Album týdne Normana Lebrechta: The Kreutzer Project

Novým albem týdne Normana Lebrechta je nahrávka The Kreutzer Project brooklynského orchestrálního kolektivu The Knights vedeného Colinem Jacobsenem.
The Knights (zdroj The Knights)
The Knights (zdroj The Knights)

Beethovenova Kreutzerova sonáta – delší a složitější než jakýkoli jiný koncert té doby – inspirovala novelu Lva Nikolajeviče Tolstého a smyčcový kvartet Leoše Janáčka, oba pilíře západní kultury a okna do lidské psychologie. Myšlenka nahradit klavíristu v houslovo-klavírní sonátě komorním orchestrem a hrát tuto čtyřicetiminutovku jako plnohodnotný koncert tedy není ani neuctivá, ani irelevantní, ani technicky nemožná. Na papíře by to mělo fungovat.

Pokus Colina Jacobsena s newyorským orchestrem sólistů The Knights mi připadá jako úctyhodný záměr a v žádném případě ne nehudební. Na tomto albu mu dělá společnost poněkud méně přesvědčivá orchestrace Janáčkovy sonáty a synkretická novinka newyorské anglické skladatelky Anny Clyneové, která si název Shorthand (těsnopis) půjčuje ze slavného, i když nic neříkajícího Tolstého epigramu: „Hudba je těsnopisem emocí“. Příspěvek Clyneové, těžký ve spodních smyčcích a bohatý na elgarovská gesta i klezmeroidní melodii ze Šumaře na střeše, je jedinou skladbou na této desce, která se mi opravdu líbila.

The Knights drtí Kreutzerovu sonátu hřmotnou instrumentací a postrádají potřebnou eleganci pro převlékání klasického komorního díla do těžkého kabátu. Kdyby to byli vídenští muzikanti, snáze by to trefili. V Janáčkovi znějí ostřeji, i když stále nepřesvědčivě. Smyslem Janáčkova kvartetu je zprostředkovat intimitu nedovoleného, nekonzumovaného milostného vztahu. A žádnému milostnému dostaveníčku nepřidá přítomnost dvaceti hudebníků.

Nejméně atraktivní je skladba Colina Jacobsena Kreutzings, syntéza společných rysů alba využívající fúze barokního stylu a kurtágovského vrzání. Dramaturgický nápad desky byl seriózní, srozumitelný a chytrý. Proč se to tak hrozně zvrtlo?

Ukázka:

The Kreutzer Project
Ludwig van Beethoven: Kreutzerova sonáta – houslová sonáta č. 9, Op. 47 (aranž Colin Jacobsen)
1. I. Adagio sostenuto – Presto
2. II. Andante con variazioni
3. III. Finale: Presto
4. Colin Jacobsen: Kreutzings
5. Anna Clyne: Shorthand
LEOŠ JANÁCEK: Kreutzerova sonáta – Smyčcový kvartet č. 1 „z podnětu Kreutzerovy sonáty“ (aranž Eric Jacobsen, orchestrace Michael P. Atkinson)
6. I. Adagio – Con moto
7. II. Con moto
8. III. Con moto – Vivo – Andante
9. IV. Con moto – Adagio – Più mosso

The Knights
Eric Jacobsen – dirigent

Label: Avie Records
Datum vydání: 26. srpna 2022
Hodnocení Normana Lebrechta: ***/*****

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat


0 0 votes
Ohodnoťte článek
Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments