Finálový večer Concertina Praga: Obdivuhodné výkony všech soutěžících

Do rámce mezinárodního festivalu Dvořákova Praha byl též zařazen finálový večer soutěže mladých hudebníků Concertino Praga, kteří v dechových oborech nepřesáhli věk 17 let, v ostatních pak 16 let. Pro finálové vystoupení soutěžícího bylo určeno zařadit koncertantní skladbu s orchestrem.
Finálové kolo Concertino Praga, 16. září 2022: Diana Chausheva (foto Petra Hajská)
Finálové kolo Concertino Praga, 16. září 2022: Diana Chausheva (foto Petra Hajská)

Do závěrečného večera postoupili z předcházejícího výběrového kola, kde odborná jury hodnotila zaslané nahrávky, bulharská houslistka Diana Chausheva, bulharský klavírista Viktor Vichev, italský trumpetista Filippo Lombardi a český houslista Richard Kollert. Jejich sólové kreace doprovázel Symfonický orchestr Českého rozhlasu pod vedením Roberta Jindry. V porotě finále zasedli indendant Bamberských symfoniků Marcus Rudolf Axt a významní zahraniční virtuózové a pedagogové: houslista Boris Brovstyn, klarinetista Wenzel Maria Fuchs, klavírista Pavel Gililov, trumpetista Sergej Nakarjakov a jejich stejně významné české protějšky houslista Václav Hudeček, violoncellista Tomáš Jamník, klavírista Ivo Kahánek, klarinetista Irvin Venyš a Jana Orlová za Evropskou vysílací unii EBU.

Letošní Concertino Praga vyhrála bulharská houslistka Diana Chauseva. Přednesla Koncert pro housle a orchestr č.1 g moll Maxe Brucha a svým provedením zcela elektrizovala naplněné Rudolfinum, posluchači jí pak též vybrali v anketě na Cenu publika. Tato patnáctiletá éterická, ještě dětsky vyzařující Bulharka má techniku a tón zralého sólisty, stejně tak jeho hudební cítění. Považuji její volbu Bruchova koncertu za bravurní dramaturgický tah. Dvojhmaty, akordy, pasáže a další technické nástrahy, které Bruchův koncert (z roku 1866) sólistovi připravuje, zvládla se samozřejmostí, a navíc ještě dílu přidala nadšené zaujetí. Sólistka a orchestr vystoupily do popředí posluchačova zájmu před skladbou samotnou, která ve srovnání s největšími koncerty Čajkovského, Dvořáka a Mendelsohna je invenčně o mnoho chudší. Diana Chauseva si vítězstvím na Concertinu Praga rozhojnila již bohatou sbírku vavřínů z mezinárodních soutěží a lze se domnívat, že je nastupující hvězdou houslového nebe.

Finálové kolo Concertino Praga, 16. září 2022: Filippo Lombardi (foto Petra Hajská)
Finálové kolo Concertino Praga, 16. září 2022: Filippo Lombardi (foto Petra Hajská)

Druhou cenu získal sympatický chlapec z Itálie, trumpetista Fillipo Lombardi. Instrumentalista vládne již bravurou koncertního trumpetisty i vyspělou hudební inteligencí. V jeho provedení Koncertu pro trubku a orchestr Es dur Josepha Haydna došlo k nejlepšímu komplexnímu uměleckému výsledku večera, kdy se potkal mimořádný hráčský talent s nejhodnotnjěší skladbou programu. Lombardi použil na jeho provedení ke klasickému stylu adekvátní nástroj a svým technickým i výrazovým projevem připravil spolu s orchestrem všem v sále i u rozhlasových přijímačů silný zážitek. V druhé skladbě Koncertu pro trubku a orchestr f moll méně známého německého autora Oskara Böhmeho (1870–1938) již k tak dokonalé symbióze skladby a jejího provedení bohužel nedošlo. Fillipo se v ní evidentně necítí doma, jeho interpretaci provázel nepřirozený neklid v tempovém provedení frází a menší pestrost dynamického průběhu. Podstata problému je však podle mého názoru ve skladbě samé, která nenabízí výkonným umělcům zdaleka takovou inspiraci. Fillipo Lombardi má též za sebou hojnost vavřínů a zcela jistě se na velkých koncertních pódiích neztratí.

Finálové kolo Concertino Praga, 16. září 2022: Richard Kollert (foto Petra Hajská)
Finálové kolo Concertino Praga, 16. září 2022: Richard Kollert (foto Petra Hajská)

Český účastník finále, houslista Richard Kollert, již také brázdí světová pódia a hraje sólově s profesionálními uměleckými tělesy. Porota mu přisoudila bronzovou medaili za provedení Koncertu pro housle a orchestr d moll Arama Chačaturjana. Mladý český virtuóz se na místě sólisty již pohybuje s naprostou suverenitou, kterou zaštiťuje neomylnou technikou a nosným tónem. Pro mne byl další z hrdinů večera, neboť opět bojoval s méně vstřícnou strukturou skladby. Chačaturjanův houslový koncert je bezmála pětačtyřicetiminutový kolos, u nějž je hudebně nejvíce nosná první věta. Další oprávněně žijí v jejím stínu. Pouze největší světoví mistři udrží pozornost posluchače až do konce. Druhá věta je neevropsky statická (Chačaturjan byl Armén s gruzínskými kořeny), třetí rozvíjí rozvláčným způsobem nastolené nebo již dříve prezentované myšlenky. Po skvěle provedené první větě pokračoval Robert Kollert ve větě druhé a svým krásným procítěným tónem se snahou budovat melodické klenby se snažil podnítit trvalou pozornost publika. Na svůj věk dokázal i s třetí větou nevídané výsledky. Zanechal však mezi posluchači silný dojem a kromě bronzové medaile si též odnesl Cenu pro nejlepšího českého účastníka soutěže.

Finálové kolo Concertino Praga, 16. září 2022: Viktor Vichev (foto Petra Hajská)
Finálové kolo Concertino Praga, 16. září 2022: Viktor Vichev (foto Petra Hajská)

Čestné uznání ve finále mezinárodní soutěže Concertino Praga získal bulharský klavírista Victor Vichev za provedení Koncertu pro klavír č. 2 c moll Sergeje Rachmaninova. Uvedené dílo žije na pódiích svoji krásnou melodikou a harmonií, sólový klavírní part však skoro z poloviny zvukově překrývá orchestr. V řeči hudební soutěže to znamená, že polovina výstupu je porotě i publiku neslyšitelná, což nevytváří důvěryhodný dojem sólisty. A tak jen slyšitelné výstupy Victora Vicheva svědčily o profesionálně rozvinuté prstové technice i vkusu pianisty při volbě úhozových nuancí. Dílo v jeho rukou promlouvalo typickou autorovou poetikou a spolu s orchestrem podnítili publikum k nadšenému potlesku. Volbu tohoto Rachmaninovova koncertu do soutěže nelze však označit jinak než jako strategickou chybu. Přesto Victor Vichev skýtá velkou naději, že ani on nezůstane bez dalších vavřínů úspěchu.

Finálové večery mají specifickou, posluchačsky náročnou dramaturgii. Ani zde tomu nebylo jinak. Pět sólových koncertů s orchestrem za sebou je pro jeden večer skutečně velmi mnoho. Ale nejde to vyřešit jinak, rozdělit soutěžní výkony do dvou večerů totiž znamená pro porotu ztrátu kontinuity nastolených kvalitativních poměrů, a to by se pak odrazilo na objektivitě jejího rozhodování. Publikum však tento faktor chápalo a zachovalo neutuchající pozornost. Řečený poznatek je o to cennější, že do křesel Rudolfina zasedlo mnoho dětí, které si snad odnesly domů i nové vzory. Concertino Praga se stěhuje již jako hudební festival do jižních Čech, kde budou vítězové pokračovat ve svých vystoupeních. Určitě se jim i tam dostane stejných sympatií publika jako na finálovém večeru soutěže.

Finálové kolo Concertino Praga, 16. září 2022: Diana Chausheva, Viktor Vichev, Filippo Lombardi, Richard Kollert (foto Petra Hajská)
Finálové kolo Concertino Praga, 16. září 2022: Diana Chausheva, Viktor Vichev, Filippo Lombardi, Richard Kollert (foto Petra Hajská)

Finálové kolo Concertino Praga 2022
16. září 2022, 19:00 hodin
Rudolfinum, Dvořákova síň

Program:
Richard Kollert – Aram Chačaturjan: Koncert pro housle a orchestr d moll
Richard Kollert – Allegro con fermezza, Andante sostenuto, Allegro vivace
Filippo Lombardi – Joseph Haydn: Koncert pro trubku a orchestr Es dur, Hob. VIIe:1, Allegro, Andante – Finale: Allegro
Filippo Lombardi – Oskar Böhme: Koncert pro trubku a orchestr f moll, op. 18 Allegro moderato – Adagio religioso: Allegretto – Rondo: Allegro scherzando
Viktor Vichev – Sergej Rachmaninov: Koncert pro klavír a orchestr č. 2 c moll, op. 18, Moderato – Adagio sostenuto – Allegro scherzando
Diana Chausheva – Max Bruch: Koncert pro housle a orchestr č. 1 g moll, op. 26, Vorspiel: Allegro moderato – Adagio – Finale: Allegro energico

Účinkující:
Richard Kollert – housle
Filippo Lombardi – trubka
Viktor Vichev – klavír
Diana Chausheva – housle

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat


0 0 votes
Ohodnoťte článek
Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments