Dvořákova Praha sestavila hvězdné obsazení opery Rusalka

Přichází další programový vrchol Mezinárodního hudebního festivalu Dvořákova Praha. V pondělí 19. září od 19:00 hodin se ve Dvořákově síni Rudolfina uskuteční premiéra koncertního provedení opery Antonína Dvořáka Rusalka.
Asmik Grigorian (foto Tim Moteris)
Asmik Grigorian (foto Tim Moteris)

V minulosti se Mezinárodní hudební festival Dvořákova Praha soustředil na Dvořákovy operní prvotiny, nyní poprvé ve své historii uvede skladatelovu operu nejkrásnější a nejproslulejší. Mezinárodní projekt, který umělecky zaštítil šéfdirigent a umělecký ředitel České filharmonie Semjon Byčkov, vznikal s těmi nejpřísnějšími požadavky na kvalitu provedení. Na programu jsou dvě reprízy, ve středu 21. a v pátek 23. září.

„Rusalka je mimořádně náročná na produkci, určitě se jedná o nejsložitější a nejkomplexnější projekt za dobu mého působení na Dvořákově Praze. Také frekvence zkoušek daleko předčila běžné přípravy koncertu,“ připomenul ředitel Dvořákovy Prahy Jan Simon.

Přípravy na pondělní premiéru poznamenaly život České filharmonie posledních několika týdnů. Zahrnovaly více než dva týdny intenzivního zkoušení orchestru, Pražského filharmonického sboru (který je zároveň čerstvým laureátem Ceny Antonína Dvořáka) se sbormistrem Lukášem Vasilkem, rozsáhlé korepetice se sólisty i hromadné zkoušky celého ansámblu. Orchestr se k nastudování opery vrací po více než dvaceti letech.

Přípravné práce začaly před bezmála třemi roky, aby mohla být Rusalka zrealizována dle původních představ. „Podařilo se sestavit hvězdné pěvecké obsazení podle hlavního kritéria, aby jednotliví pěvci svým hlasovým oborem a výrazovými schopnostmi plně vystihovali charakter svých rolí,“ uvedl šéfdirigent a umělecký ředitel České filharmonie Semjon Byčkov.

V titulní roli tak vystoupí litevsko-gruzínská sopranistka Asmik Grigorian, jež je na mezinárodním poli považována za ideální představitelku Rusalky. Osobu Prince ztvární ukrajinský tenorista Dmytro Popov, v úloze Ježibaby uslyšíme americkou mezzosopranistku Jamie Barton, která ji úspěšně odzpívala v newyorské Metropolitní opeře. Basista Jan Martiník se zhostí role Vodníka, kterého podle vlastních slov chápe jako pozitivní a lyrickou postavu. Úlohu Cizí kněžny ztvární Jana Kurucová, Lesní žínky Markéta Klaudová, Markéta Cukrová a Monika Jägerová. Jako Kuchtík se představí Štěpánka Pučálková, Borise Prýgla uslyšíme jako Hajného a Jiřího Brücklera jako Lovce.

Pondělní premiéru bude ze Dvořákovy síně od 19:00 hodin živě vysílat a zaznamenávat stanice Českého rozhlasu Vltava.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat


5 1 vote
Ohodnoťte článek
Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments