Album týdne Normana Lebrechta: Prokofjev, Mjaskovskij – Symfonie

Pro svou dnešní recenzi si britský hudební publicista a kritik Norman Lebrecht vybral novou nahrávku Filharmonie Oslo, která pod taktovkou Vasilije Petrenka zahrála 5. symfonii Sergeje Prokofjeva a 21. symfonii Nikolaje Mjaskovského.

CD: Prokofiev: Symphony No. 5 – Myaskovsky: Symphony No. 21 (zdroj: amazon.com)

Co byste na to řekli, kdybych se vzdal udělování hvězdiček? Hvězdičková hodnocení jsou tím nejvágnějším vyjádřením kritikova názoru a může je ovlivnit třeba počasí či nejnovější statistiky koronaviru. Zažil jsem i hvězdičková hodnocení, která sotva odrážela text samotné recenze, podobně jako se fotbalistům přidělují hodnocení z deseti, která nemají pranic společného s jejich vlivem na daný zápas. Vím, že někteří čtenáři jen mrknou na počet hvězdiček a tím učiní své rozhodnutí. Ale pro ty, kteří si přečtou i recenzi, mají hvězdičky vůbec nějaký vliv? Dejte mi vědět.

Vezměte si například tuto dvojici symfonií, Prokofjevovu pátou, Mjaskovského 21. symfonii. Filharmonie Oslo je hraje neuvěřitelně barvitě a rafinovaně, s odstíny pravého ruského lesa, které vyvolává dirigent Vasilij Petrenko. Už jsem tuto Prokofjevovu symfonii slyšel v podání Berlínské filharmonie se zanedbatelně větším leskem a krásou, což znamená, že Norům nyní nemohu věnovat pět hvězdiček, aniž bych měl špatné svědomí. No, a tím se právě celá záležitost hvězdiček komplikuje. Je to prostě, hvězdičky nehvězdičky, špičková interpretace.  

Znělé Adagio Prokofjevovy páté je výborně vytvarováno a výtečně se v něm prolíná bázeň a naděje a zase bázeň. Tato symfonie měla premiéru v Moskvě v roce 1945 a byla původně myšlena jako hymna svobodě – v době, kdy se Stalin chystal znovu drtit umělce. Prokofjevovo načasování bylo vždy politicky nešťastné…

Přál bych si, abychom Nikolaje Jakovleviče Mjaskovského (1881-1950) slýchali častěji. Jeho symfonie bývají příhodně krátké a jejich emoce decentní. Jeho 21., kterou si objednala Chicagská filharmonie v roce 1940, nás ve čtvrthodince provede třemi propojenými větami. Zkomponovaná je výborně, zvláště co se dechových partů týče, a její atmosféra je přitažlivá. Petrenko diriguje s gustem, které však mírní jeho sebeovládání. Muzikanti z Osla hrají se zapálením. Zaslouží si 5 hvězdiček a jsem otráven, že jim musím jednu upřít. Je to prostě mizerný systém.

Ukázka:

Prokofjev: Symfonie č. 5 – Mjaskovskij: Symfonie č. 21
Vasilij Petrenko
Oslo Philharmonic Orchestra

Label: LAWO Classics
Datum vydání: 28. října 2020

Hodnocení Normana Lebrechta: ****/*****

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

Mohlo by vás zajímat


5 1 vote
Ohodnoťte článek
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments