rudovského bude šéfdirigent Tomáš Brauner a ředitel orchestru Daniel Sobotka.

Na Mezinárodním festivalu Leoše Janáčka dnes v Domě kultury Ostravy vystoupí se svým recitálem Ivo Kahánek. Zazní skladby Antonína Dvořáka a Fryderyka Chopina.

Tento týden se můžete těšit na nový cyklus nočních streamů z newyorské Metropolitní opery nazvaný Aria Code: The Operas Behind the Podcast. Jako první byla zařazena opera Giacoma Pucciniho Turandot. V režii Franca Zeffirelliho a pod taktovkou Yannicka Nézet-Séguina účinkují Christine Goerke, Eleonora Buratto, Yusif Eyvazov a James Morris. Streamování každé opery v rámci cyklu Nightly Opera Streams trvá pravidelně 23 hodin, od 19:30 místního času (EDT) až do 18:30 hodin druhého dne. Český divák tak může operu sledovat po celý následující den od 0:30 hodin ráno.

Úterý 1. června 2021

Na festivalu Pražské jaro se od 20:00 uskuteční v kostele sv. Anny – Pražské křižovatce koncert bez diváků. Vystoupí Capella Marianna s uměleckým Vojtěchem Semerádem a ansámbl Constantinopolem (umělecký vedoucí Kiya Tabassian). Zazní díla Kryštofa Haranta z Polžic a Bezdružic. Koncert bude streamován.

Český filharmonický sbor Brno zveřejní od 19:00 hodin záznam mimořádného koncertu duchovní hudby. Záznam sledujte na webu sboru, jeho facebookových stránkách a jeho YouTube kanálu.

Slovenská filharmonie dnes uvádí recitál klavíristky Evy Varhaníkové v Koncertní síni SF od 19:00. Zazní díla Dmitrije Šostakoviče, Jána Cikkera, Franze Liszta a Friderika Chopina. Koncert bude též streamován.

Na dnešní noc byl z newyorské MET připraven stream opery Camile Saint-Saënse Samson a Dalila. V hlavních rolích účinkují Elīna Garanča, Roberto Alagna, Laurent Naouri, Elchin Azizov a Dmitry Belosselskiy. Záznam s dirigentem Markem Elderem byl pořízen dne 20. října 2018.

Středa 2. června 2021

Liberecké Divadlo F. X. Šaldy dnes od 19:00 uvede operu Lovci perel Georgese Bizeta. V nastudování Martina Doubravského a režii Ladislavy Košíkové účinkují Sergej Kostov, Lívia Obručnik Vénosová, Andrij Škurkan a Jan Hnyk.

Na Mezinárodním festivalu Leoše Janáčka dnes od 18:00 na Janáčkově konzervatoři zazní koncert z vítězných skladeb soutěže Generace 2020 pro mladé umělce. Uvedena budou díla Krzysztofa Kiciora, Maté Balogha, Jana Kotyka, Jana Zaleckiho a Martina Konvičky. Vystoupí Ostravští sólisté s dirigentem Tomášem Stančkem.

Třetí noční stream z newyorské Metropolitní opery bude patřit nejznámnější opeře Georgese Bizeta Carmen. V záznamu z 2. února 2019 účinkují Aleksandra Kurzak, Clémentine Margaine, Roberto Alagna a Alexander Vinogradov. Provedení řídil Sir Richard Eyre.

London Philharmonic Orchestra uvede od 22:00 SEČ na Marquee.tv streamovaný koncert s dirigentem Vladimirem Jurovským. Zazní Labutí jezero Petra Iljiče Čajkovského.

Čtvrtek 3. června 2021

Závěrečný koncert festivalu Pražské jaro bude letos patřit České filharmonii a dirigentovi Marku Wigglesworthovi. Zazní původní část Třetí symfonie Gustava Mahlera „Co mi vyprávěly květiny na louce“ v aranžmá Benjamina Brittena, Brittenovy Iluminace, op. 18 (sólista Petr Nekoranec) a Symfonie č. 6 „Pastorální“ Ludwiga van Beethovena. Koncert si můžete poslechnout na webu České filharmonie a na webu Pražského jara.

Slovenská filharmonie dnes od 19:00 uvede koncertní program s dirigentem Leošem Svárovským. Zazní Sinfonietta La Jolla Bohuslava Martinů, Koncert pro klavír, trubku a smyčcový orchestr č. 1 c moll, op. 35 Dmitrije Šostakoviče (sólisté Landislav Fančovič – klavír a Stanislav Masaryk – trubka) a Symfonie č. 103 Es dur „S vířením kotlů“ Josepha Haydna.

Státní filharmonie Košice dnes uvede od 19:00 v Domě umění koncert své smyčcové sekce s dirigentem Marošem Potokárem. Zazní skladby Larse-Erika Larssona, Paula Hindemitha, Josefa Suka, Edvarda Griega a Samuela Barbera.

Dnes se na Mezinárodním festivalu Leoše Janáčka od 17:00 v Domě umění v Opavě uskuteční skladatelský workshop Slavomíra Hořínky určený nejmladším dětem. Zároveň večer od 19:00 zazní v opavském kostele sv. Václava koncert Symfonického orchestru Českého rozhlasu s dirigentem Ainārsem Rubiķisem. Zazní díla Kapesní průvodce ptáků Slavomíra Hořínky, Koncert pro housle a orchestr D dur, op. 61 Ludwiga van Beethovena (sólista Kristóf Baráti) a Symfonie č. 5 B dur, op. 100 Sergeje Prokofjeva.

Severočeská filharmonie Teplice se rozhodla vždy každý čtvrtek od 18:00 zveřejnit nový online koncert. Program bude zveřejněn v průběhu týdne.

Ve Stavovském divadle se od 19:00 uskuteční absolventské představení Tanečního centra Praha.

Čtvrteční noc byla vyhrazena nočnímu streamu opery La Fille du Régiment Gaetana Donizettiho z newyorské Metropolitní opery. S dirigentem Enriquem Mazzolou účinkují Pretty Yende, Stephanie Blythe, Kathleen Turner, Javier Camarena a Maurizio Muraro. Záznam byl pořízen dne 2. března 2019.

Londýnský Royal Philharmonic Orchestra uvede od 20:30 SEČ streamovaný koncert s dirigentem Vasilijem Petrenkem. Zazní předehra k opeře Korzár Hectora Berlioze, Koncert pro klavír a orchestr č. 5 F dur, op. 103 „Egyptský“ Camilla Saint-Saënse (sólista Stephen Hough) a Symfonie č. 2 c moll, op. 29 Alexandra Nikolajeviče Skrjabina.

Pátek 4. června 2021

Na Mezinárodním festivalu Leoše Janáčka dnes od 19:30 v ostravském kostele sv. Václava uskuteční varhanní koncert Petra Čecha a Cameraty Janáček a uměleckým vedoucím Pavlem Doležalem. Zazní díla Karla Stamice, Bohuslava Matěje Černohorského, Františka Xavera Brixiho, Jana Křtitele Kuchaře, Jana Křtitele Vaňhala, Karla Blažeje Kopřivy a Josefa Ferdinanda Norberta Segera.

Od 19:00 v Ludgeřovicích vystoupí v kostele sv. Mikuláše varhaník Thierry Escaiha a Janáčkův komorní orchestr (umělecký vedoucí Jakub Černohorský). Na programu jsou skladby Jana Zacha, Františka Xavera Brixiho, Felixe Melndelssohna-Bartholdyho a sólistova improvizační suita.

Ve Stavovském divadle se od 19:00 uskuteční další absolventské představení Tanečního centra Praha.

Slovenský komorní orchestr a Slovenský filharmonický sbor vystoupí s dirigentem Ewaldem Danelem na 66. Piešťanském festivalu v Domě umění. Zazní díla Antonia Vivaldiho, Eugena Suchoně, Jána Cikkera, Matěje Maleckého a W. A. Mozarta.

V Altě se od 19:30 uskuteční premiéra performance Kateřiny Szymanski Hereafter. Autorka pracuje s tělem, objekty, materiálem a prostorem. Skrz optiku „vzdálenost, čas a rytmus“ se, na základě osobních zkušeností, dívá na některá společenská a politická témata současnosti, jejichž výběr ponechává oku, vnímání a interpretaci diváka.

Státní opera Banská Bystrica uvede operetu Hrnčířský bál Gejzy Dusíka. V nastudování Jána Procházky účinkují v hlavních rolích Ivan Zvarík, Eva Lucká, Katarína Procházková, Oľga Hromadová, Michal Hýroš, Dušan Šimo a další.

Páteční noční stream z Metropolitní opery bude patřit opeře Porgy and Bess George Gershwina. V záznamu z 1. února loňského roku účinkují s dirigentem Jamesem Robinsonem Angel Blue, Golda Schultz, Latonia Moore, Denyce Graves, Frederick Ballentine, Eric Owens, Alfred Walker a Donovan Singletary.

Sobota 5. června 2021

Plzeňské Divadlo Josefa Kajetána Tyla dnes od 19:00 uvede operu Gioachina Rossiniho Italka v Alžíru. V hudebním nastudování Jiřího Štrunce a režii Jakuba Hliněnského účinkují sólisté divadla.

V Novoměstské radnici na Karlově náměstí se v produkci Nachtigall Artists uskuteční koncert mezzosopranistky Emily d’Angelo a klavíristky Sophie Munoz. Pestrý program zahrne mj. skladby Clary Schumannové, Aarona Coplanda a Alexandra Zemlinského.

V Altě se od 19:30 uskuteční performance Kateřiny Szymanski Hereafter. Autorka pracuje s tělem, objekty, materiálem a prostorem. Skrz optiku „vzdálenost, čas a rytmus“ se na základě osobních zkušeností dívá na některá společenská a politická témata současnosti, jejichž výběr ponechává oku, vnímání a interpretaci diváka.

V rámci dnešního nočního streamu z newyorské Metropolitní opery uslyšíme operu Macbeth Giuseppe Verdiho. Účinkují Anna Netrebko, Joseph Calleja, Željko Lučić a René Pape. Provedení řídí Fabio Luisi, záznam byl pořízen dne 11. října 2014.

Mnichovská Bavorská Státní opera chystá na dnešní den od 19:00 světovou premiéru nové vesmírné opery pro mladé hlasy 2021 Miroslava Srnky Singularity na anglické libreto Toma Hollowaye v režii Nicolase Briegera. Spoluúčinkuje ansámbl Klangforum Wien. V hlavních rolích se představí Eliza Boom, Juliana Zara, Daria Proszek, Yaije Zhang, Gerge Virban, Andres Agudelo, Andrew Hamilton a Theodore Platt. Inscenaci nastudoval Patrick Hahn.

Neděle 6. června 2021

Slovenský komorní orchestr a Slovenský filharmonický sbor vystoupí v bratislavském jezuitském kostele Nejsvětějšího Spasitele s dirigentem Ewaldem Danelem. Uvedou premiéru díla Amona Ľuboše Bernátha a Mši C dur „Korunovační“, KV 317 W. A. Mozarta. Koncert bude též streamován.

V koncertní síni Slovenské filharmonie vystoupí se svým varhanním recitálem Bernadetta Šuňavská. Zazní díla Mario Lanzy, Percy Graingera, Dmitrije Šostakoviče, Césara Francka a Franze Schmidta.

Závěrečný noční stream tohoto týdne z newyorské Metropolitní opery bude patřit opeře Philipa Glasse Akhnaten. V záznamu ze dne 23. listopadu 2019 s dirigentkou Karen Kamensek účinkují Dísella Lárusdóttir, J’Nai Bridges, Anthony Roth Costanzo, Aaron Blake, Will Liverman, Richard Bernstein a Zachary James.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat


0 0 votes
Ohodnoťte článek
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments